شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29709 | |

مقام معظم رهبری در مراسم دانش‌آموختگی دانشگاه‌های افسری ارتش:

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا، صبح روز گذشته (چهارشنبه) در مراسم دانش‌آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه علوم دریایی امام‌خمینی‌رحمه‌الله نوشهر حضور یافتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در این مراسم حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای بااشاره به حادثه تاسفبار و خونین منا، آن را به‌دلیل جان‌باختن هزاران نفر از حجاج به‌ویژه صدها نفر از حجاج ایرانی، عزا و مصیبتی واقعی برای ملت ایران خواندند و بااشاره به لزوم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با حضور کشورهای اسلامی ازجمله ایران، گفتند: دولت عربستان در انتقال ابدان مطهر جانباختگان به وظایف خود عمل نمی‌کند و جمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون با خویشتنداری و ادب اسلامی، حرمت برادری را در دنیای اسلام نگه داشته است، اما این را بدانند که اندک بی‌احترامی به ده‌ها هزار نفر از حجاج ایرانی در مکه و مدینه و عمل نکردن به وظایف برای انتقال ابدان مطهر، عکس‌العمل سخت و خشن ایران را در پی خواهد داشت.

ایشان بااشاره به جان‌باختن مظلومانه و با زبان تشنه حجاج در حادثه منا و عزادار شدن خانواده‌هایی که مشتاقانه منتظر بازگشت عزیزان خود بودند، افزودند: هنوز تعداد دقیق جانباختگان ایرانی در این حادثه مشخص نیست و احتمال افزایش آمار به صدها نفر دیگر وجود دارد و این حادثه، واقعا مصیبت بزرگی برای ملت ایران است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین بااشاره به برخی گزارش‌ها مبنی بر جان‌باختن احتمالی بیش از پنج‌هزار نفر در حادثه منا، خاطرنشان کردند: درحالی که قرآن کریم خانه خدا را محل امنیت و حج را جایگاه امنیت می‌داند اما اکنون باید پرسید که «آیا این، امنیت است؟»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر لزوم تشکیل «کمیته حقیقت‌یاب» با حضور کشورهای اسلامی ازجمله ایران، خاطرنشان کردند: ما فعلا درباره علت این حادثه، قضاوت پیش از موعد نمی‌کنیم اما معتقدیم دولت عربستان به وظایف خود در قبال مجروحان حادثه منا عمل نکرده است و آنان را با حالتی مستاصل و تشنه رها کرد.

ایشان به مشکلات به‌وجود آمده در انتقال بدن‌های مطهر جانباختگان حادثه منا و پیگیری مسوولان کشور اشاره کردند و با تاکید بر لزوم ادامه پیگیری‌های مسوولان، افزودند: در این موضوع، دولت عربستان به وظایف خود عمل نمی‌کند و در برخی موارد نیز موذی‌گری انجام می‌دهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: جمهوری اسلامی ایران تاکنون از خود خویشتنداری نشان داده و رعایت ادب اسلامی و حرمت برادری در دنیای اسلام را کرده است اما این را بدانند که دست ایران، برتر از خیلی‌هاست و امکانات بیشتری هم دارد و اگر بخواهد در مقابل عناصر اذیت‌کننده و موذی عکس‌العمل نشان دهد، اوضاع آنها خوب نخواهد بود و در هیچ صحنه هماوردی، حریف نخواهند شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه عکس‌العمل ایران اسلامی خشن و سخت خواهد بود، خاطرنشان کردند: در دوران هشت سال دفاع مقدس، قدرت‌های شرق و غرب و کشورهای اطراف از یک عنصر خبیث و فاسد حمایت کردند اما سرانجام همه آنها سیلی خوردند و بر همین اساس، ایران را می‌شناسند و اگر هم نمی‌شناسند، الان بشناسند.

ایشان بااشاره به حضور ده‌ها هزار نفر از حجاج عزیز کشورمان در مکه و مدینه، هشدار دادند: اندک بی‌احترامی به حجاج ایرانی همچنین عمل نکردن دولت عربستان به وظایف خود در قبال بدن‌های مطهر، موجب عکس‌العمل ایران خواهد شد. رهبر معظم انقلاب گفتند: جمهوری اسلامی ایران اهل ظلم نیست اما ظلم و ستم هیچ‌کس را نیز قبول نمی‌کند، بنابراین حقوق هیچ ‌یک از انسان‌ها و ملت‌ها اعم از مسلمان و غیرمسلمان دست‌درازی نمی‌کند، اما اگر کسی بخواهد به حق ملت و کشور ایران دست‌درازی کند، با او برخورد محکمی خواهد شد و به لطف خدا توانایی این برخورد نیز وجود دارد و ملت ایران، مقتدر و پایدار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود، «ایمان عمیق»، «شجاعت» و «دانش» را سه عنصر بسیار مهم در تشکیل هویت یک نیروی مسلح خواندند و خاطرنشان کردند: اگر در نیروی مسلح، ایمان نباشد، روحیه ضعیف‌کشی به‌وجود خواهد آمد، اگر شجاعت نباشد، نیروی مسلح در هنگامه خطر، قادر به انجام وظیفه خود نخواهد بود و اگر دانش نباشد، ابزارهای نیروی مسلح در برابر ابزارهای طرف مقابل، کند خواهند بود. ایشان هدف قرار دادن خانه‌ها، خیابان‌ها، بازار و حتی مجلس عروسی را در یمن، نمونه‌یی از ضعیف‌کشی و نبود روحیه شجاعت در یک نیروی مسلح دانستند و با توصیه به جوانان نیروهای مسلح کشور برای تقویت ایمان و شجاعت و ابتکار تحقیقاتی و دانش‌پژوهی، خاطرنشان کردند: امروز نظام اسلامی، هم نیازمند ابزارهای جنگی سخت و هم، ابزارهای جنگی نرم است زیرا دنیای کنونی تحت سیطره قدرت شیاطین، برای انسان‌های خداجو دنیایی خطیر است و باید همواره آماده و مجهز بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی علت اصلی دشمنی قدرتمندان غاصب جهانی با جمهوری اسلامی و ملت شجاع و انقلابی ایران را، ایستادگی ملت در مقابل آنها و حفظ هویت و جوهره اصلی و حل نشدن در نظام‌های استکبار، برشمردند و گفتند: آمادگی نیروهای مسلح اعم از ارتش، سپاه، بسیج و سایر نیروها، فقط به‌معنای آمادگی برای پیروزی در مقابل دشمن نیست بلکه باید این آمادگی، بازدارنده نیز باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بااشاره به تهدیدهای قدرت‌های جهانی برضد نظام اسلامی، افزودند: ملت ایران در دوران چهار دهه انقلاب به‌ویژه در هشت سال دفاع مقدس نشان داده است که قدرتمند و نیرومند و دارای هویت و گوهر است و در مقابل بدخواهان می‌ایستد.

ایشان با تاکید بر اینکه ملت ایران ثابت کرده، در مقابل استکبار، مقاوم، آگاه و بصیر است و همچنین برای هویت خود و بشریت احترام قائل است، گفتند: ایستادگی در برابر استکبار، احترام به بشریت و همه ملت‌هاست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی به چنگ و دندان نشان دادن‌های دشمنان اشاره و خاطرنشان کردند: همواره این‌گونه بوده است که مشت کوبنده انسان‌های مومن می‌تواند آنها را وادار به عقب‌نشینی کند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان، جوانان نیروهای مسلح را به بازخوانی دقیق قضایای دفاع مقدس و طرح‌های عملیاتی و بازدید از مناطق عملیاتی، از منظر نظامی و استفاده از تجربیات پیشکسوتان توصیه کردند و خطاب به آنان گفتند: شما باید حِصنِ مستحکم کشور و نظام اسلامی، به معنی واقعی کلمه باشید. در ابتدای این مراسم، رهبر معظم انقلاب اسلامی، با حضور در یادمان شهدا، به شهیدان سرافراز ادای احترام کردند. فرمانده کل قوا، سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.

در این مراسم، خانواده یکی از شهیدان نیروی دریایی ارتش، یک روحانی نمونه، سه نفر از فرماندهان، سه نفر از اساتید و پژوهشگران و پنج نفر از دانش‌آموختگان نمونه دانشگاه‌های ارتش هدایای خود را از دست فرمانده معظم کل قوا دریافت کردند. همچنین یکی از دانش‌آموختگان و نماینده دانشجویان دانشگاه علوم دریایی امام‌خمینی‌رحمه‌الله نیز مفتخر به دریافت درجه و سردوشی شدند.

قرائت سوگندنامه دانشجویان جدید، سرود دسته‌جمعی و رزمایش میدانی غدیر از دیگر برنامه‌های مراسم دیروز بود. در ادامه مراسم، یگان‌های حاضر در میدان صبحگاه دانشگاه علوم دریایی امام‌خمینی نوشهر از مقابل جایگاه رژه رفتند.

در این مراسم، همچنین امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش، ضمن خیرمقدم تاکید کرد: ارتش با الهام از روحیه شهادت‌طلبی و ایثارگری ملت ایران، با اقتدار کامل و ارتقای توانایی‌های رزمی، آماده مقابله با تهدیدهای نوظهور و جان‌فشانی است.

امیر دریادار دوم حکیمی فرمانده دانشگاه علوم دریایی امام‌خمینی نوشهر نیز گزارشی از روند تحصیلی و آموزش‌های تخصصی- علمی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌های افسری ارتش بیان کرد.

در ادامه این مراسم، دانشجویان دانشگاه علوم دریایی امام‌خمینی نوشهر در حضور فرمانده کل قوا، تمرین دریایی انجام دادند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران