شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 67163 | |

با پخش نخستین قسمت از سریال اقتباسی «قصه ندیمه» در انگلستان، رمان بحث‌برانگیز «مارگارت اتوود» به صدر فهرست پرفروش‌ترین‌های سایت «آمازون» بازگشت.

به گزارش ایسنا، «گاردین» نوشت: رمان ضدآرمانشهری «قصه ندیمه» که «مارگارت اتوود» آن را در سال ۱۹۸۵ نوشته است، با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» و سخنان ضدزنش، مورد توجه دوباره قرار گرفته بود. حالا پخش نخستین قسمت از سریال اقتباسی این اثر در انگلستان موج جدیدی ایجاد کرده و «قصه ندیمه» را دوباره به پرفروش‌ترین کتاب «آمازون» تبدیل کرده است. «قصه ندیمه» درباره امریکایی است که در آن زن‌ها از داشتن هرگونه قدرت، شغل، مال یا ثروت محروم هستند و حتی در تعیین سرنوشت خود نقشی ندارند. در «قصه ندیمه»، زن‌ها برده‌ها و اموالی در دست مردان هستند. شخصیت اصلی قصه‌زنی به نام «آفرد» است که باید برای یک مقام بالای دولتی که همسرش نازاست، فرزند بیاورد و بزرگ‌شان کند.

«اتوود» ۷۷ساله پیش‌تر درباره رمانش گفته بود: «وقتی نخستین‌بار بیرون آمد، به نظر دور از ذهن می‌آمد. اما وقتی آن را می‌نوشتم مطمئن بودم چیزی نمی‌گویم که انسان‌ها هرگز یک جایی و در یک زمان دیگری آن را انجام نداده‌ باشند. » «الیزابت ماس» نقش اصلی سریال «قصه ندیمه» را بازی می‌کند. «جوزف فاینز» هم دیگر بازیگر این مجموعه تلویزیونی ۱۰ قسمتی است. پیش‌تر انتخاب شدن «ترامپ» به عنوان رییس‌جمهوری امریکا و سخنان دیکتاتورمابانه و ضدزن او، موجب استقبال زیاد از این کتاب و دیگر آثار ضدآرمانشهری شده بود. علاوه بر «قصه ندیمه»، طی این دوران رمان‌های «۱۹۸۴» شاهکار «جورج اورول» و «دنیای قشنگ نو» اثر «آلدوس هاکسلی» که درباره حکومت‌های خودکامه که جامعه‌یی را در خفقان فروبرده‌اند، مورد توجه مخاطبان قرار گرفته‌اند.

اخیرا برخی کلاس‌های ادبیات انگلیسی و گروه‌های کتابخوانی فمینیست، رمان «اتوود» را در لیست مطالعه خود قرار داده‌اند. «اما واتسون» بازیگر فیلم‌های «هری پاتر» هم چندی پیش این اثر را برای باشگاه کتابخوانی خود انتخاب کرد. «اتوود» مدتی پیش از جو حاکم بر فضای سیاسی امریکا استفاده کرد و در نامه‌یی که به مرکز «پن» نوشت، ‌درباره خطرهای حکومت‌های دیکتاتوری صحبت کرد و ویدیویی را در این زمینه منتشر کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران