شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 49694 | |


رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: در برنامه ششم پیش‌بینی کردیم تا با همکاری بانک مرکزی صندوق سرمایه‌گذاری در استان‌ها شکل بگیرد تا امکان توسعه همه‌جانبه آنها فراهم‌ آید.

به گزارش فارس از اردبیل، غلامرضا تاجگردون پیش از ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اردبیل اظهار کرد: ما همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی از یک جنس و جایگاه برابری برخوردار هستیم و در برابر مشکلات و معضلاتی که در جامعه وجود دارد، وظیفه داریم در رفع آنها تلاش و جدیت بیشتری را انجام داده تا مردم به سهولت بتوانند در یک شرایط مناسب زندگی کم دغدغه‌یی داشته باشند. وی با بیان اینکه بخش خصوصی در توسعه کشور به ویژه در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل می‌تواند به سهولت ورود پیدا کند، گفت: استان اردبیل می‌تواند از ظرفیت به جود آمده در این زمینه بهره بگیرد تا در کنار سایر استان‌ها بتوان توسعه متوزانی را رقم زد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: در برنامه ششم پیش‌بینی کردیم تا با همکاری بانک مرکزی صندوق سرمایه‌گذاری در استان‌ها شکل بگیرد تا امکان توسعه همه‌جانبه آنها فراهم آید. تاجگردون افزود: جنس همکاری‌ها ما باید برگرفته از خاستگاه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... در مسیر کسب منافع عمومی باشد که ما نیز در مجلس دهم و در کمیسیون برنامه و بودجه تلاشمان را انجام می‌دهیم تا همه استان‌ها را در مسیر توسعه به یک نگاه دیده و هدف‌گذاری درستی را انجام دهیم.

وی یادآور شد: قطعا منطقه آزاد هفت استان کشور به همراه استان اردبیل به تصویب مجلس خواهد رسید هر چند که منتقدانی وجود دارند که باید در توسعه مناطق آزاد با یک نگاه منطقی آنها را قانع کرد تا شرایط مطلوب‌تری برای رای دادن در مجلس فراهم آورند. رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه استان اردبیل از سرانه درآمدی پایین‌تری برخوردار است و در گذشته نیز در قالب ردیف توازن منطقه‌یی سعی کردیم به چنین استان‌هایی در نظام برنامه‌ریزی توجه خاصی شود به همین خاطر ما در برنامه ششم توسعه پیشنهاد کردیم تا صندوق سرمایه‌گذاری در استان‌ها شکل بگیرد که قطعا این صندوق می‌تواند با اختیارات مدیران استانی تقویت شود. تاجگردون افزود: در کنار پس‌اندازهای مردمی و درآمدهایی که به صورت عمومی تامین می‌شود، قطعا لازمه تقویت این صندوق و راه‌اندازی قوی آن نیازمند جذب منابع از محل کمک‌های فنی و اعتباری است که استان‌ها می‌توانند در این زمینه از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.

وی گفت: ما در احکام دایمی برنامه ششم مصوب کردیم تا بودجه‌های فنی و اعتباری در اختیار استان‌ها قرار گیرد تا از طریق شکل‌گیری این صندوق بتوان از منابع مورد نظر بهره گرفت.

تاجگردون افزود: همچنین در احکام دایمی برنامه ششم توسعه قرار شده است از محل صندوق توسعه روستایی اجازه‌یی به استان‌ها داده شود تا منابع و سهم خود را تعیین کرده و نسبت به توانمندسازی آن اقدام کنند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در مورد اختلاف متعددی که از استان‌های کشور در باب توزیع و تقسیم منابع آب گزارش می‌دهد، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه قرار است برای منابع آب بالا دست یا پایین دست که یک نسخه مشخص راهگشا نداشتند، فضایی فراهم ‌آید تا حق و حقوق استان‌های مختلف از این منابع مورد توجه قرار گیرد.

تاجگردون عنوان کرد: در اکثر استان‌ها که ما سفر می‌کنیم با مشکل پایین بودن درآمد سرانه و همچنین اختلاف‌نظرها در تقسیم منابع آب روبه‌رو هستیم که قطعا در حل این مشکلات تلاشی جدی‌تری انجام خواهیم داد. وی اضافه کرد: دولت‌ها تمایل به نگاه متمرکز در توزیع اعتبارات را دارند ولی در اصلاح قوانین برنامه و بودجه کشور سعی شده است از این تمرکز فاصله گرفته و توزیع منابع را به صورت عادلانه‌تر شاهد باشیم. رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: در اصلاح قانون بودجه سال جاری که فردا در مجلس بخشی از آن مطرح شده و به تصویب می‌رسد ما موضوع تسعیر نرخ ارز را به عنوان یکی از پیشنهادات قابل قبول در رفع دغدغه‌های اقتصاددانان و بانک‌ها مطرح می‌کنیم که قرار است، 40هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سیستم بانکی از این طریق حل شود. تاجگردون بیان کرد: در این زمینه مقرر است 30 هزار میلیارد تومان برای رفع موانع تولید پیش‌بینی شود که باید استان‌ها در جذب این منابع تلاش جدی‌تری را انجام دهند.

وی ادامه داد: همچنین به دولت اجازه داده شده است تا 45هزار میلیارد تومان اوراق قرضه یا بدهی در کشور منتشر کند که بخشی عظیمی از این منابع به شهرداری‌ها اختصاص می‌یابد که امیدواریم همه شهرداری‌های استان از این منابع بهره گیرند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: نباید شهرداری‌های مناطق مختلف کشور به ویژه شهرداری‌های محروم و کمتر توسعه یافته از این منابع محروم شوند، زیرا اگر دیر بجنبد، ممکن است 2هزار میلیارد تومان از این منابع که اختصاص به شهرداری‌ها می‌یابد دولت در یک قدم بتواند بدهی خود را به شهرداری تهران پرداخت کند. تاجگردون گفت: از طریق انتشار اوراق قرضه این منابع باید به شهرهای بالای 20هزار نفر اختصاص یابد که از طریق تخصیص این منابع بخش عظیمی از مشکلات شهرداری‌ها برطرف خواهد شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران