شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر امور خارجه ایتالیا در ادامه رایزنی‌های خود در ایران به دیدار علی شمخانی رفت و مطابق انتظار بحث بر سر مذاکرات هسته‌یی و بررسی چشم‌انداز آتی این پرونده مهم‌ترین موضوع مطرح شده بین این دو مقام بود. در همین خصوص دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در صورت صداقت و جدیت طرف‌های مذاکره‌کننده، امکان شکل‌گیری توافق خوب با احترام به حقوق هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب ان.پی.تی قابل تحقق خواهد بود. به گزارش ایرنا از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، علی شمخانی پیش از ظهر یک‌شنبه در دیدار پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا با تشریح ابعاد توافق خوب هسته‌یی به‌گونه‌یی که برای طرفین مطلوب باشد، افزود: لغو تمام تحریم‌های غیرقانونی و انجام رفتارهای اعتمادساز در مقابل حسن‌نیت و همکاری‌های ایران الزامی است.

وی با یادآوری هشدارهای تهران نسبت به عواقب تسلیح گروه‌های تروریستی به بهانه مقابله با دولت قانونی سوریه؛ شکل‌گیری تهدیدات تروریستی در عرصه بین‌المللی را نتیجه اتخاذ سیاست‌های اشتباه از سوی برخی کشورهای غربی و همپیمانان منطقه‌یی آنان دانست و افزود: عدم بازنگری در رویه‌های گذشته موجب تشدید بی‌ثباتی و ناامنی فزاینده خواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: تجربه لیبی و ظهور داعش در این کشور، نشان داد که دخالت نظامی خارجی و استفاده ابزاری از گروه‌های مسلح نه‌تنها راه‌حل نیست بلکه موجب افزایش خسارت‌های مادی و انسانی، تخریب زیرساخت‌های اقتصادی و تصاعد بحران‌های شکننده خواهد شد.

شمخانی همچنین با اشاره به سوابق گسترده تمدنی دو کشور ایران و ایتالیا، برلزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود برای توسعه همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تاکید کرد. ایتالیا ارتقای سطح مناسبات با ایران را با جدیت پیگیری می‌کند. پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در این دیدار تروریسم را بزرگ‌ترین تهدید منطقه و جهان دانست و گفت: مبارزه موثر با گروه‌های تروریستی و برقراری آرامش و ثبات در منطقه تنها در سایه شکل‌گیری اراده جمعی در سطح بین‌المللی محقق خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری درخصوص نتیجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌یی و دستیابی ایران و 1+5 به توافق جامع افزود: کمک ایران در حل و فصل مسایل منطقه‌یی به‌ویژه مبارزه با افراطی‌گری داعش و دیگر مسایل منطقه‌یی بسیار تاثیرگذار و تعیین‌کننده است. پائولو جنتیلونی گفت: ایتالیا برای روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود با جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسیاری قایل بوده است و سیاست ارتقای سطح مناسبات دوجانبه را با جدیت پیگیری می‌کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران