شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 20098 | |

عضو ارشد مذاکره‌کننده ایرانی در وین

گروه ایران

از ساعت13 دیروز سه‌شنبه دور دیگری از مذاکرات دیپلمات‌های ایرانی با همتایان خود در گروه 1+5 در وین اتریش آغاز شد؛ مذاکراتی که این‌بار تا روز جمعه طول خواهد کشید. این دور از گفت‌وگوها، سومین دور مذاکرات برای کار روی نگارش پیش‌نویس توافق نهایی است، امری که بنا به اظهارنظر برخی دیپلمات‌های کشورمان با یک سرعت مناسب پیش می‌رود، به‌نحوی که حتی می‌توان انتظار داشت زودتر از موعد مقرر (10تیر) نیز طرفین به توافق نهایی دست یابند، اما در عین حال صداهای مختلف و عمدتا منتقد و مخالف چه در واشنگتن و چه در تهران همچنان شنیده می‌شود.


آغاز دور سوم مذاکره بر سر نگارش متن

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی کشورمان درباره این دور از مذاکرات در وین گفت: این سومین دوری است که ما کار روی نگارش پیش‌نویس تفاهم یا توافق نهایی را ادامه می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی پس از ورود به فرودگاه وین افزود: این مذاکرات پیش‌تر در وین و نیویورک برگزار شده بود. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما بااشاره به اینکه ما در نیویورک موفق شدیم به نخستین پیش‌نویس متن برسیم و الان کار روی این پیش‌نویس ادامه پیدا خواهد کرد، افزود: این پیش‌نویس براساس مفاهیم و راه‌حل‌هایی است که در لوزان به‌دست آمده و ما باید به این راه‌حل‌ها و مفاهیمی که در لوزان به‌دست آمده وفادار باشیم و تنها در همان چارچوب مذاکره خواهیم کرد و سعی می‌کنیم به یک متن مکتوب برسیم.

مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌یی کشورمان در پاسخ به این سوال که چند درصد از کار انجام شده است، گفت: خیلی نمی‌توان درصدی اعلام کرد، به هرحال ما اکنون متنی داریم که بخش نسبتا قابل‌توجهی از آن درباره حتی همه عباراتش توافق شده، ولی یک بخش از آن هنوز مورد اختلاف‌نظر است. وی ادامه داد: در برخی پارگراف‌ها یک عبارت مورداختلاف است و در برخی پارگراف‌ها یک جمله و بعضی جاها کل عبارت مورداختلاف است، ولی یک بخش قابل‌توجهی الان به اتمام رسیده است.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی کشورمان در ادامه گفت: امیدواریم زودتر از دهم تیر ماه بتوانیم جمع‌بندی نهایی داشته باشیم. وی افزود: عوامل مختلفی در داخل اتاق مذاکرات و خارج از آن هست که می‌تواند مانع شود، ما با همه این عوامل همزمان در حال مقابله هستیم و مذاکرات را پیگیری می‌کنیم. بسیار امیدوار هستیم حتی قبل از موعد مقرر هم به توافق برسیم. وی در پاسخ به این سوال که آیا تدوین پیش‌نویس با حضور همه طرفین یا بخشی از مذاکره‌کنندگان انجام می‌شود، گفت: از طرف مقابل خانم هلگا اشمیت، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از دیگر کشورها مذاکره می‌کنند و در تماس دایم با بقیه هستند.

وی افزود: کارشناسان بقیه کشورها هم در جلسات حضور دارند و آنها هم در مشورت مرتب با بقیه کشورها هستند. روز جمعه معاونان وزرای خارجه بقیه کشورها هم به این مذاکرات ملحق خواهند شد و پس از آن یک جلسه جمعی خواهیم داشت. عراقچی گفت: روز پنج‌شنبه ملاقات دو جانبه‌یی با امریکایی‌ها خواهیم داشت و یک قرار ملاقات هم با هیات چینی در همان روز خواهیم داشت. معاون وزیر خارجه ایران بااشاره به اینکه با هیات روسیه حتما دیدار خواهیم داشت، گفت: با کشورهای اروپایی هم به‌صورت یک‌جا یا جداگانه دیدار می‌کنیم. وی افزود: این فرصت خوبی است که با حضور معاونان وزرای خارجه و مدیران سیاسی کشورهای 1+5 به‌صورت دوجانبه و چندجانبه گفت‌وگوها را پیش ببریم و بتوانیم این اختلافاتی که درخصوص متن و داخل پرانتز قرار دارد را هرچه کمتر کنیم و زودتر به یک متن واحد برسیم.


با تسامح و تساهل مخالفیم

روح‌الله حسینیان نماینده تهران در مجلس که ازجمله افراد منتقد و مخالف مذاکرات طی یک سال گذشته بوده در همین باره گفت: مردم و مسوولان با مذاکره مخالف نیستند، حتی با عقب‌نشینی تاکتیکی، انعطاف‌پذیری موقت برای بازسازی قدرت و کسب آمادگی هم مخالف نیستند؛ ما با تسامح و تساهل و کوتاه آمدن از اصول به‌عنوان برنامه استراتژیک مخالف هستیم. وی افزود: تاریخ ایران بر سر دو راهی عزت و ذلت قرار گرفته است؛ نمایندگان مردم ایران در این مقطع حساس نمی‌توانند بی‌تفاوت بمانند. عضو کمیسیون اصل نود افزود: ما مخالف این هستیم که از یک اصل کوتاه بیاییم و این کوتاهی را فتح بابی برای تعامل با زورگویان جلوه دهیم، با فریبکاری مخالفیم و نگرانیم جام زهر را با رنگ و طعمی دیگر در کام ملت بریزند، با کوتاه آمدن در مقابل زورگویان عالم به شکست چندباره بشریت کمک کرده‌ایم.


اقدام تازه مخالفان مذاکرات

اما روز گذشته در راهروهای پارلمان خبرهای دیگری نیز به سرعت پیچید و به خبرگزاری‌ها رسید و آن هم اعلام تکذیب امضای چند نماینده مجلس پای طرح سه فوریتی بود که امضاهای آن توسط کریمی‌قدوسی در حال جمع‌آوری بود. در همین رابطه محسن بیگلری نماینده سقز و بانه امضایش پای طرح سه‌فوریتی توقف مذاکرات هسته‌یی را «جعلی» خواند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران