شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52478 | |

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه دیدار کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز (یک‌شنبه) در دیدار اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه، حوزه علمیه را از حکومت اسلامی انفکاک‌ناپذیر دانستند و با تاکید بر نیازمندی حکومت اسلامی به حوزه علمیه «پر مغز و صاحب علم و پویا و نوآور و آشنا با نیازهای روز» برای امتداد معارف و احکام اسلامی در ابعاد مختلف زندگی و اعماق جامعه گفتند: یکی از نیازهای مهم حوزه علمیه در شرایط کنونی، «تدوین طرح تحول» در حوزه و برنامه‌ریزی بلندمدت، دقیق و زمانبندی شده براساس این طرح تحول و اهداف مورد نظر است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، ایشان با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی‌های حوزه علمیه در بخش‌های مختلف به ویژه دانش آموختگی و دانشوری، اجرایی و عرصه حکومت باید با هدف پشتیبانی و تغذیه ارتباط با حکومت اسلامی باشد، افزودند: حوزه علمیه پشتوانه اقامه حکم اسلامی است، بنابراین اگر حکومت اسلامی، حکم اسلامی را به‌خوبی اجرا کند، حوزه علمیه باید با تمام وجود از آن حمایت کند و اگر دچار اشتباه می‌شود، تذکر دهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، «برنامه بلندمدت» برای حوزه علمیه را بسیار ضروری برشمردند و خاطرنشان کردند: دراین برنامه‌ریزی باید اهداف کاملا مشخص، قابل دستیابی و دارای زمانبندی باشند، به‌گونه‌یی که برنامه قابل سنجش کمی و همچنین قابل انعطاف باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه برنامه بلندمدت حوزه باید مبتنی بر یک «طرح تحول حوزه» باشد، افزودند: باید یک «مرکز مطالعات راهبردی» متشکل از نخبگان و فرزانگان هوشمند حوزوی تشکیل و برنامه تحول و دیگر برنامه‌های راهبردی حوزه در این مرکز تدوین شوند.

ایشان در پایان سخنان خود، چند توصیه را بیان کردند و گفتند: پرهیز از دیوان‌سالاری‌های شبه‌دولتی، نشست و برخاست مدیران حوزه با طلبه‌ها، ایجاد فضای انس با قرآن در میان طلاب، شناسایی استعدادهای برتر، ترویج مطالعه به ویژه در زمینه سیر تاریخ علوم حوزه و تفسیر، تربیت مبلغ‌های قلمی، سخنور و مبلغ فضای مجازی از جمله نکاتی است که باید در حوزه‌های علمیه توجه ویژه‌یی به آنها شود. پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت‌الله استادی دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های این شورا و مشکلات پیش روی آن بیان کرد. همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه مهم‌ترین اقدامات انجام گرفته طی سال‌های اخیر در بخش‌های مختلف حوزه‌های علمیه را تشریح کرد.


امروز نگاهبانی از یاد شهدا یک وظیفه است

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در دیدار اعضای ستاد کنگره شهدای استان‌های کهگیلویه‌وبویراحمد و خراسان‌شمالی که در تاریخ ۵ مهر ۱۳۹۵ برگزار شده بود و صبح در مصلای امام‌خمینی(ره) یاسوج منتشر شد، هدف از جنگ نرم و پنهان دشمن را «دور کردن مردم از عرصه جهاد و مقاومت، بی‌اعتنا کردن آنها به آرمان‌ها و تصرف فضای فکری و روحی کشور» دانستند و خاطرنشان کردند: ملت ایران با مقاومت و ایستادگی خود، قدرت‌های جهانی را در بسیاری از اهدافشان ناکام کرده و سلطه‌گران با ابزارهای فراوان، تبلیغات هنگفت ‌و گویندگان سخن به مزد و همچنین فشارهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی، در تلاش برای مایوس و از صحنه خارج کردن ملت هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، ترویج یاد و نام شهیدان را یکی از عوامل مهم در مقابله با این برنامه دشمن و حفظ مقاومت توام با شوق و طراوت در ملت خواندند و افزودند: امروز نگاهبانی یاد شهدا یک وظیفه است. رهبر معظم انقلاب سپس در بیان راه‌های زنده نگهداشتن یاد و راه شهیدان خاطرنشان کردند: یکی از کارهای مهم، «تبیین روحیات و سبک زندگی شهیدان و سابقه و پشتوانه فکری آنان» است تا معلوم شود شهیدی که مخاطب، از شنیدن فداکاری‌های او به هیجان می‌آید، در قبال مسائل حساسی همچون اسراف، تعرض و تجاوز به بیت‌المال و اشرافی‌گری چگونه عمل می‌کرده است؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهیدان را «قله‌های اخلاق اسلامی» و «الگوهایی برای نسل جوان» دانستند و گفتند: هنرمندان برای نشان دادن سیمای نورانی شهیدان به جوانان، باید به میدان بیایند و با استفاده از شیوه‌های مختلف به‌ویژه هنر نگارش و تولید کتاب‌های کوتاه و خواندنی، واقعیت‌های زندگی شهیدان را بدون اغراق و با قلم زیبا و شیوا بیان کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر ضرورت تبیین ابعاد مهم و تشریح نشده جنگ تحمیلی افزودند: دفاع مقدس جنگی بین‌المللی علیه اسلام و حاکمیت اسلام و علیه امام بزرگوار بود و یک جبهه و عقبه گسترده، صدام بعثی بدبخت و بی‌عقل را پشتیبانی می‌کرد، بنابراین جوان امروز باید بداند کسانی که توانستند، کشور را از چنین بلیه‌یی نجات دهند که بودند و چگونه زندگی می‌کردند.

لزوم تبیین اهداف و آرمان‌های بلند شهیدان، نکته دیگری بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بحث «چگونه زنده نگهداشتن یاد شهیدان» به آن اشاره و خاطرنشان کردند: برخی سعی می‌کنند، آرمان‌های والای شهیدان را پنهان کنند و دفاع مقدس را در سطح جنگ‌های معمول دنیا و آرمان آن را در حد عقب راندن دشمن متجاوز تقلیل دهند.

ایشان، با رد این نگاه سطحی به دفاع مقدس، آرمان شهیدان را «خداوند، اسلام، حکومت اسلامی، اسلام انقلابی و احکام دینی مهمی همچون حجاب» برشمردند و گفتند: این آرمان‌ها در وصیتنامه‌های شهیدان آشکارا بیان شده است و علت تاکیدهای امام بزرگوار بر خواندن وصیتنامه‌های شهیدان نیز درک جاذبه فوق‌العاده این آرمان‌ها در ایجاد شوق فداکاری و از جان‌گذشتگی است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «صبر و ایثار پدران و مادران شهیدان» را ریشه‌دار در آرمان‌ها و عاملی مهم در شعله‌ور ماندن مقاومت و مبارزه در راه حق دانستند و افزودند: باید از فرصت باقیمانده برای گفت‌وگو با پدران و مادران شهیدان و دست یافتن به جزییاتی روشن در خصوص خاستگاه، محیط پرورش، موقعیت و طبقه اجتماعی و جزییات خلق و خوی شهیدان استفاده کرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین بر تقویت جنبه‌های محتوایی و تربیتی در کنگره‌ها و یادبودهای شهیدان تاکید کردند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران