شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 44109 | |

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس و نمایندگان مجلس خبرگان :

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رییس و نمایندگان منتخب ملت در پنجمین دوره مجلس خبرگان، این مجلس را پدیده‌یی واقعا عظیم خواندند و با تبیین «هویت و مسیر انقلابی» این مجلس، تاکید کردند: تنها راه بقا و پیشرفت نظام و تحقق اهداف انقلاب، «اقتدار حقیقی کشور» و «جهاد کبیر» یعنی تبعیت نکردن از دشمن است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، ایشان با سپاسگزاری به درگاه پروردگار برای انتخابات خوب، استقبال وسیع مردم و تشکیل مجلس وزین و محترم خبرگان افزودند: مجلس خبرگان موهبتی الهی است و حتی صرف‌نظر از وظایف خود در قانون اساسی، پدیده‌یی عظیم و تاثیرگذار به‌شمار می‌رود.

رهبر معظم انقلاب، شکل‌گیری مجموعه «منتخب و مورد وثوق مردم» از علما و صاحب‌نظران دینی و علمی را فی‌نفسه حائزاهمیت فراوان دانستند و افزودند: این مجموعه برجسته و متعالی دارای ظرفیتی عظیم برای تبادل‌نظر، هماهنگی و فعالیت تاثیرگذار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بااشاره به ارتباط علما و فضلای عضو مجلس خبرگان با قشرهای مختلف مردم در سراسر کشور و قدرت تاثیرگذاری آنها در افکار عمومی خاطرنشان کردند: نباید این مجموعه تا هنگام سر رسیدن زمان لازم برای ایفای وظایف مصرح در قانون اساسی بی‌تحرک بماند. ایشان، «هم‌اندیشی درباره مسائل مختلف»، «تمرکز بر مسائل موردنظر»، «اعلام مواضع و خواسته‌ها» و «شکل‌دهی نوعی گفتمان و مطالبه عمومی» را از ظرفیت‌های مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: در صورت تحقق این هدف، قوای مختلف و مسوولان و مجریان نیز به‌طور طبیعی برای تامین آن مطالبه حرکت خواهند کرد.

رهبر معظم انقلاب با تاکید بر اینکه مسیر و اهداف مجلس خبرگان باید همان مسیر و هدف‌های انقلاب باشد، افزودند: «حاکمیت اسلام»، «آزادی»، «استقلال»، «عدالت اجتماعی»، «رفاه عمومی»، «ریشه‌کنی فقر و جهل»، «مقاومت در مقابل سیل بنیان کن فسادهای اخلاقی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جاری در غرب» و «ایستادگی در مقابل سلطه جبهه استکبار» از مهم‌ترین اهداف انقلاب اسلامی ملت ایران است.

ایشان، سلطه‌گری را ذات و طبیعت استکبار خواندند و خاطرنشان کردند: جبهه استکبار ذاتا به‌دنبال فراگیر کردن سلطه بر ملت‌هاست و هر کشور و ملتی مقاومت نکند، در دام‌های آن اسیر می‌شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اسلام را بدون تردید، قلع و قمع‌کننده ظلم و استکبار خواندند و افزودند: البته آن اسلامی می‌تواند در مقابل زورگویان جهانی مقاومت و جبهه سلطه را نابود کند که به صورت یک نظام حکومتی استقرار یافته و دارای ابزارهای قدرت نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و رسانه‌یی باشد.

ایشان، حفظ انقلاب را دشوارتر از ایجاد آن خواندند و در تشریح چگونگی مواجهه صحیح با جبهه ظالمان جهانی افزودند: دشمنان ملت ایران ابتدا تهاجم سخت را در دستور کار قرار دادند؛ جنگ تحمیلی ۸ساله، شورش‌های اوایل انقلاب، حمایت از گروهک‌های تروریستی، حمله به سکوهای نفتی ایران و سرنگون کردن هواپیمای مسافربری از نمودهای این تهاجم بود که به یاری پروردگار و در پرتو هیبت الهی امام خمینی(ره) و صبر و مقاومت ملت، به شکست دشمنان انجامید.

رهبر معظم انقلاب، «حمله نرم» را مرحله دیگری از تهاجمات بی‌وقفه زورگویان جهانی خواندند و خاطرنشان کردند: تحریم مستمر اقتصادی، حملات پیوسته سیاسی، تبلیغات اغواگر و زدن عقبه‌های جمهوری اسلامی در دیگر کشورها از روش‌های مرحله دوم تهاجم دشمنان است که به فضل الهی و پایداری ملت و مسوولان به نتایج موردنظر آنان منجر نشده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مرحله سوم تهاجم دشمنان یعنی «نفوذ» را بسیار خطرناک و ادامه همان جنگ نرم برشمردند و تاکید کردند: استکبار در راهبرد نفوذ چند هدف اصلی را دنبال می‌کند: «تاثیرگذاری در مراکز تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر»، «تغییر باورهای مردم» و «تغییر محاسبات و مواضع مسوولان.»

ایشان، حمله به مبانی و نهادهای انقلاب ازجمله سپاه پاسداران، شورای نگهبان، جوانان حزب‌اللهی و روحانیون انقلابی را ازجمله روش‌های جاری بیگانگان خواندند و تاکید کردند: هدف اصلی دشمنان در این مرحله از جنگ نرم، زمینه‌سازی برای تهی شدن نظام از عناصر درونی قدرت است. رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: اگر این هدف محقق و جمهوری اسلامی از عناصر قدرت تهی شود، از بین بردن آن، یا تغییر اساسی جهتِ حرکت آن، کار دشواری نیست، به همین علت است که تاکید می‌کنیم تبعیت نکردن از دشمن و مقاومت در برابر خواسته‌های آن، «جهاد کبیر» است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از تبیین مسیر حرکت انقلابی مجلس خبرگان افزودند: نوآوری‌های منضبط دینی به وسیله عناصر با سواد و دارای قدرت استنباط و التیام بخشیدن به زخم‌هایی که دشمن وارد می‌کند ازجمله «تفرقه مذهبی و طائفی»، «اختلافات جناحی» و «ایجاد دوقطبی‌های مصنوعی در کشور»، از دیگر وظایف مجلس خبرگان است. ایشان، خطاب به منتخبان ملت در مجلس پنجم خبرگان تاکید کردند: ایستایی جایز نیست؛ اصل تحول و پیشرفت را برای تحقق اهداف اسلام و انقلاب همواره به‌طور جدی موردنظر داشته باشید.

بخش پایانی سخنان رهبر معظم انقلاب به تشریح وظایف عمومی مسوولان در این برهه زمانی اختصاص داشت.

ایشان، مقتدر شدن حقیقی کشور را تنها راه «بقا، پیشرفت و تحقق اهداف انقلاب و ملت» برشمردند و افزودند: همه مسوولان و دستگاه‌ها در این مسیر وظایفی دارند که باید به‌طور جدی به آن عمل کنند. رهبر معظم انقلاب، اقتدار کشور را موجب امتیازگیری حتی از قدرت‌های اصلی جهان خواندند و خاطرنشان کردند: در غیر این صورت، حتی دولت‌های ضعیف و حقیر هم طلبکار ملت ایران می‌شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح یک نمونه از امتیازگیری از دشمن در پرتو اقتدار کشور افزودند: دوستان عزیز ما می‌گویند در مذاکرات هسته‌یی امتیاز گرفتیم و طرف‌های مقابل صنعت هسته‌یی ایران را پذیرفتند؛ این مساله البته بعد از عینی شدن اقتدار ایران یعنی غنی‌سازی ۲۰درصد حاصل شد، چراکه همه می‌دانند در غنی‌سازی، رسیدن به ۲۰درصد دشوارترین مرحله کار است.

رهبر معظم انقلاب، «تولید ۱۹هزار سانتریفیوژ نسل اول»، «به‌کارگیری 10هزار سانتریفیوژ»، «تولید نسل‌های دوم، سوم و چهارم سانتریفیوژ» و «کارخانه تولید آب سنگین» را از دیگر نمودهای قدرت هسته‌یی ایران خواندند و افزودند: دشمن که زمانی حاضر نبود وجود حتی یک سانتریفیوژ را در ایران بپذیرد، پس از مواجه شدن با قدرت هسته‌یی کشور، مجبور به پذیرش شد؛ درواقع این امتیاز را امریکایی‌ها ندادند بلکه ما در پرتو قدرت خود گرفتیم.

رهبر معظم انقلاب افزودند: ان شاء‌الله با عینی شدن نتایج اقتصاد مقاومتی و قدرت‌گیری اقتصاد کشور، دشمن بی‌اثر بودن حربه تحریم را نیز درک خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مطالبه و پیگیری تحقق عناصر درونی اقتدار از مسوولان و دستگاه‌ها را ازجمله ظرفیت‌های مجلس خبرگان برشمردند و افزودند: این جمع با عظمت می‌تواند در این روند نیز تاثیرگذار باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین تقوا، شجاعت، بصیرت، صراحت به وقت لازم، نهراسیدن از سرزنش دیگران و شناخت صحیح و دقیق از جبهه دشمن و سازوکارهای آن را از ملاک‌های اصلی انقلابی بودن برشمردند.

ایشان خاطرنشان کردند: گاهی دشمن با هدف خاصی، کارهایی با ظاهر مثبت انجام می‌دهد که در داخل ایران با استقبال روبه‌رو می‌شود اما اگر هدف واقعی او را درک کرده باشیم، فریب نخواهیم خورد. توصیه آخر رهبر معظم انقلاب به منتخبان مردم در مجلس خبرگان اعتماد به نفس درونی و مراقبت از انهزام روحی بود. ایشان خاطرنشان کردند: مراقب ترس و انهزام درونی خود باشید، زیرا در این صورت در صحنه عمل هم شکست خواهید خورد. رهبر معظم انقلاب همچنین در ابتدای سخنان‌شان با خوش‌آمدگویی به اعضای جدید مجلس خبرگان به‌خصوص مجتهدان جوان و پرنشاط، یاد درگذشتگان این مجلس به‌ویژه مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی را گرامی داشتند.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، آیت‌الله جنتی رییس مجلس خبرگان با قدردانی از پیام الهام‌بخش رهبر معظم انقلاب به‌مناسبت آغاز به کار مجلس خبرگان، فضای این مجلس را آرام و منضبط خواند و بااشاره به جایگاه ویژه مجلس خبرگان گفت: این مجلس در افکار عمومی دارای وجاهت است. رییس مجلس خبرگان با بیان اینکه باید در هر مسوولیتی رسالت خود را به‌گونه‌یی انجام دهیم که موجب رضایت خداوند و مردم شود، خاطرنشان کرد: «رویکرد انقلابی» را در همه ابعاد پیگیر خواهیم بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران