شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 54439 | |

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان:

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز در آستانه سیزدهم آبان ماه روز دانش‌آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان با هشدار نسبت به برخی حرکت‌ها و تلاش‌های خطرناک برای تحریف حقیقت و منطق ایستادگی امام (ره) و ملت در مقابل امریکا، در اذهان نسل جوان همچنین القای این موضوع که تنها راه‌حل مشکلات کشور مذاکره و سازش با امریکاست، تاکید کردند: آنچه مشکلات کشور را حل خواهد کرد، روحیه و تفکر انقلابی به معنای توکل به خدا، اعتماد به درون، شجاعت اقدام و عمل، بصیرت، عمل به توصیه‌های امام(ره) ابتکارورزی، امیدواری به آینده، نترسیدن از دشمن و تسلیم نشدن در برابر اوست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به مناسبت‌های تاریخی روز سیزدهم آبان، برجسته‌ترین آنها را حادثه تسخیر لانه جاسوسی دانستند و گفتند: این روز، در واقع روز جوانان مومن، انقلابی، شجاع، دلاور و مبتکر است که با اقدام خود در تسخیر لانه جاسوسی، دشمن را از هر گونه حرکت بازداشتند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری توصیف امام بزرگوار(ره) از تسخیر لانه جاسوسی به عنوان «انقلاب دوم» افزودند: این توصیف و نامگذاری به دلیل توطئه‌ها و خباثت‌های امریکا در قبل و بعد از انقلاب بر ضد ملت ایران بود زیرا دولت امریکا از هیچ تلاش و اقدام رسمی و غیررسمی برای به شکست کشاندن انقلاب اسلامی فروگذاری نمی‌کرد و جوانان انقلابی، در آن زمان با تسخیر لانه جاسوسی، توطئه او را خنثی کردند.

ایشان با اشاره به مدارک به دست آمده از داخل سفارت امریکا خاطرنشان کردند: این مدارک که به هنگام تسخیر لانه جاسوسی به صورت کاغذهای خرد شده در آمده بودند و با تلاش و زحمت جوانان انقلابی، جمع‌آوری و بازسازی شدند، عمق توطئه‌ها و دشمنی امریکا بر ضد ملت ایران را نشان می‌دهند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی به تدوین حدود 70 جلد کتاب از مدارک به دست آمده از سفارت امریکا اشاره کردند و با انتقاد از بی‌توجهی به این کتاب‌های مهم و ارزشمند در مدارس و دانشگاه‌ها گفتند: چرا هیچ نشانی از این کتاب‌ها در مجموعه دروس مدارس و دانشگاه‌ها نیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر لزوم پیگیری این موضوع از جانب وزیر جدید آموزش و پرورش و وزیر علوم در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود افزودند: تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ در واقع واکنش طبیعی به توطئه‌ها و دشمنی‌های ابرقدرتی زیاده‌خواه بود که سال‌ها ایران را برای خود می‌دانست و منابع و ثروت ملت ایران را غارت می‌کرد اما با پیروزی انقلاب اسلامی این کشور از دست او خارج شد.

ایشان تاکید کردند: رهبر این حرکت بزرگ هم شخص امام (ره) بودند زیرا در همان زمان تحرکات مختلفی برای خنثی کردن حرکت جوانان انقلابی در تسخیر لانه جاسوسی در جریان بود اما امام(ره) قاطعانه در مقابل آنها ایستاد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سپس به برخی حرکت‌ها و تلاش‌های خطرناک برای القای دو اشتباه در اذهان و افکار عمومی به ویژه جوانان اشاره کردند و گفتند: این دو اشتباه عبارت است از: ۱) ایستادگی امام بزرگوار در مقابل امریکا و اینکه می‌فرمود: «هر چه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید» از سر تعصب و لجبازی بود ۲) حل مشکلات کشور در گرو مذاکره و سازش با امریکاست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: این دو تفکر غلط از طرف امریکا همچنین عوامل وابسته آنها و برخی پشیمان شده‌ها و از نفس افتاده‌ها و دنیا طلب‌ها درحال تزریق به جامعه به ویژه در مطبوعات و دانشگاه‌هاست.

ایشان درخصوص تفکر غلط اول گفتند: اینکه تبلیغ می‌کنند، ایستادگی امام (ره) در مقابل امریکا به علت تعصب، لجاجت و غرور بوده به معنای آن است که امام در ایستادگی خود در برابر امریکا منطقی نداشته است! درحالی که ایستادگی نظام اسلامی و ملت ایران در برابر امریکا براساس استدلال‌های کاملا منطقی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان این استدلال‌ها افزودند: سیاست و ذات دولت استکباری امریکا براساس افزون‌طلبی و زیاده‌خواهی است که در طول سالیان متمادی این سیاست را در نقاط مختلف جهان به ویژه منطقه غرب آسیا و ایران قبل از انقلاب اعمال کرده است بنابراین اگر در همان ماه‌های اول انقلاب، کمترین غفلتی می‌شد و امام در برابر امریکا نمی‌ایستاد، دشمنی که از در بیرون شده بود، مجددا از پنجره وارد می‌شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از دلایل منطقی ایستادگی امام در برابر امریکا را دفاع از ارزش‌های انسانی خواندند و تاکید کردند: نظام امریکا با ارزش‌های انسانی فرسنگ‌ها فاصله دارد و هنگامی که امام (ره) می‌فرمود «هر چه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید» یعنی «مرگ بر دولت و نظامی که هیچ سنخیتی با ارزش‌های انسانی ندارد.»

ایشان با اشاره به مناظره‌های دو کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا گفتند: این دو کاندیدا این روزها حقایق و فجایعی را از داخل امریکا صراحتا افشا می‌کنند که ما قبلا بسیار کمتر از آن را می‌گفتیم اما عده‌یی باور نمی‌کردند یا نمی‌خواستند باور کنند اما اکنون اظهارات آنها در مناظره‌ها نشانگر نابودی ارزش‌های انسانی در امریکاست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با استناد به مطالب مناظره‌های اخیر انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا درخصوص تبعیض نژادی و فقر در امریکا و تعلق ۹۰درصد ثروت امریکا به یک درصد از مردم این کشور خاطرنشان کردند: لگدمال شدن ارزش‌های انسانی و حقوق بشر، تبعیض و نژادپرستی از واقعیت‌های امروز جامعه امریکاست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از دلایل منطقی امام برای مخالفت با امریکا را پناه دادن به محمدرضا پهلوی در همان روزهای اول انقلاب و تلاش برای طراحی مجدد آنچه در کودتای ۲۸مرداد ۱۳۳۲ اتفاق افتاد، دانستند و گفتند: امام (ره) با بیان اینکه «هر چه فریاد دارید بر سر امریکا بکشید» در واقع ملت را بیدار کرد و به آنان آگاهی داد و مانع از شکل‌گیری یک توطئه بزرگ در اوایل انقلاب اسلامی شد.

ایشان با اشاره به توطئه‌های مختلف امریکا در اوایل پیروزی انقلاب و حمایت همه‌ جانبه از صدام در ۸ سال جنگ تحمیلی همچنین عملکرد امریکا بعد از جنگ تا به امروز به ویژه در موضوع برجام و بعد از آن افزودند: همین چند روز پیش مذاکره‌کننده امریکا در مذاکرات هسته‌یی صراحتا گفت که «ما بعد از برجام هم ایران را تحریم کردیم» لذا واقعیت این است که ما با چنین دولتی طرف هستیم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: اگر ملت ایران در دوران امام در مقابل امریکا ایستاد و اگر امروز نیز همچنان ضد امریکا شعار می‌دهد و در مقابل او می‌ایستد براساس یک منطق محکم و مستدل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به یک تفکر غلط دیگر که امریکایی‌ها و برخی‌ها به دنبال تزریق آن در جامعه هستند، اشاره کردند و گفتند: در این تفکر که بسیار خطرناک است، گفته می‌شود اگر ما با امریکا سازش کنیم همه مشکلات کشور حل خواهد شد!

ایشان با تاکید بر اینکه استدلال‌های دقیقی برای اثبات دروغ، غلط و فریب بودن این سخن و تفکر وجود دارد، افزودند: یک نمونه بارز برای اثبات نادرست بودن این تفکر، موضوع برجام و عملکرد امریکایی‌ها پس از آن است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به سخنان مکرر خود از ابتدای مذاکرات هسته‌یی در خصوص بد عهدی و دروغگویی امریکایی‌ها خاطرنشان کردند: اکنون دیگر این من نیستم که می‌گویم آنها بدعهد هستند، بلکه مسوولان محترم کشور و حتی خود مذاکره‌کنندگان که زحمت بسیاری را نیز متحمل شدند، سخن از بد عهدی امریکا می‌گویند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه وزرای امور خارجه طرف‌های مقابل، یک کیفرخواست طولانی از بدعهدی امریکایی‌ها در برجام بیان کرد که البته آنها جوابی نداشتند.

ایشان گفتند: این واقعیت امریکاست و عده‌یی می‌گویند؛ برویم با همین امریکا بر سر سوریه، حزب‌الله لبنان، عراق، افغانستان، یمن و حتی مسائل داخلی کشور مذاکره و سازش کنیم!

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: آیا دولتی که لحظه‌یی از دشمنی با ملت ایران فروگذار نمی‌کند، مشکلات کشور را حل خواهد کرد؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: هدف اصلی امریکا، جلوگیری از رشد و پیشرفت ایران است. آیا مذاکره با این کشور مشکلات اقتصادی ما را حل خواهد کرد؟

ایشان تاکید کردند: مذاکره با امریکایی‌ها مشکلات ما را حل نخواهد کرد زیرا اولا؛ آنها دروغگو، بدعهد، فریبکار و از پشت خنجرزن هستند و ثانیا؛ امریکا خودش دچار بحران است و کشور بحران‌زده چگونه می‌تواند مشکلات یک کشور دیگر را حل کند؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اذعان مراکز مهم بین‌المللی و حتی خود امریکایی‌ها به وجود بحران اقتصادی، سیاسی، بین‌المللی و اخلاقی در امریکا افزودند: اکنون بدهی‌های امریکا نزدیک به تولید ناخالص ملی این کشور شده و بر اساس شاخص‌های جهانی این، نشانه بحران است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: آیا چنین کشور بحران‌زده‌یی، دنبال حل مشکلات اقتصادی ایران است؟ یا اینکه دنبال استفاده از منابع و ثروت ایران برای رهایی خود از بحران؟

ایشان در تبیین بحران سیاسی در امریکا نیز افزودند: امروز در هر نقطه‌یی از دنیا هر ملتی که بر ضد یک دولت یا حکومت مستبد قیام می‌کند، نخستین شعارش «مرگ بر امریکا» است. آیا بحران از این بالاتر وجود دارد؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به طراحی امریکا برای خاورمیانه بزرگ با محوریت رژیم‌صهیونیستی در زمان جنگ ۳۳روزه لبنان گفتند: اکنون وضع امریکایی‌ها به گونه‌یی است که در قضایای سوریه، عراق، لبنان، یمن و شمال آفریقا درمانده شده‌اند. آیا این وضعیت بحران نیست؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای موقعیت جمهوری اسلامی ایران در منطقه را نقطه مقابل امریکا دانستند و خاطرنشان کردند: به لطف خداوند ملت ایران به واسطه شجاعت، بصیرت و استقامت خود، مشکلات را تحمل کرد و اکنون در منطقه غرب آسیا و منطقه خلیج‌فارس یک چهره درخشان است.

ایشان بحران اخلاقی را یکی دیگر از مشکلات جامعه امریکا به ویژه در میان سیاستمداران و دولتمردان این کشور برشمردند و افزودند: سخنانی که این دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در هفته‌های اخیر درباره مسائل غیراخلاقی بیان کردند که احتمالا حرف بی‌حساب هم نیست، برای نابودی آبروی امریکا کافی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از تلاش برای ترویج گزاره غلط «حل مشکلات کشور در گرو سازش با امریکاست» تاکید کردند: مذاکره با امریکا نه تنها مشکلات را حل نمی‌کند بلکه افزایش هم می‌دهد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: مشکلات را باید خودمان و با اتکا بر توانایی‌ها و نیروهای جوان در داخل حل کنیم.

ایشان جوانان را امیدهای ملت و آینده‌سازان و اداره‌کنندگان کشور در آینده نه چندان دور خواندند و خطاب به جوانان گفتند: عزیزان من، علاج مشکلات کشور در گرو توکل به خداوند متعال و جوشیدن اراده و استقامت از درون ملت، عزم راسخ، ایستادگی، بصیرت، اعتماد به نفس قوی و ترویج روحیه انقلابی‌گری است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: روحیه انقلابی‌گری به معنای داشتن شجاعت در اقدام و عمل، ابتکارورزی برای بن‌بست شکنی، نترسیدن از دشمن و تسلیم نشدن در برابر او، امید به آینده و ایمان به وعده الهی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: متاسفانه برخی‌ها به جای ترویج روحیه انقلابی‌گری، به گونه‌یی سخن می‌گویند و مدیریت می‌کنند که نسل جوان به آینده و انقلاب بی‌اعتماد و از راه امام(ره) دور می‌شود و سپس همین افراد از زمانه شکوه و گلایه می‌کنند.

ایشان افزودند: زمانه را ما می‌سازیم و اگر می‌گویید زمانه بد است باید ببینیم چگونه عمل کرده‌ایم که تصور می‌کنیم، زمانه بد شده است؟

ایشان تاکید کردند: هنگامی که ما گام‌هایمان را محکم برنداریم، به توصیه‌های امام عزیز در وصیتنامه عمل نکنیم و به نام آزادی‌گری، مردم و جوانان را به سمت لاابالی‌گری سوق دهیم و به اسم نگاه عقلانی، سازش و تسلیم را در برابر دشمن القا کنیم، معلوم است که زمانه بد می‌شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به حدیثی از حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام افزودند: آن حضرت علت واژگونی برخی دل‌ها را که روزی در مسیر درست و مستقیم بودند، آلوده شدن به دنیا و محبت‌های بی‌جا، جاه طلبی، رفیق بازی و جناح بازی بیان می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جوانان را به بصیرت روزافزون توصیه و خطاب به جوانان خاطرنشان کردند: مراقب باشید هر سخنی را از هر گوینده‌یی نپذیرید و آنچه اصل و مهم است انقلاب و راه امام عزیز است و باید حرف او را حجت بدانید.

ایشان در پایان تاکید کردند: اگر امام بزرگوار امروز حضور داشت همان ندای ابراهیمی بت‌شکن خود را که زمینه‌ساز بیداری ملت شد، فریاد می‌کشید.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران