شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 45418 | |

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسوولان و کارگزاران نظام تبیین کردند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز (سه‌شنبه) در دیدار سران سه قوه، مسوولان و کارگزاران نظام، مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف و عناصر فعال سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، افزایش توانمندی‌های اساسی را موجب مصونیت و اقتدار ملت و کشور خواندند و افزودند: برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی در حل دو مشکل اساسی رکود و بیکاری، شتاب حرکت برای تحقق اقتصاد مقاومتی را افزون‌تر خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با توصیه به بهره‌گیری هرچه بیشتر از فضای معنوی ماه مبارک رمضان به برخی ادعیه در این ماه شریف اشاره کردند و گفتند: در برخی ادعیه رمضانی درخواست نجات از گناهانی شده که اگر خدایی نکرده مسوولان به آنها مبتلا شوند، ضرر آن به همه جامعه و به کشور خواهد رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بی‌انگیزگی، غفلت، سخت شدن دل، بی‌خیالی و غرور را ازجمله این گناهان برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر مسوولان از خود مراقبت نکنند و مبتلا به این گناهان شوند، مراحل بعدی و خطرناک‌تر، کم آوردن در بزنگاه‌ها، ابتلا به نفاق و تکذیب نعمت‌های الهی است. ایشان تنها راه رهایی از این گناهان و لغزش‌ها را، تقوا و مراقبت از خویش دانستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سپس به مسائل روز اشاره کردند و با تاکید بر اینکه کشور در برهه کنونی، در شرایط حساس و خاصی قرار دارد، افزودند: ازجمله ویژگی‌های مقطع فعلی این است که مسوولان، برخلاف اوایل انقلاب، با ظرفیت‌های عظیم کشور بیشتر آشنا هستند و آگاهی کامل و جامعی نسبت به توانمندی‌ها و امکانات دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: ویژگی دیگری که موجب حساس بودن مقطع فعلی است، وجود یک دشمنی آشکار خاص با جمهوری اسلامی است که فراتر از اختلافات معمولی

میان دولت‌هاست.

ایشان در بیان علت اصلی این دشمنی خاص، جمهوری اسلامی ایران را یک پدیده بی‌سابقه خواندند و خاطرنشان کردند: نظام اسلامی بر پایه مبانی فکری و عملی اسلامی با «استکبار، ظلم، تبعیض و سیاست‌های زورگویانه» مخالف است و باوجود همه فشارها، قدرت و نفوذ آن روز به روز در منطقه و جهان گسترش و عمق یافته و به عنوان یک قدرت رو به ظهور جدید، منافع ظالمانه قدرت‌های استکباری را به چالش کشیده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: باید طراحی و نقشه دشمن را شناخته و برای مقابله با آن، طراحی کلان و مصونیت بخشی داشته باشیم که برنامه‌های اجرایی نیز در چارچوب این طراحی کلان معنا پیدا خواهند کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: طراحی و نقشه دشمن، از بین بردن توانمندی‌های جمهوری اسلامی و اگر نتواند، جلوگیری از رشد این توانمندی‌هاست. ایشان با تاکید بر اینکه تنها راه مقابله با طراحی دشمن، استفاده صحیح و مناسب از ظرفیت‌ها و افزایش روزافزون قدرت و اقتدار کشور است، به بیان توانمندی‌های اصلی و اساسی کشور پرداختند.

«ایمان اسلامی» نخستین توانمندی بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و گفتند: طرف مقابل از همه امکانات خود به‌ویژه فضای مجازی استفاده می‌کند تا ایمان اسلامی نسل جوان و نسل‌های بعدی را متزلزل کند، بنابراین باید برای حفظ و عمق بخشی به ایمان اسلامی در جامعه به‌عنوان یکی از زمینه‌های اقتدار، اهتمام ویژه‌یی داشته باشیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «پیشرفت‌های علمی» را دومین توانمندی اساسی کشور خواندند و با تاکید بر اینکه طرف مقابل به‌شدت مخالف پیشرفت علمی است و برای متوقف کردن آن به ترور دانشمندان کشور نیز متوسل شده است، افزودند: آنها برای مقابله با پیشرفت علمی حتی از ابزارهای خباثت‌آمیز و ممنوع همچون بدافزارها و ویروس‌های اینترنتی استفاده کردند که می‌توانستیم برای این جنایت، گریبان آنها را در دادگاه‌های بین‌المللی بگیریم که متاسفانه این کار انجام نشد.

ایشان خاطرنشان کردند: یکی از دلایل عمده فشار بر بخش هسته‌یی، مخالفت با پیشرفت علمی کشور است و خودشان هم می‌دانند که ادعای تلاش برای دستیابی به بمب هسته‌یی، یک دروغ آشکار است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی «توانمندی اقتصادی» و «توانمندی دفاعی بازدارنده» را از دیگر عوامل اقتدار کشور دانستند و با تاکید بر افزایش این توانمندی‌ها گفتند: توانمندی سیاسی ملی به معنای وحدت و انسجام ملی باید حفظ شود و باوجود اختلاف‌ها و سلایق گوناگون سیاسی که اشکالی هم ندارد، در مبانی حرکت نظام، اختلافی بین مردم به وجود نیاید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: به لطف الهی امروز این انسجام و وحدت ملی نسبت به مبانی نظام وجود دارد و قاطبه مردم به انقلاب، مظاهر انقلاب، یادگارهای انقلاب و نام و یاد امام(ره) علاقه‌مند هستند.

ایشان «جمعیت جوان کشور» را از دیگر توانمندی‌های اساسی برشمردند و افزودند: جمعیت جوان نعمت بسیار بزرگ و مهمی است و مسوولان دولتی باید با برنامه‌ریزی صحیح در جهت افزایش جمعیت جوان کشور حرکت کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از تاکید بر افزایش توانمندی‌های شش‌گانه اساسی کشور برای مقابله با طراحی دشمن، خاطرنشان کردند: دشمن عبارت است از «شبکه استکبار» که در رأس آن دولت امریکا قرار دارد همچنین «شبکه صهیونیستی» که مظهر آن رژیم جعلی صهیونیستی است.

ایشان بااشاره به اینکه طرف مقابل به هیچ‌وجه دشمنی خود را پنهان نمی‌کند، گفتند: سخن چند روز پیش وزیر امور خارجه در جلسه علنی مجلس مبنی بر اینکه ذات امریکا تغییری نکرده، سخن کاملا درستی است، ذات امریکای کنونی همان ذات امریکای دوران ریگان است و هیچ تفاوتی هم میان دموکرات و جمهوری‌خواه وجود ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به یک تصور غلط درخصوص امریکا اشاره و خاطرنشان کردند: برخی تصور می‌کنند ما می‌توانیم با امریکا کنار بیاییم و مشکلات خود را حل کنیم درحالی که این تصور نادرست و یک توهم است.

ایشان با تاکید بر اینکه از لحاظ منطقی، هیچ‌گاه جمهوری اسلامی ایران مورد محبت دولت امریکا قرار نخواهد گرفت، گفتند: رفتار امریکایی‌ها همواره خباثت‌آمیز و همراه با عناد بوده است، بنابراین، تصور اینکه مسائل ایران و امریکا سوءتفاهم است و از طریق مذاکره و به شیوه پنجاه‌پنجاه قابل حل است، تصوری غیرواقعی و غلط است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: مساله اصلی امریکایی‌ها، موجودیت جمهوری اسلامی ایران است که با مذاکره و رابطه حل نمی‌شود زیرا قدرت و استقلال ناشی از اسلام برای استکبار غیرقابل قبول است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه از دیدگاه امریکا، مصالحه به معنای تنزل از مواضع و اصول است، خاطرنشان کردند: این تنزل پایانی ندارد همان‌گونه که اکنون بعد از موضوع هسته‌یی، موضوع موشکی را پیش کشیده‌اند، بعد از موشک، نوبت به حقوق بشر می‌رسد، بعد از حقوق بشر، موضوع شورای نگهبان، سپس موضوع ولایت فقیه و درنهایت قانون اساسی و حاکمیت اسلام مطرح خواهد شد، بنابراین تصور اینکه جمهوری اسلامی می‌تواند با امریکایی‌ها به مصالحه برسد، تصور نادرستی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی به یک تصور غلط دیگر نیز اشاره کردند و افزودند: برخی تصور می‌کنند که علت خصومت امریکا با ایران، تحریک‌ها و ستیزه‌گری جمهوری اسلامی است درحالی که آنها بودند که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، با بدگویی، تحریم، طلبکاری و پناه دادن به دشمن ملت ایران، بنای دشمنی و ستیزه را گذاشتند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، تقویت «مصونیت و اقتدار کشور» را علاج واقعی همه دشمنی‌های مستکبران خواندند و تاکید کردند: براساس فرمان صریح قرآن باید هرچه می‌توانیم قوت و قدرت «ایمانی، اقتصادی، دفاعی، علمی، سیاسی و جمعیتی» خود را افزایش دهیم.

ایشان با فراخوان مسوولان همه دستگاه‌ها به ادای کامل وظایف خود در روند افزایش توان و «مصونیت ملی»، به مسوولان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با توان علمی کشور توصیه کردند خود را از حواشی دور نگه‌ دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر ضرورت حمایت از جوانان معتقد و انقلابی به‌عنوان یکی از توانمندی‌های کشور، افزودند: همان‌گونه که صریح و آشکارا گفتم همواره از جوانان مومن انقلابی دفاع می‌کنم و به آنها ارادت دارم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی سخنان خود در جمع مسوولان و مدیران ارشد نظام را با بیان تذکراتی مهم در دو زمینه اقتصاد و برجام ادامه دادند.

ایشان رکود و بیکاری را دو مشکل عمده کشور دانستند و خاطرنشان کردند: این مشکلات بیشتر از اینکه ناشی از تحریم‌ها باشد، متوجه سیاست‌ها و برنامه‌های دولت فعلی، دولت سابق و دولت اسبق است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان برخی راهکارها برای حل این دو مشکل، توجه به صنایع کوچک و متوسط را ضروری خواندند و افزودند: احیای این‌گونه صنایع، از بنیان‌های اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند تا حد زیادی باعث تحرک اقتصادی و ایجاد اشتغال شود.

رهبر معظم انقلاب اولویت‌بندی کارها را بسیار مهم خواندند و خاطرنشان کردند: طبیعی است که هریک از وزیران محترم مشکلات خود را مهم‌تر بداند و برای جذب منابع بیشتر تلاش کند اما دولت باید با اولویت‌بندی واقعی، حرکت اقتصادی را شتاب دهد.

ایشان با ابراز امیدواری درباره عینی شدن نتایج فعالیت‌های دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را دارای اولویت کامل و در حل دو مشکل عمده رکود و بیکاری موثر خواندند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جذب و هدایت سرمایه‌ها و منابع خارجی به زمینه‌های موردنیاز کشور را نیز مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: در این عرصه نیز باید با اولویت‌بندی عمل کرد.

جلوگیری از واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند یا موردنیاز کشور نیستند، تبدیل تجهیزات فرسوده صنایع، توجه کامل به بخش کشاورزی و تمرکز و سرمایه‌گذاری برای تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی به جای خام‌فروشی از دیگر توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به مسوولان بود.

ایشان افزودند: افزایش تولید و صادرات نفت، نیاز کشور است اما در کشوری که دارای بزرگ‌ترین ذخایر گازی و نفتی جهان است، واردات بنزین نباید انجام شود و مسوولان برای رفع این مشکل باید برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نقد دیدگاهی که معتقد است منابع لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی وجود ندارد، افزودند: سپرده‌های ارزی و ریالی مردم در بانک‌ها، رقم بسیار بالایی است با افزایش «تسهیلات و مشوق‌های قانونی»، این منابع را به سمت شتاب یافتن روند اقتصاد مقاومتی هدایت کنید.

مساله برجام و ارزیابی میزان پایبندی طرف‌های مقابل به تعهدات‌شان، آخرین بخش از سخنان مهم رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع مسوولان و کارگزاران نظام بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نظرات هر دو گروه موافقان و مخالفان برجام را مبالغه‌آمیز خواندند و گفتند: هم افرادی که از برجام تمجید می‌کنند و هم مخالفان و منتقدان آن، در بیان نظرات خود گاهی مبالغه و اغراق می‌کنند، درحالی که برجام هم «نقاط مثبت و محسنات» دارد و هم «نقاط ضعف و معایب.»

رهبر معظم انقلاب افزودند: محسنات برجام همان مواردی بود که جمهوری اسلامی را به روی آوردن به مذاکرات ترغیب کرد که البته خیلی از آن محسنات تامین نشد.

ایشان در اشاره به معایب برجام خاطرنشان کردند: این معایب مواردی است که ما همیشه از آن بیمناک بودیم و تکرار می‌کردیم که طرف مقابل، طرف بدعهد و بدذاتی است که دبه در می‌آورد و زیر قول خود می‌زند.

ایشان افزودند: در برجام خُلل و فُرج‌هایی وجود دارد که اگر بسته می‌شد، معایب، کمتر یا منتفی می‌شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تجلیل از تلاش فراوان و سخت مذاکره‌کنندگان هسته‌یی، تاکید کردند: آنچه درخصوص برجام می‌گوییم، مطلقا ناظر به زحمات و تلاش‌های این برادران عزیز نیست، بلکه ارزیابی عملکرد طرف مقابل است.

رهبر معظم انقلاب بااشاره به زوایای پرابهام سند برجام که زمینه سوءاستفاده طرف‌های مقابل را فراهم کرده است، تاکید کردند: جمهوری اسلامی ابتدائا برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است اما اگر تهدید نامزدهای ریاست‌جمهوری امریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد که این کار هم دستوری قرآنی درباره نقض عهد متقابل است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به تشریح مصادیقی از عمل نکردن امریکا به تعهدات خود پرداختند و خاطرنشان کردند: وظیفه طرف مقابل، برطرف کردن تحریم‌ها بود اما به این وظیفه عمل نکرده یعنی بخشی از تحریم‌ها را به نحوی برداشته‌ اما در عمل تحریم‌ها برداشته نشده است.

رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها تحریم‌های اولیه را به‌طور کامل حفظ کرده‌اند که این مساله بر تحریم‌های ثانویه نیز که قرار بود برطرف شود، اثر می‌گذارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: دست‌اندرکاران به این واقعیات توجه و دقت کنند و این حرف را تکرار نکنند که تحریم‌ها برداشته شده است.

ایشان بااشاره به حل نشدن مشکل معاملات با بانک‌های خارجی، افزودند: مقامات دولت امریکا در زبان و بخشنامه می‌گویند که مانعی برای معاملات بانکی با ایران وجود ندارد اما در عمل کاری می‌کنند که بانک‌ها جرات معامله با ایران را نداشته باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، سخنان اخیر یک مقام مسوول امریکایی را مبنی بر اینکه «ما نمی‌گذاریم ایران راحت باشد»، نمونه‌یی از همین رفتار دوگانه دانستند و گفتند: طرف امریکایی این گناه و تخلف بزرگ را در مانع‌تراشی برای تعامل بانک‌های خارجی با ایران انجام داده و کسی نباید کار امریکایی‌ها را توجیه کند.

«بیمه نفتکش‌ها» موضوع مهم دیگری بود که رهبر معظم انقلاب، جزییاتی از تخلف و بدعهدی امریکا درخصوص آن را بیان و خاطرنشان کردند: البته آنها در سقف محدودی این بیمه را قبول کرده‌اند اما ساختارهای بزرگ بیمه وارد این موضوع نمی‌شوند زیرا امریکایی‌ها در آن ساختارها عضو هستند و مانع‌تراشی می‌کنند. ایشان بااشاره به انجام کامل تعهدات جمهوری اسلامی افزودند: ما پیش‌پرداخت‌ها و تعهدات خود را پی‌درپی انجام دادیم و غنی‌سازی ۲۰درصد، فردو و اراک را تعطیل کردیم، اما طرف مقابل همچنان متوقع است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به رییس سازمان انرژی اتمی کشور تاکید کردند: توقعات طرف مقابل را در زمینه «الیاف کربن دارای کاربرد در ساخت سانتریفیوژها» و درخصوص «اندازه‌گیری ۳۰۰کیلو مواد هسته‌یی» مطلقا قبول نکنید و زیر بار آنها نروید.

رهبر معظم انقلاب، بااشاره به پول‌های بلوکه شده کشورمان در خارج گفتند: امروز دسترسی به درآمدهای نفتی کشور کاری دشوار و هزینه‌دار است و پول‌هایی هم که در بانک‌های دیگر کشورها داریم، هنوز به جمهوری اسلامی برنگشته چراکه این پول‌ها به دلار است و انتقال آنها به‌دلیل دشمنی و بدعهدی امریکا قفل شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در ادامه سخنان‌شان صنعت هسته‌یی را صنعتی راهبردی خواندند که باید بدون لطمه باقی بماند و توسعه یابد.

ایشان بااشاره به تاثیر محسوس صنعت هسته‌یی در مصونیت بخشی و افزایش امنیت کشور تاکید کردند: قابلیت‌های این صنعت، نیروی انسانی توانای آن و امکان رسیدن آن به وضعیت قبلی باید مورد مراقبت قرار گیرد و حفظ شود.

رهبر معظم انقلاب افزودند: خوشبختانه قابلیت بازگشت به وضع قبلی حفظ شده و ما می‌توانیم در شرایطی که لازم بدانیم، با سانتریفیوژهای نسل جدید در کمتر از یک‌سال و نیم به صدهزار سو دست یابیم، بنابراین طرف مقابل خیال نکند که دست ما بسته است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر مقابله جدی با هرگونه کارشکنی امریکا خطاب به مسوولان تاکید کردند: حق گرفتنی است آن هم از گرگی مثل امریکا که باید حق را از دهانش بیرون کشید.

رهبر معظم انقلاب با ابراز خرسندی از سخنان رییس‌جمهور و وزیر خارجه مبنی بر مقابله با مانع‌تراشی‌های امریکا خاطرنشان کردند: برای مقابله با جفاها و اقدامات طرف مقابل باید توانایی‌های خود را حفظ کنیم.

ایشان دستیابی ایران به غنی‌سازی ۲۰درصد و ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته را عوامل اصلی قبول برخی تعهدات از جانب امریکا دانستند و تاکید کردند: اگر اقتدار علمی و فناوری ایران نبود امریکایی‌ها قطعا همین وضع فعلی را هم قبول نمی‌کردند بنابراین باید این اقتدار هرچه بیشتر افزایش یابد.

رهبر معظم انقلاب در آخرین نکته بخش هسته‌یی سخنان خود در جمع مسوولان و کارگزاران نظام گفتند: از هیات نظارت بر اجرای برجام توقع داریم با دقت و مراقبت افزون‌تر در هر نقطه‌یی که طرف مقابل بد عمل می‌کند یا به فکر خیانت است، بایستد و از منافع ملت دفاع کند.


کنترل و مهار تورم اولویت دولت است

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی رییس‌جمهور، در سخنانی ماه رمضان را ماه رحمت الهی خواند و بااشاره به شرایط کشور در زمان آغاز به کار دولت یازدهم گفت: دولت، کنترل و مهار تورم را اولویت خود قرار داد و توانستیم تورم را از 40.1درصد در سال۹۲ به 11.9درصد در پایان سال۹۴ برسانیم و در ماه آینده نیز به تورم یک‌رقمی دست خواهیم یافت.

روحانی، کنترل بازار ارز، رشد اقتصادی و خروج از رکود را از دیگر دستاوردهای دولت دانست.

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات دولت در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: از سال۹۲ تا ۹۴ تولیدات کشاورزی از ۹۷میلیون تن به ۱۱۲میلیون تن رسید.

روحانی افزود: در زمینه ذخایر و مواد غذایی استراتژیک مثل گندم و برنج، ذخایر سال۹۴ نسبت به سال۹۲ سه برابر شده و پیش‌بینی تولید گندم در سال جاری ۱۰‌میلیون تن است که تقریبا برابر با نیازهای کشور است.

روحانی بااشاره به پیشرفت‌های صنعت نفت، گفت: فازهای۱۲، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ پارس‌جنوبی به افتتاح رسید و سه تا چهار فاز دیگر نیز تا پایان امسال افتتاح خواهند شد.

رییس‌جمهور افزود: تولید گاز کشور در این مدت ۱۵۰میلیون مترمکعب در سال افزایش پیدا کرده است.

وی به افزایش خطوط ریلی کشور اشاره کرد و گفت: با اضافه شدن ۴۷۵کیلومتر به خطوط ریلی و برنامه‌ریزی برای ۷۰۰کیلومتر دیگر، شاهد تحول بزرگی در زمینه ریل و ترانزیت خواهیم بود.

آقای روحانی با بیان اینکه در زمینه تجارت خارجی شاهد تحول مثبتی بودیم، تاکید کرد: در سال قبل بعد از ۶۰سال برای نخستین‌بار صادرات غیرنفتی کشور از واردات غیرنفتی پیشی گرفت.

وی ادامه داد: به‌طور متوسط در هشت سال گذشته تراز تجاری کشور، منفی ۲۵میلیارد دلار بوده اما برای نخستین‌بار این تراز تجاری مثبت شده است.

روحانی همچنین بااشاره به مذاکرات هسته‌یی گفت: در این مذاکرات، حقوق هسته‌یی ملت ایران را تثبیت کردیم و قطعنامه‌های ظالمانه لغو شدند. رییس‌جمهور، نخستین قدم پس از رفع تحریم را دستیابی به بازار صادراتی نفت خواند و گفت: در این زمینه تقریبا به همان شرایط قبل از تحریم نزدیک شده‌ایم.

روحانی با بیان اینکه تولید میعانات از ۳۷۰هزار بشکه به ۳۹۰هزار بشکه در ماه‌های اخیر رسیده است، افزود: صادرات نفت خام امروز به دو میلیون بشکه افزایش پیدا کرده و تولید نفت هم از 2.7میلیون بشکه به 3.8میلیون بشکه رسیده است. رییس‌جمهور تاکید کرد: امروز به اتحاد و ایستادگی برای دستیابی به اهداف نیاز داریم.

وی مهم‌ترین مساله پیش روی کشور را مساله اشتغال دانست و با بیان اینکه یکی از افتخارات دولت یازدهم در طول ۳سال گذشته، ایجاد یک‌میلیون و ۳۴۰هزار اشتغال خالص جدید است، گفت: طبق اعلام مرکز آمار هم‌اکنون بیش از ۲۲میلیون شاغل در کشور داریم.

وی یکی از مشکلات برای رسیدن به رشد اقتصادی را کمبود تقاضا دانست و افزود: بدون بازار جدید نمی‌توانیم به رشد اقتصادی مطلوب برسیم و بدین منظور باید به‌دنبال بازار جدید داخلی و خارجی و نیز سرمایه‌گذاری خارجی باشیم.

رییس‌جمهور بااشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب درمورد بیکاری جوانان تاکید کرد: برای دولت هم مایه شرمساری است که جوان تحصیلکرده ایرانی بیکار باشد.

روحانی با بیان اینکه از سال گذشته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شده، گفت: این ستاد تاکنون ۱۹جلسه تشکیل داده و ۱۱۰طرح را در اولویت قرار داده است. روحانی بااشاره به اینکه نباید اعتماد میان مردم و دولت سست شود، افزود: اگر در گوشه‌یی چند نفر حقوق بالاتری را برداشت کردند، آن را تبدیل به مساله ملی نکنیم و دولت نیز گوش شنوایی برای شنیدن نقدها دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران