شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس‌جمهوری اسلوونی:

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار بروت پاخور، رییس‌جمهوری اسلوونی با اشاره به حوادث تلخ و دردناک منطقه و نقش برخی قدرت‌ها در تحمیل بی‌ثباتی و جنگ بر ملت‌ها، تاکید کردند: جمهوری اسلامی همواره کشورهای مستقل را به نقش‌آفرینی فعال در مقابله با فشار بر ملت‌ها فراخوانده و از آنها خواسته است که ساکت و تماشاچی نباشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، درگیری‌های خشن در کشورهای منطقه غرب آسیا و ایجاد گروه‌های تروریستی همچون داعش را نتیجه دخالت و تحمیل برخی قدرت‌ها خواندند و افزودند: وظیفه همه کشورها تلاش برای خاموش کردن آتش این درگیری‌هاست و جمهوری اسلامی نیز برخلاف تبلیغات جریان سلطه، با همین هدف فعال و تاثیرگذار است اما دخالتی در امور کشورهای دیگر نمی‌کند. رهبر معظم انقلاب اسلامی، ائتلاف امریکایی‌ها بر ضد داعش را موفق ندانستند و در تبیین دلیل این ناکامی با اشاره به دو دیدگاه موجود، خاطرنشان کردند: براساس دیدگاه اول، امریکایی‌ها برنامه‌یی برای ریشه‌کن کردن داعش ندارند و می‌خواهند همچون انگلیسی‌ها که در دوران استعمار هند، کشمیر را همچون استخوان لای زخم نگه داشتند -و درنتیجه دو کشور همسایه هند و پاکستان تا همین امروز نیز همواره دچار اختلاف و شکاف هستند- در قبال داعش نیز به‌گونه‌یی عمل کنند که این مشکل به‌صورت حل نشده در عراق یا سوریه باقی بماند. ایشان افزودند: براساس دیدگاه دوم، امریکایی‌ها مایل به حل قضیه داعش هستند اما سازوکارها به‌نحوی نیست که آنها قادر به انجام این کار باشند که البته نتیجه هر دو دیدگاه تاکنون یکسان بوده و امروز عراق به‌ویژه سوریه در وضعیت بسیار تلخ و سختی به‌سر می‌برند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تبعات ایجاد بی‌ثباتی در کشورهای غرب آسیا ازجمله مشکلات مربوط به پناهجویان، خاطرنشان کردند: در حالی که کشورهای اروپایی نتوانستند به حداکثر چند ده هزار پناهجو پناه بدهند، ایران سال‌هاست که حدود سه میلیون نفر از مردم افغانستان را میزبانی می‌کند و شرایط تحصیل و زندگی را برای آنها فراهم کرده و در کمال سعه صدر رفتاری انسانی با مهاجران دارد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، یک‌سال و هشت‌ماه بمباران مردم یمن و نابود کردن زیرساخت‌های این کشور به دست دولت سعودی را یکی دیگر از حوادث تلخ این روزهای منطقه برشمردند و افزودند: دولت‌های مستقل باید با این حوادث مقابله کنند، زیرا تحت فشار قرار دادن یک ملت درواقع رنج و دردی برای همه بشریت است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، امکانات و ظرفیت‌های ایران و اسلوونی را در افزایش همکاری‌ها فراوان خواندند و افزودند: امیدواریم آینده، سند محکمی برای گفت‌وگوهای امروز باشد. رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به انجام کامل تعهدات ایران در جریان توافق هسته‌یی، از عمل نکردن طرف‌های مقابل به تعهدات‌شان انتقاد کردند. در این دیدار که روحانی رییس‌جمهور نیز حضور داشت، بروت پاخور رییس‌جمهوری اسلوونی، مذاکرات خود با مقامات کشورمان را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: ما به دنبال عمیق‌تر کردن روابط خود با ایران در تمام زمینه‌ها هستیم. پاخور، ایران را ستون ثبات و امنیت در منطقه و کشوری قابل احترام خواند و با تمجید از نحوه عملکرد ایران در مذاکرات هسته‌یی و پیشرفت‌های چشمگیر کشورمان در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: اسلوونی و ایران تجربیات مشترک و زمینه‌های فراوانی برای همکاری دارند. رییس‌جمهوری اسلوونی با اشاره به برنامه افتتاح سفارت کشورش در تهران در جریان سفر جاری، گفت: ایران دوست خوب اسلوونی است و ما گشایش سفارت در ایران را کاری عاقلانه و حکیمانه و برخاسته از تصمیم و اجماع ملی می‌دانیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران