شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 37478 | |

روحانی در کنفرانس مطبوعاتی با اولاند

حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران در کنفرانس مطبوعاتی مشترک فرانسوا اولاند همتای فرانسوی خود گفت، ایران تا زمانی که طرف‌های توافق به تعهداتشان متعهد بمانند، به تمام تعهدات خود بر مبنای برجام و ضمائم آن، پایبند خواهد بود. به گزارش ایرنا، حسن روحانی که برای سفر دو روزه به پاریس رفته بود، در روز دوم سفر خود با فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری این کشور دیدار کرد. این دیدار که در کاخ الیزه برگزار شد با استقبال اولاند از رییس‌جمهوری کشورمان در پایین پله‌های کاخ آغاز شد. مراسم استقبال رسمی از رییس‌جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه در مجموعه تاریخی اینولید پاریس با حضور گارد احترام و رژه یگان نمونه و با استقبال لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه انجام شده بود. در این سفر، 20 سند همکاری مشترک در عرصه‌های مختلف بین دو دولت به امضا رسید و بخش‌های خصوصی ایران و فرانسه نیز بیش از 10سند همکاری مشترک به امضا رساندند. روحانی در کنفرانس مطبوعاتی، مذاکرات خود با رییس‌جمهوری فرانسه و روسای شرکت‌های بزرگ فرانسوی را مفید و مطلوب توصیف کرد و گفت: همکاری‌های ایران و فرانسه صرفاً اقتصادی نبوده و دو کشور روابط علمی و فرهنگی خود را نیز که بیش از 100سال قدمت دارد، تعمیق خواهند بخشید. رییس‌جمهوری با اشاره به برگزاری اجلاس جهانی محیط زیست در فرانسه، اظهار کرد: ایران در مسیر دستیابی به اهداف این اجلاس در کنار فرانسه و دیگر کشورهای دنیا است و مشتاق و مایل به همکاری در این زمینه هستیم.


همکاری برای ثبات منطقه

روحانی به مسائل منطقه‌یی که در مذاکراتش با اولاند مورد بحث قرار گرفت اشاره کرد و گفت: ایران و فرانسه معتقدند که باید همه تلاش‌ها برای حفظ ثبات و امنیت کامل لبنان به‌کار گرفته شود و تهران در راستای این هدف با فرانسه همکاری می‌کند. رییس‌جمهوری افزود: درباره سوریه و عراق نیز اشاره شد همه ما وظیفه داریم به مردم سوریه کمک کنیم تا در فضای مناسب خودشان برای آینده تصمیم بگیرند. درباره عراق نیز اصل وحدت و انسجام عراق است و ما باید به مردم عراق کمک کنیم تا تروریست‌ها را از کشورشان بیرون برانند و باید در این زمینه در حوزه‌های اطلاعاتی و سیاسی همکاری کرده و از مبارزه فرهنگی با ریشه‌های تروریسم غافل نشویم که در این زمینه‌ها با فرانسه اتفاق نظر داریم. روحانی در ادامه اظهار داشت: ثبات منطقه برای جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی دارد و علاقه داریم اگر تنشی در منطقه وجود دارد از مسیر دیپلماسی حل و فصل شود. روحانی در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه آیا برجام می‌تواند الگویی برای حل مساله سوریه باشد؟ گفت: برجام می‌تواند الگویی برای حل و فصل مسائل شود تا براساس آن کشورها در اختلاف‌نظرهایشان از خواسته‌های حداکثری کوتاه بیایند و به توافق برسند، اما ما نمی‌توانیم درباره مردم سوریه تصمیم‌گیری کنیم، بلکه باید به آنان کمک کنیم تا خودشان برای آینده خود تصمیم بگیرند. رییس‌جمهوری اضافه کرد: مشکل امروز سوریه این یا آن فرد نیست بلکه تروریسم و داعش است و کسانی که از داعش نفت می‌خرند، به آنها سلاح می‌فروشند و از این گروهک تروریستی حمایت سیاسی می‌کنند؛ این عده باید متوجه باشند که حقوق بشر و حقوق ملت‌ها را زیرپا می‌گذارند. روحانی تصریح کرد: همه کشورها باید به مساله حقوق بشر توجه کنند و این تصور کشورهای غربی که فکر می‌کنند در این زمینه عملکرد بی‌نقصی دارند و دیگران عقب‌تر از آنها هستند، اشتباه است.

فرانسوا اولاند رییس‌جمهوری فرانسه نیز در ادامه این نشست خبری با اظهار خوشحالی از سفر دکتر روحانی به فرانسه، مذاکرات و توافق به دست آمده را بسیار مثبت و سازنده توصیف کرد و گفت: تحکیم روابط تهران و پاریس به نفع دو ملت، منطقه و جهان است. رییس‌جمهوری فرانسه با تاکید براینکه پاریس مصمم است مناسبات و همکاری‌های خود را در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران احیا کرده و هر چه بیشتر توسعه دهد، اظهار داشت: در جریان سفر دکتر روحانی توافقات خوبی بین دو دولت و شرکت‌های خصوصی دو کشور حاصل شد که فرانسه برای عملیاتی کردن همه آنها اهتمام ویژه دارد. اولاند در بخش دیگری از سخنان خود تروریسم را یک خطر همگانی و فراگیر توصیف کرد و اظهار داشت: تروریسم تنها دشمن ما نیست بلکه بدون هیچ استثنایی همه ملت‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و معتقدیم همکاری‌های ایران و فرانسه می‌تواند برای صلح جهانی و جنگ علیه تروریسم بسیار مفید باشد.

رییس‌جمهوری فرانسه همچنین تحولات در برخی کشورهای خاورمیانه را مورد اشاره قرار داد و گفت: ایران و فرانسه می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌یی در بحران‌های موجود در منطقه داشته باشند و ضرورت دارد در کنار یکدیگر برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه به تلاش‌های خود ادامه دهیم.

اولاند گفت: ایران و فرانسه دو کشور بزرگ هستند که از اشتراکات فرهنگی عمیقی برخوردارند و لذا می‌توانند همکاری‌های گسترده و نزدیکی با یکدیگر داشته باشند و آینده درخشانی فراروی دو ملت است. رییس‌جمهوری فرانسه تاکید کرد: تهران و پاریس در مبارزه با تروریسم اهداف مشترک دارند.

حسن روحانی بامداد دیروز به تهران بازگشت و مورد استقبال رسمی معاون اول، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌المللی و وزیر دادگستری قرار گرفت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران