شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 49695 | |

میزان استفاده زنان و مردان از اینترنت

گروه دانش‌و‌فن|

براساس آخرین گزارشی که از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) منتشر شده است، بیش از نیمی از جمعیت دنیا (۳.۹ میلیارد نفر) هنوز از اینترنت استفاده نمی‌کنند.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) آمار جدیدی را از وضعیت استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات منتشر کرده است که این آمارها نشان می‌دهد، با وجود کاهش قیمت خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، هنوز 3.9 میلیارد نفر از جمعیت جهان از اینترنت استفاده نمی‌‌کنند.

این آمار و ارقام که مربوط به وضعیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال ۲۰۱۶ است و توسط درگاه پایش جامعه اطلاعاتی ایران وابسته به سازمان فناوری اطلاعات منتشر شده است، نشان می‌‌دهد که کشورهای درحال توسعه با 2.5 میلیارد کاربر، دارای بیشترین کاربران اینترنت هستند، درحالی که کشورهای توسعه‌یافته دارای یک میلیارد کاربر اینترنت هستند.

اما ضریب نفوذ کاربران اینترنت داستان متفاوتی را بیان می‌کند. ضریب نفوذ کاربران اینترنت در کشورهای توسعه یافته ۸۱ درصد، در کشورهای در حال توسعه ۴۰ درصد و در کشورهای کمتر توسعه یافته ۱۵ درصد است.

آمارهای منتشر شده نشان می‌‌دهد که پوشش تلفن همراه با تخمین پوشش ۹۵ درصد جمعیت جهان یا هفت میلیارد نفر که حداقل تحت پوشش شبکه موبایل سلولی نسل دوم است، هم‌اکنون نزدیک به وضعیت فراگیر قرار دارد.

شبکه‌های پیشرفته پهن‌باند سیار (LTE) در سه سال گذشته رشد خوبی داشته‌‌اند و در حدود ۵۳ درصد جمعیت جهان یعنی ۴ میلیارد نفر تحت پوشش این شبکه‌‌ها هستند. اما با وجود اینکه تعداد مشترکان پهن‌ باند سیار در کشورهای درحال توسعه با تجربه نرخ رشد دو رقمی به ضریب نفوذ ۴۱ درصد رسیده، اما آهنگ رشد ضریب نفوذ پهن ‌باند سیار در جهان کاهش یافته است. انتظار می‌رود که تعداد کل مشترکان پهن ‌باند سیار در انتهای سال ۲۰۱۶ به 3.6 میلیارد مشترک برسد که این مقدار در سال ۲۰۱۵ حدود 3.2 میلیارد مشترک بوده است.

در همین حال انتظار می‌‌رود که در پایان سال ۲۰۱۶، نسبت مشترکان پهن باند ثابت در جهان به حدود ۱۲ مشترک به ازای هر ۱۰۰ نفر برسد. اروپا، امریکا و کشورهای تازه استقلال‌یافته بیشترین ضریب نفوذ را خواهند داشت. با این وجود چین، پیشران پهن باند ثابت در آسیا و اقیانوسیه است که انتظار می‌‌رود در پایان سال ۲۰۱۶ ضریب نفوذ این کشور در این بخش از ۱۰ درصد بیشتر شود.

هم اکنون، خدمات پهن‌باند سیار مقرون به صرفه‌‌تر از خدمات پهن باند ثابت شده‌‌اند. یکی از اهداف کمیسیون پهن باند این است که تا سال ۲۰۱۶، خدمات پایه پهن ‌باند در کشورهای درحال توسعه باید کمتر از ۵ درصد میانگین درآمد ماهانه باشند. در انتهای سال گذشته، ۸۳ کشور درحال توسعه به این هدف رسیده بودند.

برآوردها نشان می‌دهد که در انتهای سال ۲۰۱۶، بیش از نیمی از جمعیت دنیا، یعنی 3.9 میلیارد نفر هنوز از اینترنت استفاده نمی‌کنند. هم‌اکنون، یک میلیارد خانوار در جهان به اینترنت دسترسی دارند. از این یک میلیارد خانوار، ۲۳۰ میلیون خانوار در چین، ۶۰ میلیون خانوار در هند و ۲۰ میلیون خانوار در ۴۸ کشور کمتر توسعه یافته هستند. ارقام مربوط به دسترسی خانوار حدی از شکاف دیجیتال را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال، ۸۴ درصد خانوارها در اروپا به اینترنت متصل هستند در حالی که 15.4 درصد خانوارها در آفریقا به اینترنت متصل‌اند.

در تمام نقاط جهان، ضریب نفوذ اینترنت در میان مردان بیشتر از زنان است. این شکاف جنسیتی در استفاده از اینترنت از ۱۱ درصد در سال ۲۰۱۳ به ۱۲ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است. بیشترین شکاف جنسیتی با میزان ۲۳ درصد در آفریقا و کمترین شکاف جنسیتی در قاره امریکا به میزان ۲درصد است.

در ابتدای سال ۲۰۱۶، پهنای باند اینترنت بین‌الملل از ۳۰ هزار گیگابیت در ثانیه به ۱۸۵ هزار گیگابیت در ثانیه رسیده است. اما، پهنای باند در جهان به شکل نابرابری توزیع شده است و کمبود پهنای باند در جهان در بسیاری از کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه یافته یکی از گلوگاه‌های اصلی است.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات با اشاره به اهداف جهانی توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ اعلام کرده است: میزان اتصال‌پذیری در سطح جهان به سرعت در حال گسترش است، اما برای کاهش شکاف دیجیتال و فراهم‌کردن زمینه حضور بیشتر از نیمی از جمعیت جهان که هم‌اکنون از اینترنت استفاده نمی‌کنند، باید اقدامات اساسی بیشتری در اقتصاد دیجیتال صورت گیرد.

براساس این گزارش، سال ۲۰۱۶، نقطه شروع پیاده‌سازی ۱۷هدف توسعه پایدار و ۱۶۹ نشانگر مرتبط با آن‌ها طبق اهداف توسعه پایدار بوده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران