شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 67098 | |

کاهش تقاضا در بازار سبب شد:

گروه بانک و بیمه| احسان شمشیری|

به دنبال کاهش تقاضای بازار ارز و سکه در ماه رمضان روز گذشته شاهد افت دسته‌جمعی قیمت انواع سکه و ارزهای اصلی بودیم به طوری که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار دیروز تهران با ۵۵۰۰ تومان افت، یک میلیون و 201هزار و 550 تومان معامله می‌شد

به گزارش«تعادل» هر دلار امریکا نیز دیروز با یک تومان کاهش 3738تومان، یورو با ۸ تومان کاهش 4218تومان و هر پوند انگلیس نیز با ۷تومان کاهش به قیمت 4839تومان داد و ستد شد.

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار ارز و سکه روز سه‌شنبه تهران با ۵ هزار و 500 تومان کاهش قیمت یک میلیون و 201هزار و 550 تومان فروخته شد.همچنین نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با ۲هزار تومان افت یک میلیون و 177هزار تومان فروخته ‌شد.نیم سکه با ۴هزار تومان افت قیمت 643 هزار تومان و هر ربع سکه بهار آزادی نیز با ۲هزار تومان کاهش قیمت ۳۶۵هزار تومان است. همچنین هر قطعه سکه گرمی نیز با ۲هزار تومان افت 252هزار تومان است. در عین حال هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با 300تومان افت ۱۱۴هزار و 452تومان ارزش‌گذاری شد.


چشم‌انداز بازار

تازه‌ترین تحلیل اقتصادی اینوستینگ نشان می‌دهد که انتشار آمارهای اشتغال امریکا در ماه مه ‌و آمارهای نرخ تورم منطقه یورو بیشترین تاثیر را بر قیمت جهانی طلا در روزهای آینده خواهد داشت. قیمت طلا در هفته گذشته با رشد 1.16درصدی روبه‌رو شد تا برای سومین هفته متوالی روندی صعودی داشته باشد.

براساس این گزارش، نگرانی‌های سیاسی و اقتصادی در امریکا موجب شد تا قیمت طلا روز جمعه به بالاترین سطح خود در یک هفته اخیر برسد و تاثیر زیادی بر رشد تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری داشته باشد. تازه‌ترین آمارهای منتشر شده، نشان می‌دهد که رشد اقتصادی امریکا در 3ماه نخست امسال به 1.2درصد رسیده است. وزارت بازرگانی امریکا پیش از این اعلام کرده بود که رشد اقتصادی این کشور در این مدت به 0.7درصد رسیده است. این پایین‌ترین رشد اقتصادی امریکا از 3ماه نخست 2016میلادی به شمار می‌رود. کاهش ارزش دلار در روزهای گذشته تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است. شاخص ارزش دلار و قیمت طلا معمولا رابطه معکوسی با یکدیگر دارند.

نگرانی‌های مربوط به بسته محرک مالی و اقتصادی دولت ترامپ و چالش‌های کاخ سفید برای تصویب برنامه‌های خود در کنگره و سنا نیز تاثیر زیادی بر افزایش تقاضا و قیمت طلا داشته است.

ادامه تنش‌های سیاسی در واشنگتن به خصوص پس از برکناری جیمز کومی، رییس اف‌بی‌ای و پرونده مربوط به دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا و ارتباط تیم ترامپ با مقام‌های روسی تاثیر زیادی بر رشد تقاضای طلا داشته است.

به نظر می‌رسد، قیمت طلا در روزهای آینده بیشتر تحت تاثیر انتشار آمارهای اشتغال امریکا در ماه مه ‌قرار داشته باشد. این آمارها می‌تواند تا حد زیادی وضعیت نرخ بهره فدرال رزرو امریکا در نشست ژوئن را مشخص کند. در منطقه یورو نیز سرمایه‌گذاران منتظر اعلام آمارهای نرخ تورم هستند تا نسبت به سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا گمانه‌زنی کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران