شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 16339 | |

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ضمن تشریح اهداف بودجه سال آینده تاکید کرد: حتی یک ریال یا یک سنت از پیش‌بینی‌های بودجه سال94 ارتباطی به نتایج مذاکرات ایران و گروه1+5 ندارد.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در سخنرانی پیش از خطبه نمازجمعه تهران با بیان اینکه تمام منابع تعیین‌شده در بودجه سال بعد از محل‌های شناخته‌شده است، گفت: به‌گونه‌یی عمل کردیم که هیچ‌یک از درآمدها و هزینه‌های خود را وابسته به نتیجه مذاکرات تعیین نکرده و هیچ ارتباطی با آن نداشته باشد اما برای هر نتیجه‌یی که به‌دست‌آید برنامه‌یی را در نظر گرفته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه بودجه94 بر کاهش تورم، ایجاد اشتغال، درمان ارزان‌قیمت و تامین مسکن تاکید دارد، یادآور شد: بر این اساس با اجرای بودجه تورم به کمتر از 14درصد کاهش یافته و تورم زیر 10درصد را در برنامه ششم پیش‌بینی کرده‌ایم.

نوبخت افزود: براین اساس 575میلیارد تومان اعتبار برای استخدام بیش از 38هزار نفر در استان‌ها به تصویب رسید که البته از همین اسفند سال جاری اقدامات استخدامی شروع خواهد شد. وی به اعتبارات مصوب بودجه برای تامین مسکن در سال بعد اشاره کرد و گفت: براین اساس 1200میلیارد تومان را برای کمک به تسهیلات ارزان‌قیمت برای زوج‌های جوان، زنان سرپرست خانوار و اقشار کم‌درآمد در نظر گرفته‌ایم که در این صورت با افزایش وام تا 50میلیون تومان در شهرها و 15میلیون تومان در روستاها گام بزرگی در راستای خانه‌دار شدن مردم برداشته می‌شود.

به گفته رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، 4800میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت هزینه می‌شود که این رقم از جیب مردم بوده و برای ارزان‌قیمت شدن خدمات بهداشت و درمان صرف خواهد شد. وی همچنین اشاره‌یی به تصویب بودجه سال94 بعد از سه ماه گفت: با اینکه در بخش درآمد و هزینه‌یی گاهی اختلافی بین دولت و مجلس وجود داشت اما نهایتا در بودجه 236هزار‌میلیارد تومانی به توافق رسیدیم.

نوبخت ادامه داد: بودجه پیشنهادی دولت 224هزار‌میلیارد تومان بود که با رشد 5درصدی حدود 12هزار‌میلیارد تومان افزایش یافت اما مجلس این اجازه را به دولت داد که 220هزار‌میلیارد تومان از منابع در 6ماهه اول ابلاغ کند و اگر درآمد لازم را به‌دست آورد 16هزار‌میلیارد تومان باقیمانده را در 6ماهه دوم هزینه کند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همچنین به ویژگی‌های دیگر بودجه سال آینده اشاره کرد و یادآور شد: کاهش وابستگی بودجه به نفت تا یک‌سوم و رشد 40درصدی بودجه‌های عمرانی همچنین در مجموع سرمایه‌گذاری 158‌هزار میلیارد تومانی در سال آینده از نقاط مثبت بودجه سال94 است که نقش مهمی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد داشت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران