شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58393 | |

دیجیتال ترندز| با پیشرفت فناوری لنزهای مورد استفاده در نسل آتی، گوشی‌های هوشمند ۸۰ بار از موی انسان باریک‌تر خواهند بود این یافته جدید با مشارکت یک محقق ایرانی دانشگاه کلتگ به دست آمده است.

این امر حاصل موفقیت تحقیقات اخیر سامسونگ و دانشگاه Caltech است. این دو موسسه با همکاری هم موفق به ساخت یک لنز تخت شده‌اند که روی یک حسگر دیجیتال سوار می‌شود و این مجموعه یک دوربین بسیار باریک به وجود می‌آورد.

لنزهای دوربین‌های سنتی برای فوکوس کردن روی سوژه از روش هدایت نور از طریق چندین قطعه شیشه مقعر استفاده می‌کند. اما در روش جدید محققان به جای استفاده از شیشه از دو ورقه نازک استوانه‌های کریستالی استفاده کرده‌اند.

این استوانه‌ها که metasurface نام دارند به راحتی قابل تنظیم هستند و لذا قطر آنها قابل کم و زیاد کردن است. محققان از همین طریق مسیر هدایت نور را از خلال لنزها تغییر می‌دهند تا به راحتی بر روی سوژه متمرکز شوند.

ارتفاع هر یک از این استوانه‌ها ۶۰۰ نانومتر است و این در حالی است که یک رشته موی انسان حدود ۱۰۰ هزار نانومتر ارتفاع دارد. تغییر ارتفاع سیلندرها در مقیاس نانومتر می‌تواند تهیه عکس‌هایی با کیفیت و دقت متفاوت را ممکن کند.

پیش از این هم تلاش‌هایی برای تهیه عکس به این روش انجام شده بود، اما نتایج حاصل از آن چندان دقیق نبوده و تا حدی تار بودند. استفاده از دو استوانه این مشکل را نیز برطرف کرده است. امیر اربابی محقق مقطع پست دکترا در دانشگاه Caltech که در تکمیل این طرح مشارکت داشته می‌گوید ساخت انبوه دوربین به این شکل به سادگی ممکن است و به همان راحتی ساخت تراشه‌های رایانه‌یی انجام می‌شود. از این طریق می‌توان به راحتی لنزهای باریکی طراحی کرد که تنها چند میلی‌متر قطر دارند. این لنزهای مسطح را می‌توان به سادگی به حسگرهای تصویربرداری دیجیتال SMOS افزود. انتظار می‌رود در آینده شاهد استفاده از این لنزها در دوربین‌های کوچک، میکروسکوپ‌ها، گوشی‌های همراه و غیره باشیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران