شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یکی از مسوولان وزارت نیرو خبر داد:

برای تامین برق و انرژی مورد نیاز صنایع سیمان کشور به احداث نیروگاهی ۷۰۰ مگاواتی و مختص این صنعت نیاز است. این سخنان یکی از مسوولان وزارت نیرو است که هفته گذشته از مصرف بالای انرژی برق در صنایع سیمان‌سازی کشور خبر داده و معتقد است مصرف انرژی برق در این صنعت بالغ‌بر ۳۰کیلووات ساعت نسبت به میزان استاندارد جهانی فاصله دارد.

در واقع این موضوع درحالی از سوی کارشناسان وزارت نیرو مطرح می‌شود که ایران هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سیمان محسوب شده و به اعتقاد کارشناسان این صنعت، استفاده از تجهیزات نوین و رعایت استانداردهای جهانی باعث شده تا ایران در زمینه تولید سیمان و کلینکر از مزیت بالایی برخوردار باشد.

به گزارش پایگاه خبری صنایع سیمان، در این رابطه نادر غفاری، معاون فنی و تولید انجمن سیمان درخصوص میزان مصرف انرژی در صنعت سیمان می‌گوید: برق به عنوان انرژی پایه و اصلی در صنعت سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. براساس استاندارد بین‌المللی میزان انرژی مورد نیاز در صنعت سیمان برای هر تن سیمان بین ۹۰ تا ۹۵کیلووات تعریف شده که این میزان انرژی در صنایع سیمانی ایران نیز با توجه به برنامه‌ریزی‌های اصولی انجام‌شده به همین میزان بوده و حتی در برخی کارخانه‌های تولیدی میزان آن کمتر از این‌حد یعنی حدود ۸۰ تا ۸۵کیلووات گزارش شده است. وی همچنین با بیان اینکه میزان انرژی مورد نیاز در تولید سیمان سفید و خاکستری متفاوت است، ادامه داد: مراحل پخت و تولید سیمان سفید با سیمان خاکستری متفاوت است و همین امر باعث شده تا میزان مصرف انرژی برق در آنها با یکدیگر متفاوت باشد. یکی از مواردی که در این خصوص وجود دارد نوع مواد اولیه در تولید سیمان است. به عنوان مثال در پخت سیمان سفید، ماده معدنی کائولن و همچنین سنگ آهک مواد اولیه تولید آن را تشکیل می‌دهند اما از آنجایی که برای تولید سیمان سفید به خلوص بالایی از سنگ آهک نیاز است، همین امر باعث افزایش انرژی مصرفی در تولید می‌شود. این کارشناس سیمان با بیان اینکه میزان انرژی مصرفی در تولید سیمان سفید از سیمان خاکستری بالاتر است، افزود: برای تولید سیمان خاکستری همانطور که گفته شد بین ۹۰ تا ۹۵کیلووات انرژی برق لازم است اما برای تولید سیمان سفید این انرژی حدود ۳۰درصد بیشتر بوده و طبق آمار اعلام‌شده برابر با ۱۲۰کیلووات انرژی صرف می‌شود. وی با عنوان اینکه روش خنک کردن، یکی از دلایل اصلی در مصرف بیشتر انرژی در سیمان سفید است گفت: در مرحله خنک کردن سیمان سفید برای اینکه از تغییر رنگ آن جلوگیری شود بعد از تولید آنها را در آب تخلیه کرده و همین امر مستلزم استفاده از نیروی برق برای خنک کردن این مواد است که موجبات افزایش میزان انرژی مورد نیاز در تولید سیمان سفید را نسبت به سیمان خاکستری فراهم می‌کند. وی در ادامه با بیان اینکه برخی کارخانه‌های تولیدکننده میزان انرژی مصرفی بالاتر از حد استاندارد بین‌المللی دارند، گفت: بحث فناوری و استفاده از تجهیزات به‌روز، تاثیر بسزایی در میزان مصرف انرژی برق در این صنعت دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران