شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 14866 | |

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از جزییات اقدامات انجام شده برای مقابله با هجوم ریزگردهای اهواز خبرداد.

اسماعیل نجار در پاسخ به این سوال که آیا ستاد مدیریت بحران در اهواز بعد از هجوم ریزگردها تشکیل شد گفت: ستاد مدیریت بحران قبل از حضور وزیر بهداشت تشکیل جلسه داد و چندین جلسه دیگر هم داشتند. وقتی هم با وزیر به اهواز رفتیم دوباره ستاد تشکیل شد و تمامی اقدامات انجام شده ریز به ریز گزارش شد.

وی در مورد پاشیدن مالچ در مناطق خشک شهر گفت: دو نظر وجود دارد برخی می‌گویند این اقدام اثر دارد و برخی هم می‌گویند این اقدام ضرر دارد چون وقتی این مالچ‌ها خشک می‌شوند، باز تولید ریزگرد می‌کند و عوارض بیشتری دارد.

معاون وزیر کشور در مورد اینکه این پدیده را برخی به دلیل منشأ خارجی و برخی هم خشکسالی داخلی می‌دانند گفت: کانون‌های خارجی و داخلی هر دو موجب این رخداد شده که طی بازدیدی که در مناطق داشتیم مشاهده کردیم هورهای سوسنگرد و هویزه بسیار کم آب شده که در دوران جنگ تحمیلی که حضور داشتم حتی در این مناطق مردم ماهیگیری کرده و با بلم رزمندگان از آن عبور می‌کردند.

نجار در پاسخ به اینکه گفته شده به دلیل جلوگیری از عبور آب رودخانه‌ها در ایران و عراق این منطقه دچار خشکسالی شده گفت: این رخداد هم به دلیل بحث خشکسالی و بارش کم و هم به دلیل ایجاد سدها بوده است. به عنوان مثال سد ترکیه که روی دجله و فرات ایجاد شده هم جزو عوامل است.

رییس سازمان مدیریت بحران در پاسخ به اینکه آیا قرار شده با طرف عراقی برای رفع این مشکل مذاکراتی انجام شود گفت: در جلسه مدیریت بحران عنوان شد که باید بخشی از کار از طریق دیپلماسی انجام شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران