شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 2031 | |

مقام معظم رهبری فرمودند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز در دیدار دست‌اندرکاران حج امسال، حج را یک فرصت بزرگ برای بهره‌مندی امت اسلامی از الطاف معنوی سرزمین وحی و استحکام ارتباط خود با خدا و همچنین بحث و تبادل‌نظر با یکدیگر برای برطرف کردن مشکلات دنیای اسلام برشمردند و تاکید کردند: امروز یکی از مهمترین مسایل جهان اسلام، تلاش گسترده قدرت‌های بزرگ و عوامل آنها برای ایجاد اختلاف میان امت اسلامی است که باید با بهره‌گیری از فرصت کم‌نظیر حج، در جهت ایجاد اتحاد و تفاهم و برطرف کردن عوامل اختلاف و سوءظن‌ها اقدام کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، در این دیدار با تبریک سال‌روز میلاد ثامن‌الحجج، حضرت امام رضا علیه‌السلام، مضجع شریف آن حضرت در خراسان را مایه برکت و مرکز ذکر و توجه و توحید خواندند و با اشاره به روش و برنامه مدبرانه آن حضرت برای مقابله با توطئه دستگاه سیاسی قاهر و ظالم آن زمان، گفتند: حضرت امام رضا علیه‌السلام با توکل بر خدا و با تدبیر الهی و نگاه نافذ ولایتی خود، توانستند نقشه خصمانه و زیرکانه‌ای را که برای ایشان کشیده شده بود، به ضد خود تبدیل و یک حرکت عظیم در جهت گسترش معارف قرآنی و منتسب به اهل بیت علیهم‌السلام در افکار دنیای اسلام ایجاد کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس درخصوص موضوع حج، موسم حج را فرصتی بزرگ و مغتنم به منظور اصلاح امور دینی و معنوی و اصلاح مسایل مهم جهان اسلام دانستند و افزودند: مسلمانان باید در ایام حج، از معنویات این سفر الهی بهره کامل ببرند و رابطه خود را با خدا به‌گونه‌ای مستحکم کنند که بعد از سفر حج، تغییر حقیقی در حج‌گزار مشاهده شود.

ایشان درخصوص استفاده از فرصت حج برای بررسی مسایل مهم دنیای اسلام و تبادل‌نظر به‌منظور برطرف کردن مشکلات، افزودند: امروز جهان اسلام در شرایط خطیری قرار دارد و یکی از مهمترین مسایل آن، تلاش و شگردهای قدرت‌های سلطه‌گر برای ایجاد اختلاف و سوءظن میان مسلمانان است.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه باید در ایام حج، با تمام توان در جهت صاف کردن دل‌ها و کم‌کردن کینه‌ورزی‌های مصنوعی تلاش شود، گفتند: متاسفانه برخی از مسلمانان اعم از شیعه و سنی، از روی غفلت، با تهمت‌زنی‌ها و دروغ‌پردازی‌ها به دشمنان امت اسلام کمک می‌کنند و در خدمت منافع امریکا و صهیونیسم قدم برمی‌دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: مسلمانان باید با هوشیاری و همدلی، حربه دشمن را از دست او بگیرند. ایشان، تکفیر را در شرایط کنونی، یکی از حربه‌ها و عوامل دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف میان مسلمانان و مشغول کردن آنها به یکدیگر به‌منظور غفلت از مساله فلسطین و خدمت به منافع رژیم صهیونیستی، برشمردند و تاکید کردند: مساله فلسطین، مساله اول دنیای اسلام است که باید در حج مورد توجه قرار گیرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: خوشبختانه اکنون، مسلمانان در مساله فلسطین دست برتر را دارند که قضایای جنگ ۵۰ روزه غزه و شکست رژیم صهیونیستی به عنوان نماد قدرت غرب در منطقه، در برابر مردم محدود و محصور غزه که دارای کمترین امکانات بودند، نمونه بارز آن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: پیروزی اخیر در غزه نشان داد که مسلمانان قوی هستند و توانایی‌های زیادی دارند و می‌توانند هرگونه دشمنی را به چالش بکشند و از خود دفاع کنند.

ایشان گفتند: قدرت اسلام، قرآن، ایمان و امت اسلامی را دست‌کم نگیریم و بدانیم که می‌توانیم با ظلم نظام‌های مستکبر مقابله کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان با اشاره به ارتقای خدمات رفاهی و معنوی به حجاج ایرانی در سال‌های اخیر خاطرنشان کردند: نباید به این حد راضی بود بلکه باید با برطرف کردن خلأهای باقی مانده، شرایطی را به‌وجود آورد که بتوان از فرصت موسم حج، بیشترین استفاده را کرد.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قاضی‌عسکر نماینده ولی‌فقیه و سرپرست زائران ایرانی ضمن تبریک ولادت حضرت امام رضا علیه‌السلام، مدیریت در حج را مدیریتی جهادی، مشارکتی و بسیج‌گونه خواند و تاکید کرد: با توجه به شرایط منطقه و جهان اسلام و به منظور بهره‌گیری از ظرفیت این سفر نورانی، شعار حج امسال را «حج، معنویت، خودباوری و اتحاد اسلامی» انتخاب کرده‌ایم تا محور برنامه‌های حج در همه زمینه‌ها قرار گیرد.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین قاضی‌عسکر ارایه خدمات مطلوب به حجاج و تبدیل جمهوری اسلامی ایران به الگوی سایر کشورها در برگزاری حج، آشنایی حجاج ایرانی با فلسفه حج، ارایه آموزش‌های لازم به کارگزاران حج و برگزاری نشست‌های تخصصی و همایش‌های آموزشی- توجیهی را از جمله‌ فعالیت‌ها و برنامه‌های بعثه مقام معظم رهبری اعلام کرد.

همچنین آقای اوحدی رییس سازمان حج و زیارت گزارشی از فعالیت‌های این سازمان ارایه کرد. وی تعدیل ۲۵درصدی عوامل اجرایی حج، ارایه خدمات پزشکی به صورت شبانه‌روزی، کاهش قیمت تمام‌شده، رشد ۱۵۰درصدی ارسال کالاهای مورد نیاز حجاج به عربستان و ارایه خدمات به حجاج ایرانی خارج کشور را از جمله اقدامات و برنامه‌های این سازمان در سال جاری برشمرد و گفت: امسال ۶۴هزار نفر در قالب ۴۵۰ کاروان از ۱۹ ایستگاه پروازی، به حج اعزام خواهند شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران