شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 35518 | |

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مردم و مسوولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی:

گروه ایران

همزمان با هفدهم ربیع‌الاول، خجسته سالروز میلاد پیامبر اعظم حضرت محمد(ص) و حضرت امام صادق(ع) مسوولان نظام، میهمانان شرکت‌کننده در کنفرانس وحدت اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از قشرهای مختلف مردم صبح دیروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار ضمن تبریک سالروز میلاد پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و حضرت امام جعفرصادق(ع) با اشاره به دمیده شدن روح زندگی و معنویت واقعی و احیای دنیای مرده و آفت‌زده جاهلیت با ظهور اسلام و ولادت و بعثت پیامبر(ص) مهم‌ترین وظیفه امروز دنیای اسلام به ویژه علما و روشنفکران راستین را «تلاش مجدانه و مجاهدانه» برای دمیدن روح واقعی اسلام و معنویت در دنیای پر از ظلم و تبعیض و قساوت کنونی دانستند و تاکید کردند: امروز نوبت دنیای اسلام است که با استفاده از دانش و ابزارهای جهانی همچنین عقل و خردمندی و تدبر و بصیرت در جهت برپایی «تمدن نوین اسلامی» حرکت کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گرامیداشت میلاد پیامبر(ص) را در مقابل وظیفه مورد انتظار از دنیای اسلام، بسیار کوچک برشمردند و گفتند: امروز وظیفه امت اسلامی فقط گرامیداشت میلاد یا بعثت پیامبر اسلام(ص) نیست بلکه دنیای اسلام باید اهتمام خود را رسیدن به تمدن نوین اسلامی قرار دهد.

ایشان افزودند: تمدن نوین اسلامی به معنای تجاوز به سرزمین‌ها، پایمال کردن حقوق انسان‌ها و تحمیل کردن اخلاق و فرهنگ خود به ملت‌ها نظیر آن چیزی نیست که تمدن غربی انجام داد بلکه به معنای هدیه کردن فضیلت الهی به بشریت و ایجاد زمینه برای تشخیص مسیر صحیح به وسیله خود انسان‌هاست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به استفاده غرب از دانش و فلسفه دنیای اسلام برای پایه‌ریزی تمدن خود خاطرنشان کردند: این تمدن اگرچه جلوه‌های زیبایی از فناوری، سرعت، سهولت و ابزارهای مختلف زندگی ارائه کرد اما برای بشریت خوشبختی، سعادت و عدالت به ارمغان نیاورد و در درون خود نیز دچار تضاد شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: تمدن غرب با ظاهر پر زرق و برق خود اکنون از لحاظ اخلاقی فاسد و از لحاظ معنوی پوک شده است به گونه‌یی که خود غربی‌ها به این واقعیت اذعان می‌کنند. ایشان با تاکید بر اینکه اکنون نوبت دنیای اسلام است تا در جهت پایه‌ریزی شالوده تمدن نوین اسلامی گام بردارد، گفتند: برای رسیدن به این هدف، امیدی به سیاستمداران دنیای اسلام نیست و باید علمای دین و روشنفکران راستین که قبله آنها غرب نیست، اقدام به روشنگری در میان امت اسلامی کنند و بدانند که برپایی این تمدن امکان‌پذیر است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانایی‌های دنیای اسلام ازجمله سرزمین‌های خوب، موقعیت جغرافیایی ممتاز، منابع طبیعی فراوان و نیروی انسانی با استعداد خاطرنشان کردند: اگر این ظرفیت‌ها با تعالیم واقعی اسلام در هم آمیخته شود، امت اسلامی می‌تواند آفرینش‌های هنرمندانه خود را در عرصه‌های علم و سیاست و فناوری همچنین عرصه‌های اجتماعی به ظهور برساند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نظام جمهوری اسلامی ایران را یک نمونه از امکان رسیدن به این اهداف بزرگ برشمردند و افزودند: ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از لحاظ علمی، سیاسی و اجتماعی عقب افتاده و از لحاظ سیاسی منزوی و از لحاظ شؤونات کشور کاملا وابسته بود اما امروز به برکت اسلام، ملت ایران، هویت و شخصیت خود را نشان داده و کشور به پیشرفت‌های مهمی در علم و فناوری و دانش‌های نوین رسیده و جزو چند کشور برتر در این عرصه‌هاست.

ایشان این نمونه را قابل تعمیم برای همه دنیای اسلام دانستند و تاکید کردند: رسیدن به این جایگاه شرط دارد و شرط آن نیز کوتاه شدن سایه سنگین ابرقدرت‌ها از ملت‌هاست که البته هزینه هم دارد زیرا رسیدن به اهداف بزرگ بدون دادن هزینه امکان‌پذیر نیست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه در تمدن اسلامی بر خلاف تمدن غرب هیچ کشوری با زور تحت سلطه قرار نمی‌گیرد، افزودند: در پایه‌ریزی تمدن نوین اسلامی نباید نگاهمان به غربی‌ها باشد و نباید به لبخند و اخم آنها توجه کنیم بلکه باید با اتکا به توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود در مسیر صحیح حرکت کنیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی از ابزارهای دشمنان برای جلوگیری از برپایی تمدن نوین اسلامی را ایجاد تفرقه میان مسلمانان دانستند و گفتند: از هنگامی که موضوع شیعه و سنی در ادبیات مقامات و سیاستمداران امریکایی مطرح شد، اهل فهم و اهل نظر نگران شدند زیرا مشخص بود آنها به دنبال یک توطئه جدید و خطرناک‌تر از قبل هستند.

ایشان با تاکید بر اینکه امریکایی‌ها با اصل اسلام مخالف هستند و نباید فریب اظهارات آنها را در حمایت از برخی فرقه‌ها خورد، خاطرنشان کردند: اظهارات رییس‌جمهور قبلی امریکا بعد از ماجرای 11سپتامبر که سخن از جنگ صلیبی بر زبان آورد در واقع نشان‌دهنده جنگ دنیای استکبار با اسلام است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهارات مقامات فعلی امریکا مبنی بر موافقت با اسلام را خلاف واقع و نشانه نفاق آنها دانستند و گفتند: مقامات فعلی امریکا با اصل اسلام مخالف و برخلاف اظهاراتی که می‌کنند به دنبال ایجاد اختلاف میان مسلمانان هستند و نمونه آن هم ایجاد فرقه‌هایی تروریستی همچون داعش و فرقه‌های دیگر است که با پول وابستگان به امریکا و کمک‌های سیاسی آنان به وجود آمده و فجایع کنونی را در دنیای اسلام به بار آورده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه اظهارات مقامات امریکایی مبنی بر موافقت با سنی و مخالفت با شیعه دروغ است، افزودند: مگر مردم غزه که آنگونه مورد تهاجم و تعرض قرار گرفتند، سنی نبودند یا مردم کرانه باختری که اینگونه تحت فشار هستند، سنی نیستند.

ایشان با اشاره به اظهارات یک سیاستمدار امریکایی مبنی بر اینکه «دشمن امریکا، اسلام‌گرایی است» تاکید کردند: برای امریکایی‌ها شیعه و سنی تفاوتی ندارند. آنها با هر مسلمانی که بخواهد براساس احکام و قوانین اسلامی زندگی و برای آن مجاهدت کند، مخالف هستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی مشکل اصلی امریکایی‌ها با مسلمانان را پایبندی و تقید به احکام و دستورات اسلام و تلاش برای پایه‌ریزی تمدن اسلامی دانستند و خاطرنشان کردند: به همین دلیل است هنگامی که بیداری اسلامی آغاز شد، آنها سراسیمه و نگران شدند و تلاش کردند آن را مهار کنند که در برخی کشورها نیز موفق شدند اما بیداری اسلامی نابود شدنی نیست و به لطف الهی به اهداف خود خواهد رسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هدف اصلی جبهه استکبار را ایجاد جنگ داخلی میان مسلمانان و نابودی زیرساخت‌های کشورهای اسلامی همچون سوریه، یمن و لیبی دانستند و گفتند: نباید در مقابل این توطئه ساکت نشست و تسلیم شد بلکه باید با کسب بصیرت و حفظ استقامت در مقابل توطئه‌ها ایستاد. ایشان با انتقاد از سکوت دنیای اسلام در قبال استمرار فشار بر مسلمانان بحرین همچنین نزدیک به یک سال بمباران شبانه‌روزی یمن، و اوضاع سوریه و عراق به قضایای اخیر نیجریه اشاره کردند و افزودند: چرا باید در مورد شیخ مصلح تقریبی و مومن اینگونه فاجعه‌آفرینی شود و حدود یک هزار نفر کشته شوند و فرزندان او به شهادت برسند و دنیای اسلام ساکت بماند؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: اهداف دشمنان اسلام بسیار خطرناک است و وظیفه همه، بصیرت و بیداری است و در این میان وظیفه علمای اسلام و روشنفکران راستین است که با مردم و سیاستمداران دارای وجدان بیدار صحبت و واقعیت‌ها را بیان کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: هنگامی که دنیای زر و زور با همه توان به دنبال طراحی‌های خطرناک برای دنیای اسلام است، کسی حق ندارد به خواب برود و متوجه واقعیت‌ها نباشد.

پیش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، آقای روحانی رییس‌جمهور با تبریک میلاد نبی مکرم اسلام(ص) و حضرت امام صادق(ع) پیامبر اسلام را اسوه اخلاق و پاکدامنی خواند و افزود: حضرت محمد(ص) درس وحدت، اتحاد و برادری را برای جهان به ارمغان آورد.

وی با اشاره به در پیش بودن دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، این انتخابات‌ها را آزمون عظمت جهانی کشور دانست و افزود: همه باید به فکر پیروزی نظام اسلامی و کشور در این انتخابات باشیم.

آقای روحانی به حماسه ایرانیان در 9دی سال 88 نیز اشاره و تاکید کرد: 9دی، روز دفاع ملت ایران از خاندان رسالت، دفاع از نظام، قانون و دفاع از ولایت فقیه و ولی‌فقیه بود. رییس‌جمهور گفت: امنیت امروز جمهوری اسلامی ایران در سایه برنامه‌ها و تدابیر رهبر معظم انقلاب تامین شده و شکر این نعمت با وحدت بیشتر و کمک به دنیای اسلام برای نجات کشورها از تروریسم و دخالت بیگانگان میسر خواهد بود.

وی با بیان اینکه برخی کشورهای اسلامی به جای تعامل فرهنگی و اقتصادی با یکدیگر با قدرت‌های بیرون منطقه تعامل می‌کنند، افزود: جای تاسف است که کشوری از پیروزی یک ملت در عرصه سیاسی ناراحت باشد و سرمایه سیاسی جهان اسلام را به ثمن بخس در اختیار قدرت‌های بیگانه قرار دهد.

رییس‌جمهور اضافه کرد: کشوری که بیشترین نقش را در کاهش قیمت نفت داشت، اکنون بودجه سال آینده خود را با کسری 100میلیارد دلاری بسته که این نشان می‌دهد، کسی که چاه برای دیگران می‌کند اول خود در آن خواهد افتاد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران