شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 54058 | |

معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری خبر داد

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی گفت: ۱۶۲شرکت دانش‌بنیان در حوزه مواد فعال هستند که ۷۰۰میلیارد تومان در سال گردش مالی دارند.

به گزارش مهر و به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، همایش شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته با هدف تبیین اهداف شکل‌گیری و برنامه‌های ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی، آشنایی و تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه و همچنین استفاده از نظرات و پیشنهادهای آنها برگزار شد.

محمود مهرداد شکریه، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته در این همایش اظهار کرد: کشورهای مختلف در دنیا برای اثبات برتری خود به سه حوزه مواد، انرژی و اطلاعات اتکا می‌کنند همچنین نگاهی به نامگذاری عصرهای مختلف در تاریخ همچون عصر حجر و سیلیکون نشان‌دهنده اهمیت بحث مواد از زمان‌های دور است.

وی درصدی از رشد کشورها را وابسته به فناوری دانست و گفت: ۴۰درصد رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته در سال۱۹۷۰ وابسته به فناوری بوده که از این مقدار ۱۲‌درصد مربوط به مواد پیشرفته بوده است. اما پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد که تا سال۲۰۲۰، ۸۵‌درصد از رشد اقتصادی کشورهای پیشرفته مربوط به فناوری است که سهم فناوری‌های مواد پیشرفته از این مقدار، ۷۰‌درصد خواهد بود. آمار فوق بیانگر این است که مواد پیشرفته جایگاه ویژه‌یی در توسعه فناوری‌ها دارد.


مواد پیشرفته در اولویت‌های علم و فناوری کشورها

وی با اشاره به اینکه مواد پیشرفته یکی از محورهای اصلی در میان اولویت‌های منتخب سیاست علم و فناوری کشورها است بیان کرد: نگاهی به ۴محور اولویت در اتحادیه اروپا، کشورهایی همچون چین، ژاپن و برزیل نشان می‌دهد یکی از این ۴ اولویت آنها، مواد پیشرفته است.

وی افزود: همچنین ایالات متحده امریکا نیز یکی از ۵محور اولویت خود را حوزه مواد پیشرفته قرار داده و تمام این موارد بیانگر این مطلب است که با فناوری مهم و کلیدی مواجه هستیم.

به گفته شکریه، در دسته‌بندی دیگر نیمی از ۴۰فناوری اولویت‌دار منتخب اتحادیه اروپا مربوط به مواد پیشرفته است و در امریکا در ساخت و تولید این مواد اولویت‌هایی وجود داشته و در این کشور سیر قانونگذاری در حوزه مواد وجود دارد.


علم و فناوری مواد پیشرفته در ایران

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه در نقشه جامع علمی کشور ۳ سطح‌بندی تعریف شده است، گفت: فناوری‌هایی که نیازمند توجه، هدایت و پشتیبانی در سطوح کلان مدیریتی کشور هستند در سطح الف قرار می‌گیرند و سطوح ب و ج مربوط به فناوری‌هایی است که رشد و توسعه آنها از طریق پشتیبانی مدیریت‌های مبانی و تخصیص غیر متمرکز منابع رخ می‌دهد و حوزه مواد پیشرفته در سطح ب و ج قرار دارد. با توجه به اهمیتی که این حوزه دارا است باید به سطح الف ارتقا پیدا کند تا تخصیص اعتبار بیشتر برای این حوزه شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در کشور بیش از ۱۰۰هزار دانش‌آموخته حوزه مواد وجود دارد همچنین در این حوزه ۱۹هزار دانشجو در حال تحصیل هستند و ۲۵انجمن علمی، ۱۵پژوهشگاه، بیش از ۴۰مرکز آموزشی مقطع دکتری در این حوزه فعال هستند که نشان می‌دهد حوزه مواد حوزه‌یی قوی با پتانسیل بالایی در کشور است.


وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه مواد پیشرفته

شکریه با بیان اینکه پس از شرکت‌های

دانش بنیان حوزه تجهیزات نفت و گاز و فناوری اطلاعات، شرکت‌های حوزه مواد پیشرفته در جایگاه سوم از نظر تعداد قرار دارند گفت: ۱۶۲شرکت دانش‌بنیان در حوزه مواد فعال هستند که ۷۰۰میلیارد تومان گردش مالی آنها در سال است. دبیر ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی همچنین عنوان کرد: این ستاد بعد از چندین سال تلاش به‌عنوان چهاردهمین ستاد معاونت علمی در بهمن سال گذشته راه‌اندازی شد که تشکیل پنل‌های تخصصی برای حوزه‌های مختلف، پیگیری پروژه‌های کلان ملی، برقراری ارتباط با مجموعه‌های مرتبط، همکاری‌های بین‌المللی و برقراری ارتباط بین طرف‌های عرضه و تقاضا از جمله اقدامات انجام شده در ستاد در این مدت است.

وی با بیان اینکه ۲۷۴۴‌شرکت دانش‌بنیان با گردش مالی ۱۳‌هزار میلیارد تاکنون ثبت شده است، گفت: افزایش درآمد ناخالص ملی کشور، تبدیل شدن به موتور محرک اقتصادی، افزایش میزان صادرات، اشتغالزایی، خلق ثروت، مقاوم‌سازی اقتصاد کشور و استقلال اقتصادی انتظاراتی است که از این شرکت‌ها وجود دارد.

شکریه ادامه داد: البته با نگاهی به بازار کشور می‌بینیم که کالاهای خارجی سهم زیادی در بازار کشور ما دارند. که شرط اصلی برای شکوفایی این شرکت‌ها بازسازی سیستم اقتصادی کشور بر اساس نظریه اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان است.


ارائه ۳۰۰میلیارد تومان تسهیلات

به شرکت‌های دانش‌بنیان

در بخش بعدی این همایش بهزاد سلطانی رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان کمتر از 0.5‌درصد تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده‌اند و این میزان باید به ۱۰‌درصد ارتقا‌ یابد، بیان کرد: بنابراین در این مسیر باید پرشتاب حرکت کنیم درواقع در فرآیند رشد فناوری اقتصادی کشور در مرحله اقتصاد مبتنی بر منابع و نوآوری قرار داریم و هنوز مسیر اقتصاد مبتنی بر بهره‌وری در کشور ما طی نشده است.

وی گفت: برای دریافت تسهیلات از این صندوق شرایطی وجود دارد در این راستا شرکت مذکور باید ثبت شده و خصوصی یا تعاونی باشد همچنین دانش‌بنیان بودن یکی دیگر از معیارهای ما است. داشتن طرح دانش‌بنیان و اقتصادی و عملکرد مناسب در گذشته از دیگر شرایط صندوق است.

به گفته وی، تامین دفاتر کاری برای شرکت‌ها، خدمات قرض‌الحسنه با سود ۴‌درصد برای تولید نمونه نیمه‌صنعتی، خدمات با نرخ ترجیحی ۱۱‌درصد برای سرمایه در گردش، خدمات با نرخ ۹‌درصد برای توسعه بازار شرکت‌ها (لیزینگ محصولات) و ضمانتنامه ۱۰۰۰میلیارد تومانی بانکی از دیگر تسهیلات این صندوق است.

سلطانی عنوان کرد: تاکنون ۲۶۲۹طرح به صندوق ارسال شده است که حدود ۶۰۰طرح در دست بررسی بوده و بقیه آنها بررسی شده است بر این اساس مبلغی معادل ۸۳۴میلیارد تومان تسهیلات برای شرکت‌ها مصوب نمودیم که ۳۰۰میلیارد تومان آن تاکنون پرداخت شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران