افشای پایگاه داده ۱۵ ساله برای جاسوسی از انگلیسی‌ها

۱۳۹۵/۰۲/۰۷ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

فارس ستاد ارتباطات دولت انگلیس درحال ایجاد یک پایگاه داده از اطلاعات شخصی تمامی شهروندان انگلیسی به مدت ۱۵سال است تا جاسوسی و کنترل آنها را تسهیل کند. اجرای این طرح با موافقت دولت و عوامل دولتی درحال انجام است. افشای اسناد مربوط به این فرآیند جدید جاسوسی و کنترل توسط یک گروه مدافع حقوق مدنی به نام Privacy International و با دسترسی به برخی احکام دادگاه در این زمینه صورت گرفته است.

براساس اعلام این گروه، سابقه اسناد یاد شده به سال 1998 بازمی‌گردد و حاوی جزییاتی مفصل در مورد میلیون‌ها نفر و ازجمله اطلاعات گذرنامه‌یی و پیام‌های رد و بدل شده میان آنان با دیگر افراد است. ستاد ارتباطات دولت انگلیس مدعی است که اطلاعات شخصی یاد شده ارزش عملیاتی ندارند با این حال مشخص نیست در چنین شرایطی به چه علت به دنبال جمع‌آوری داده‌های یاد شده است.

اطلاعات جمع‌آوری شده از این طریق محدود به افراد نبوده و به همین شیوه داده‌هایی از سازمان‌های عمومی و خصوصی نیز جمع‌آوری شده است. این داده‌ها عبارتند از سوابق پزشکی، اطلاعات حقوقی و قضایی، داده‌های مالی و حتی اعتراض نامه‌های آنلاین(petition) امضا شده توسط کاربران. جمع‌آوری این اطلاعات بر مبنای قانونی مصوب سال 1984 صورت می‌گیرد که به ستاد ارتباطات انگلیس و سازمان‌های جاسوسیMI5 و MI6 اجازه جمع‌آوری فله‌یی داده‌های شخصی افراد را می‌دهد و این روند طی سال‌های اخیر هم ادامه یافته است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران