شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 67154 | |

شانا|

شرکت اتریشی او‌ام وی که با امضای تفاهمنامه‎ همکاری با شرکت ملی نفت ایران، مطالعه میدان نفتی بندکرخه را در دستور کار قرار داده است هم‎اکنون این مذاکرات را جدی‎تر دنبال می‎کند و به زودی جلسه‎های کارگروه فنی و کارگروه قراردادی این میدان با حضور نمایندگان دو طرف آغاز به‎کار می‎کند.

علیرضا زمانی، سرپرست طرح توسعه میدان نفتی بند کرخه در شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) گفت: شرکت او‌ام وی که پیش از این و در قالب قرارداد اکتشافی مشترکی که با شرکت ملی نفت ایران داشت، حفاری‎هایی ازجمله حفاری چاه شماره 2 بندکرخه را انجام داده بود در دوران پسابرجام بار دیگر برای ورود به این میدان نفتی ابراز علاقه و به دنبال آن تفاهمنامه‎یی برای مطالعه این میدان با شرکت ملی نفت ایران امضا کرد.

به گفته وی بر مبنای این تفاهمنامه مقرر شد او‌ام وی بررسی‎های ژئوفیزیکی، زمین‌شناسی و مخزنی خود را در این میدان انجام دهد که با انجام این بررسی‎ها، این شرکت اتریشی پروپوزال اولیه توسعه میدان را بهمن ماه پارسال به شرکت ملی نفت ایران تحویل داد.

زمانی با اشاره به حدود 2.2میلیارد بشکه ذخیره نفت درجای لایه ایلام میدان بندکرخه همچنین وجود ذخایر نفت در لایه سروک این میدان ادامه داد: پیش‌بینی می‎کنیم با تخمین دقیق ذخایر نفت درجای لایه‎های ایلام و سروک، میزان این ذخایر و حتی ابعاد این میدان تغییر کند و گسترده‎تر شود.

وی پیش‎بینی میزان دقیق تولید این میدان در فاز نخست توسعه را منوط به پردازش داده‎های میدان دانست و گفت: براساس اطلاعات لرزه‌نگاری دو بعدی که در سال‎های گذشته در این میدان انجام شد، این میدان از 3بخش جنوبی، مرکزی و میانی تشکیل شده و با توجه به حفاری چاه شماره 2 در بخش جنوبی میدان، تمایل داریم اطلاعات بیشتری از بخش‎های شمالی و مرکزی میدان کسب کنیم. سرپرست طرح توسعه میدان بندکرخه ابراز امیدواری کرد که با پیشرفت مذاکرات فعلی با شرکت او‌ام وی، توسعه میدان بندکرخه هر چه زودتر تعیین تکلیف شود. میدان نفتی بندکرخه در 20کیلومتری شمال غربی اهواز در بلوک مهر واقع شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران