شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58395 | |

نیوساینتیست در تازه‌ترین شماره خود می‌نویسد: منتظر نسل جدیدی از ماشین آلات باشید که از حیث هوشمندی با انسان‌های معمولی برابری می‌کنند.

نویسنده نیوساینتیست در این مقاله ادامه می‌دهد: فناوری همواره در حال پیشرفت است و به همین دلیل دور از ذهن نخواهد بود که روزی را تصور کنیم که نسل جدیدی از ماشین‌آلات به آن سطح از هوشمندی رسیده باشند که با انسان‌هایی که از نظر سطح هوشی افرادی معمولی به شمار می‌آیند برابری کنند.

در ادامه این مقاله آمده است: محققانی همچون بن گورتزل که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت دارد می‌گوید تا پیش از سال ۲۰۳۰ چنین چشم‌اندازی محقق خواهد شد اما اگر شرایط و امکانات مورد نیاز فراهم شود شاید زودتر هم شاهد چنین روزی باشیم.

به عقیده مقاله نویس نیوساینتیست، از نگاه بسیاری از مردم دنیا اینکه تلفن همراه، خودروی بدون راننده یا سگ روباتیکی هوشمندتر از انسان‌ها باشند عجیب و دور از امکان است اما واقعیت چیز دیگری می‌گوید. با پیشرفت‌هایی که در زمینه محاسبات کوآنتومی روی داده، نباید به این چشم‌انداز به عنوان یک تخیل نگاه کرد.

در ادامه این مطلب می‌خوانیم: با این شرایط دور از ذهن نخواهد بود که هوش مصنوعی به سطح خیره‌کننده‌یی از پیشرفت برسد که در آن زمان موضوع مهم موارد اخلاقی به میان می‌آید و اینکه برای چنین ماشین آلاتی یک سری حقوق در نظر بگیریم از جمله رأی دادن.

این نشریه علمی ادامه می‌دهد: در این صورت با یک چالش بزرگ روبه‌رو خواهیم بود زیرا در حال حاضر میلیاردها ماشین آلات محاسباتی در سراسر جهان وجود دارد و کافی است تنها برای ۱۰ درصد از جمعیت آنها حقوقی همچون رأی دادن در نظر بگیریم.

مقاله‌نویس در پایان می‌نویسد: اگر فرض کنیم ماشین آلات هوشمند به این مرحله برسند، آنگاه به جای صرف هزینه‌های کلان در برنامه‌های انتخاباتی، کافی است چنین هوش‌های مصنوعی را برای رای دادن خریداری کنیم که این خود یک چالش بزرگ خواهد بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران