شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 67099 | |

رییس کل بانک مرکزی از طرح جدید سکه 5هزار ریالی رونمایی و از توزیع آن در نیمه خردادماه، همزمان با بزرگداشت سالروز رحلت حضرت امام‌خمینی(ره) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف در آیین رونمایی از سکه جدید 5هزار ریالی که در پایان یکی از نشست‌های هیات عامل بانک مرکزی برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی گفت: تولید سکه و اسکناس فرصت مناسبی است که جلوه‌هایی از رهبران تاثیرگذار و بزرگان علم و اندیشه، ایام و مناسبت‌های ویژه فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم در آن استفاده شود.

وی افزود: سکه‌های یادبود که نمونه‌یی از آن به همت متخصصان این صنعت در بانک مرکزی تولید و رونمایی شد و در میانه خرداد منتشر خواهد شد، از این دست است.

در این مراسم رییس کل بانک مرکزی، درخصوص میزان ضرب سکه جدید 5 هزار ریالی گفت: بانک مرکزی مجوز ضرب سکه 5 هزار ریالی رایج با طرح جدید به میزان 20 میلیون قطعه را اخذ کرده است که در چهاردهم خرداد سال جاری به‌مناسبت بزرگداشت سالروز رحلت حضرت امام‌خمینی(ره) منتشر می‌شود.

وی افزود: در سکه 5 هزار ریالی از همان تصویر حضرت امام(ره) در واترمارک اسکناس 10هزار ریالی جدید، استفاده شده است.

رییس کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به توزیع اسکناس جدید 10 هزار ریالی در نیمه خرداد و در آستانه سالروز رحلت حضرت امام‌خمینی(ره) به خودکفایی بانک مرکزی در تولید مطلس و واترمارک اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش و همت همکاران، بانک مرکزی موفق به تولید واترمارک با طراحی جدید و با کیفیت شده است.

گفتنی است در مراسم رونمایی سکه 5 هزار ریالی از دست‌اندرکاران این طرح، قدردانی به عمل آمد. در طراحی اسکناس جدید 10 هزار ریالی که اواخر سال گذشته توسط رییس‌جمهور رونمایی شد، از نقوش اسلیمی که نماد فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی است، بهره گرفته شده است. در طرح پشت این اسکناس نیز، تصویر آرامگاه حافظ به همراه شعر «هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق/ ثبت است بر جریده عالم دوام ما» از اشعار لسان‌الغیب با خطاطی یکی از خطاطان برجسته کشور گنجانده شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران