شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 13634 | |

روحانی در دیدار سفرای جدید اردن، کره‌شمالی و کنیا مطرح کرد

گروه ایران رییس‌جمهور روز گذشته سفرای جدید کشورهای کره‌شمالی، کنیا و اردن را به حضور پذیرفت تا استوارنامه‌هایشان را تقدیم کنند. در این دیدارها، راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... با این کشورها مورد توجه قرار گرفت. حسن روحانی در هنگام دریافت استوارنامه سفیر اردن با بیان اینکه معتقدیم ریشه مشکلات منطقه، اشغال غاصبانه سرزمین فلسطین است، گفت: امروز افکار عمومی در سطح جهان ظلم و تجاوزهای رژیم صهیونیستی را نه‌تنها تحمل نمی‌کند، بلکه آن را محکوم می‌کند.


ثبات و امنیت خاورمیانه هدف ایران است

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به لزوم حمایت همه کشورهای مسلمان منطقه از فلسطین گفت: سرنوشت ملت فلسطین و مسجدالاقصی به‌عنوان قبله‌گاه اول مسلمانان، برای همه دنیای اسلام اهمیت دارد و اشغال تدریجی اورشلیم و بیرون راندن فلسطینیان از کشورشان وجدان همه مسلمانان را آزرده کرده و قابل‌قبول نیست که بیت‌المقدس در اشغال غاصبین باقی بماند.

روحانی با اشاره به وضعیت جغرافیایی اردن و همجواری آن با سرزمین‌های فلسطین، سوریه و عراق و همچنین معضل تروریسم و بی‌ثباتی موجود در برخی کشورهای منطقه اظهار داشت: هدف جمهوری اسلامی ایران ثبات و امنیت در خاورمیانه و حل‌وفصل مساله فلسطین برای بازگشت آوارگان فلسطینی به وطن خودشان است. روحانی با اشاره به اینکه اردن دارای سابقه تمدنی بسیار کهنی است و همواره بین دو ملت روابط نزدیکی برقرار بوده است، ابراز امیدواری کرد که حضور سفیر جدید اردن در تهران آغازی برای تعمیق مناسبات فی‌مابین باشد.


گسترش مناسبات اقتصادی ایران با اردن

رییس‌جمهوری گفت: ما خواهان روابط دوستانه و برادرانه با دولت اردن هاشمی در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی هستیم و می‌توانیم درباره مسایل منطقه‌یی و جهانی مشورت و هم‌فکری کنیم. روحانی با تاکید بر اینکه شرایط دو کشور و منطقه ایجاب می‌کند دو کشور روابط خود را گسترش دهند، افزود: دو کشور تعلق به منطقه مهم خاورمیانه دارند و ثبات این منطقه برای همه ما اهمیت دارد. سفیر جدید اردن نیز با ابلاغ سلام پادشاه کشورش به دولت و ملت ایران، گفت: در دوران ماموریتم تمام تلاش و مساعی خود را برای ارتقای مناسبات دو کشور به کار خواهم گرفت.

عبدالله سلیمان عبدالله ابورمان گفت: اردن به ایران به‌عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه نگاه می‌کند و ما برای گسترش همکاری‌ها با ایران در عرصه‌های مختلف تلاش خواهیم کرد.

سفیر جدید اردن مساله فلسطین را برای کشورش اصلی و محوری خواند و با تاکید بر اینکه منافع اردن اقتضا می‌کند که موضوع فلسطین به‌طور عادلانه حل‌و‌فصل شود، اظهار داشت: اردن به پناهندگان فلسطینی به‌عنوان شهروندان خود نگاه می‌کند و در عین‌حال احقاق حق بازگشت فلسطینیان به سرزمین خودشان را نیز مسوولیتی برعهده خود می‌داند. وی با اشاره به موضوع تروریسم در منطقه، افزود: گفتمان دولت اردن در جهت یکپارچگی و تقرب مذاهب اسلامی از طریق گسترش فعالیت‌های فرهنگی است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران