شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 67094 | |

اخذ مالیات ۱۰درصدی فروش مسکن

بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی، درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان در حیطه قوانین مربوط به مالیات بر درآمد بوده و در شهرهای بالای یکصدهزار نفر جمعیت مالیات علی‌الحساب ۱۰درصدی از اشخاص حقیقی اخذ خواهد شد.

بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی طبق ماده 77 اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم، درآمدهای اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان حسب مورد مشمول مقررات مالیات بر درآمد موضوع فصول چهار و پنجم از باب سوم این قانون (مالیات بر درآمد مشاغل) است.

بر این اساس شمول مقررات این ماده در خصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد.

در این بخشنامه تاکید شده اخذ مالیات از ساختمان‌های احداث شده در شهرهای زیر یکصد هزار جمعیت منتفی است.

همچنین در شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت، علاوه بر مالیات نقل و انتقال در مورد اشخاص حقیقی مالیات علی‌الحساب 10درصدی ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال نیز اخذ خواهد شد.


گسترش چتر معافیت‌های مالیاتی برای رونق تولید

لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده که قرار است جایگزین قانون آزمایشی فعلی شود، تلاش کرده تا کالاهای بیشتری تحت پوشش چتر معافیت‌ها قرار گیرند. به گزارش ایرنا، این لایحه 24 اسفند ماه پارسال در مجلس اعلام وصول شد و اکنون در دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس قرار گرفته است.

فصل دوم این لایحه به معافیت‌های مالیاتی اختصاص دارد که تفاوت آن با قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده، تفکیک معافیت‌ها به دو بخش کالا و خدمات است. در بخش معافیت‌های کالایی 17 گروه کالا در زمره معافیت‌های مالیاتی قرار گرفته‌اند که نرخ آن در شرایط کنونی 9 درصد محاسبه می‌شود.

نگاهی به فهرست معافیت‌های در نظر گرفته شده در حوزه کالا نشان می‌دهد که رویکرد دولت، کمک به تولید به ویژه صنعت فرآوری در بخش کشاورزی، کاهش قیمت تمام شده برخی کالاهای خوراکی، توسعه بخش حمل و نقل و رونق بازار سرمایه بوده است. البته نهایی شدن این معافیت‌ها در گرو تصویب نهایی این لایحه در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران