شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 230 | |

رییس‌جمهور در هفتمین سفر استانی خبر داد

رییس‌جمهور دیروز درحالی روانه سفراستانی به اردبیل شد که دلش با وزیر علومش و فکرش در مجلس بود به‌طوری که صراحتا به خبرنگاران گفت: دلم می‌خواست امروز در کنار وزیر دانشمند و مودب علوم در مجلس باشم و از وی حمایت کنم. این درحالی است که برخی تحلیلگران سیاسی عقیده دارند، نبود روحانی در عدم رای اعتماد به فرجی‌دانا موثر بوده و حضور فیزیکی‌اش الزامی بود.

حسن روحانی در هفتمین سفر استانی به اردبیل، با اشاره به شرایط اقتصادی کشور در سال گذشته گفت: می‌دانید دولت در سال گذشته با تورم شدید و سرسام‌آور بالای 40درصد و در شرایط رکود عمیق کار خود را آغاز کرد. من در آغاز دولت در برنامه‌یی که برای مردم تشریح کردم گفته بودم که تا پایان سال 92 تورم را به زیر 35درصد خواهیم رساند که این کار انجام شد و در آغاز امسال نیز اعلام کردم که تا پایان سال 93 تورم به 25درصد خواهد رسید و امروز در جمع شما مردم اعلام می‌کنم که تا پایان سال 93 تورم به زیر 20درصد خواهد رسید. دولت در تمام فراز و نشیب‌های یک‌سال گذشته ثبات و آرامشی را در صحنه اقتصاد در بازار این کشور به وجود آورده است و امروز مردم نسبت به اقتصاد آینده خود می‌توانند امیدوار باشند.

وی ادامه داد: اگر رشد اقتصادی در سال 91، منهای 6.8درصد بود در پایان 92 به منهای 1.1درصد رسید و این به معنای حرکت مثبت در صحنه اقتصاد است و امیدواریم در سال 93 نیز رشد اقتصادی مثبت باشد. رییس‌جمهور با بیان اینکه تا پایان آذرماه 7میلیارد دلار از پول بلوکه شده ایران آزاد شده و خواهد شد، تصریح کرد: در زمینه اتومبیل، قطعات خودرو و پتروشیمی تحریم‌ها را برداشته‌ایم. در زمینه صادرات و واردات و مسایل بانکی نیز شرایط امروز با سال گذشته متفاوت است اما همچنان باید قدم‌های بیشتری برای رفع تحریم‌ها‌ برداریم.

اشتغال اولویت دولت

رییس‌جمهور با اشاره به وضعیت اشتغال در کشور گفت: مردم از لحاظ اشتغال در فشار شدید هستند مخصوصا تحصیلکردگان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، و دولت نیز موظف است شرایط لازم برای اشتغال جوانان را فراهم کند و امسال قدم‌های اولیه در این زمینه برداشته خواهد شد. روحانی همچنین با اشاره به اقدامات دولت در زمینه مسایل اجتماعی گفت: در حوزه سلامت دولت قدم‌های مهمی در یک‌سال گذشته برداشته و همه مردم را تحت پوشش بیمه سلامت قرار دادیم. تمام مردم در مراجعه به بیمارستان‌های دولتی شاهد خواهند بود که شرایط امروز با سال گذشته متفاوت است و هر کس در بیمارستان بستری می‌شود فقط 7.5درصد در شهرها و 5درصد در روستاها هزینه پرداخت می‌کند در حالی که سال گذشته باید 37درصد هزینه‌ها را پرداخت می‌کرد. روحانی با تاکید بر اینکه اقتصاد ما نسبت به گذشته کاملا متحول شده است، گفت: ‌گر چه هنوز در شرایط تحریم هستیم و باید در زمینه سیاست خارجی قدم‌های مهمی‌برداریم اما سازمان تحریم غیرقانونی علیه ایران دچار ترک شده است. رییس‌جمهور همچنین با بیان اینکه دولت به رای مجلس شورای اسلامی هرچه باشد احترام خواهد گذاشت، تصریح کرد که امروز روز احیای اخلاق است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران