شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 67160 | |


پژوهشگران یک موسسه تحقیقاتی در امریکا از کشف داروی جدیدی برای مبارزه با باکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها خبر داده‌اند. به گزارش ایسنا، موسسه تحقیقاتی «اسکریپس» (Scripps) در امریکا گفته است که پژوهشگران این موسسه با تغییراتی در آنتی‌بیوتیک «وانکومایسین» (Vancomycin) داروی جدید ساخته‌اند که از سه راه مختلف بر باکتری‌ها اثر می‌کند و به این ترتیب، مانع از مقاومت آنها در برابر آنتی‌بیوتیک می‌شود.

«وانکومایسین» حدود شصت سال است که برای بیماری‌های عفونی تجویز شده اما به تازگی باکتری‌ها نسبت به نوع متعارف آن مقاومت نشان داده‌اند. موسسه «اسکریپس» گفته است که پزشکان می‌توانند نوع جدید این دارو را بدون نگرانی از مقاوم شدن باکتری‌ها در برابر آن به کار گیرند.

سازمان بهداشت جهانی باکتری‌های مقاوم نسبت به آنتی‌بیوتیک را بزرگ‌ترین تهدید نسبت به سلامت، امنیت غذایی و توسعه اقتصادی و اجتماعی در سطح جهانی توصیف کرده و گفته است که با مقاوم شدن میکروب‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های موجود، درمان بسیاری از بیماری‌ها با این داروها دشوار و حتی ناممکن خواهد شد و جهانیان را با وضعیتی مواجه خواهد کرد که از زمان کشف آنتی‌بیوتیک‌ها دیده نشده است.

به گفته کارشناسان، استفاده مکرر و بیش از اندازه از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث جهش ژنتیکی و ظهور باکتری‌هایی می‌شود که این داروها بر آنها تاثیری ندارد. به عبارت دیگر، بشر به تدریج در برابر این باکتری‌ها خلع سلاح می‌شود. دقت در استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از راه‌های جلوگیری یا در واقع، کند کردن روند ظهور باکتری‌های مقاوم است اما در نهایت، پزشکان امیدوار بوده‌اند که داروهایی کشف شود که باکتری‌ها قادر نباشند در برابر آن مقاوم شوند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران