شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 45797 | |

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از شعرا در شب میلاد امام حسن مجتبی (ع):

در شب میلاد کریم اهل ‌بیت حضرت امام حسن مجتبی علیه‌السلام، جمعی از اهالی فرهنگ، استادان شعر و ادب فارسی و شاعران جوان و پیشکسوت کشور و تعدادی از شاعران از کشورهای پاکستان، هندوستان و افغانستان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، شاعران را سرمایه‌ها و ذخایر ارزشمند کشور خواندند و با تاکید بر لزوم «زنده، بهنگام و موضع‌دار بودن شعر در خصوص مسائل اصلی و نیازهای کشور» خاطرنشان کردند: امروز جنگ دیگری از نوع جنگ نرم و مبارزه‌یی سیاسی و فرهنگی در جریان است و در این مصاف، شعر باید به عنوان ابزاری موثر به مسوولیت خود عمل کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تکریم و گرامیداشت یاد مرحوم حمید سبزواری، قریحه سرشار و تسلط بر انواع شعر و دایره وسیع واژگان را از امتیازات آن شاعر ارجمند برشمردند و افزودند: ویژگی بی‌نظیر مرحوم سبزواری سرودهای تاثیرگذار، با کیفیت و به‎روز او بود.

ایشان از همین زاویه سرود را موثرترین نوع شعر خواندند و گفتند: سرعت و فراگیری عمومی سرود از همه انواع شعری بیشتر است و سرود مانند هوای تازه و بهاری در جامعه نفوذ می‌کند، بنابراین باید با تولید سرودهای خوب و ترویج مناسب آنها، کمبود و خلأ موجود در این عرصه را برطرف کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در تبیین جایگاه و مسوولیت شعر، شاعران را جزو عزیزترین و فاخرترین سرمایه‌های کشور دانستند و افزودند: این سرمایه باید در بزنگاه‌ها و در مقاطعی که کشور در مسائلی همچون مسائل سیاسی، فرهنگی، ارتباطات مردمی و پیوندهای اجتماعی و مواجهه با دشمنان خارجی نیاز به کمک دارد، به میدان بیاید و نیازهای کشور را پاسخ دهد.

رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: شعر باید زنده باشد و نسبت به مسائل جاری و نیازهای کشور موضع داشته باشد. ایشان با تاکید بر لزوم ترویج اشعار و سرودهای زنده و موضع‌دار در سطح وسیع و مسوولیت صداوسیما و سایر دستگاه‌های مسوول در این زمینه خاطرنشان کردند: امروز نسبت به گذشته اشعار زنده و برجسته‌یی همچون شعر درباره فلسطین، یمن، بحرین، دفاع مقدس، شهدای غواص، شهدای مدافع حرم یا مظلومیت مجاهدانی همچون شیخ زکزاکی شیخ مظلوم، شجاع و مصمم نیجریه گفته می‌شود اما متاسفانه این شعرهای موثر و روحیه‌بخش، به خوبی ترویج و منعکس نمی‌شوند و در این خصوص کوتاهی و کم‌کاری وجود دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «بیان خیانت‌های امریکایی‌ها در قضیه برجام» را یکی دیگر از عرصه‌های ممکن برای سرودن شعر زنده خواندند و گفتند: علاوه بر سیاسیون، هنرمندان و به‌ویژه شاعران باید این واقعیت‌ها را به افکار عمومی منتقل کنند.

رهبر معظم انقلاب با انتقاد از برخی اقدامات غلط در ترویج و تجلیل هنرمندان بدون اعتقاد و ولنگار افزودند: متاسفانه گاهی از فردی که ذره‌یی گرایش به مفاهیم اسلام و انقلاب اسلامی نشان نداده است، تجلیل می‌شود اما از هنرمندی که همه عمر و سرمایه هنری خود را در راه اسلام و انقلاب گذرانده‌ است، تجلیل و به او توجه نمی‌شود.

توصیه بعدی رهبر معظم انقلاب اسلامی، «استفاده از فرصت اقبال و توجه مردم و جوانان به اشعار پرکاربرد نظیر نوحه‌ها و اشعار مرثیه» بود.

ایشان با اشاره به نمونه‌هایی از نوحه‌های پر مضمون و شورانگیز در دوران مبارزه علیه رژیم طاغوت و همچنین در دوران دفاع مقدس گفتند: البته میدان و نوع جنگ امروز با دوران مبارزه و سال‌های اول انقلاب متفاوت است و ما اکنون در میدان جنگ نرم، و جنگ سیاسی، فرهنگی، امنیتی و مقابله با نفوذ قرار داریم که در این میدان، فکرها و اراده‌ها در حال مبارزه هستند و یکی از ابزارهای اصلی و موثر در این مبارزه نیز ابزار شعر است. تاکید بر «تدوین، ترجمه و انتشار موضوعی اشعار برجسته در مسائلی همچون فلسطین، دفاع مقدس، منطقه، یمن»، «تبدیل کردن مضامین و الفاظ عالی ادعیه و متون دینی به شعر» و «سرودن اشعار آیینی مضمون‌دار و قوی با هدف انتقال معارف ائمه معصومین علیهم السلام»، توصیه‌های بعدی رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار صمیمی به شاعران بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین بر ضرورت ارتقا و تعالی بخشیدن به شعر و متوقف نشدن شاعران در مسیر پیشرفت تاکید کردند و افزودند: لازم است برای ارتقای شعر و تربیت شاعران، مجموعه‌های مردمی و فنی تقویت و حمایت شوند. در ابتدای این دیدار ۲۳نفر از شاعران، اشعار خود را در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی قرائت کردند. همچنین شاعران نماز مغرب و عشا را به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی اقامه و روزه خود را همراه با ایشان افطار کردند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران