شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 61858 | |

پیگیری درج مبلغ خدمات محتوایی در قبوض مشترکان

مهر در پی درج مبلغی تحت عنوان «خدمات محتوایی» در قبوض تلفن همراه برخی مشترکان وزیر ارتباطات دستور پیگیری داد. در پی اعتراض برخی مشترکان تلفن همراه مبنی بر درج عنوان جدیدی در قبوض موبایل همراه اول به نام «خدمات مبتنی بر محتوا»با وجود عدم استفاده مشترکان، وزیر ارتباطات دستور پیگیری صادر کرد. محمود واعظی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نوشت: در تماس‌های تعدادی از مشترکان تلفن همراه اول، اعتراضاتی در خصوص محاسبه مبلغی به عنوان خدمات محتوایی مطرح شده است. وی گفت: به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اعلام کردم موضوع را بررسی و در صورت تخلف قاطعانه برخورد و مبالغ به مردم بازگردانده شود. به گفته وزیر ارتباطات، مردم می‌توانند از سامانه ۱۹۵ هرگونه تخلف را گزارش دهند یا سوال و ابهامی در این حوزه را با این سامانه مطرح کنند و اگر همراه اول یا هر اپراتور دیگری دریافتی غیر از آنچه که مردم به اختیار انتخاب کرده‌اند، دریافت کنند حتما برخورد می‌شود.


ناسا جایگزین‌های زمین را پیدا کرد

ناسا ناسا از کشف ٧ سیاره مشابه زمین خبر داد. سه مورد از این ٧ سیاره شرایط بسیار مساعدی برای حیات دارند. سیاره‌های کشف شده به دور ستاره کوتوله‌یی به نام Trappist-1 می‌چرخند. همچنین تخمین زده می‌شود در سطح همه آنها آب وجود داشته باشد. سه مورد از سیاره‌های کشف شده شرایط بسیار مساعدی برای حیات دارند. به‌طوری‌که دانشمندان معتقدند این سه سیاره حاوی اقیانوس‌هایی از آب هستند و حیات از قبل در آنها تشکیل شده است.

همچنین سیاره‌های کشف شده مانند زمین ترکیبی صخره‌یی دارند و ابعادشان نیز شبیه کره خاکی ماست. دمای سطح ٦ مورد از سیاره‌های کشف شده نیز صفر تا١٠٠ درجه سانتیگراد تخمین زده می‌شود.

تا به حال هیچ منظومه‌یی کشف نشده بود که این تعداد سیاره مشابه زمین (از لحاظ اندازه و شرایط) داشته باشد. دانشمندان ناسا ادعا می‌کنند طی بازه‌یی ١٠ ساله وجود حیات یا نبود آن را در هر یک از سیارات مشخص می‌کنند.


فناوری تایپ با مغز

به کمک معلولان می‌آید

دیلی‌میل معلولان می‌توانند از این پس با مغز خود در صفحه نمایش تایپ کنند و به این ترتیب با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. محققان دانشگاه استنفورد در یک طرح پژوهشی با کارگذاشتن الکترودهایی بسیار کوچک به افراد معلول کمک کردند در صفحه نمایش تایپ کنند. تحقیق مذکور با سه شرکت‌کننده انجام شد. در مغز هرکدام از این افراد یک یا دو الکترود کاشته شد که به کورتکس مغز (که کنترل ماهیچه‌ها را برعهده دارد) سیگنال می‌فرستد. این سیگنال‌ها به کامپیوتر منتقل شده و به الگوریتم‌های «دستور و کلیک» ترجمه می‌شود. نتایج شرکت‌کنندگان با وجود تمرین کم، بسیار خوب بود. دو تن از شرکت‌کنندگان در این تحقیق توانستند در هر دقیقه 6.3 و 2.3 کلمه ثبت کنند. شرکت‌کننده دیگر نیز بطور متوسط 7.8 کلمه در هر دقیقه ثبت کرد. به گفته محققان چنین سیستمی هیچ تاثیر منفی ندارد و می‌توان از این سیستم بطور مداوم استفاده کرد. این سیستم نقطه عطفی در مسیر تلاش برای بهبود زندگی افرادی با معلولیت‌های شدید مانند مبتلایان به ALS است.


کلاه ایمنی هوشمند

پی‌سی‌ورلد دوچرخه‌سواران همواره در معرض آسیب و تصادف با خودروهای با سرعت بالا در جاده هستند و دوچرخه‌سواری شبانه در جاده تاریک بسیار خطرناک است. به تازگی یک کلاه ایمنی هوشمند به نام «لوموس» (Lumos) طراحی شده که دارای نور بوده و زما