فاصله 100هزار میلیارد تومانی بازار IT ایران با نرم جهانی

صنعت «آی‌تی» توانایی توسعه اقتصاد را داراست

۱۳۹۵/۰۲/۰۷ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

گروه دانش وفن

بازار ‌آی تی را به جرات می‌توان بازاری رو به رشد و مهم در توسعه کشور‌ها دانست از این رو بسیاری از کشورهای درحال پیشرفت و توسعه یافته روی این بازار سرمایه‌گذاری‌های بسیار خوبی کرده‌اند و به نظر می‌رسد این بازار روز به روز درحال پیشرفت است و شریک‌های تجاری گذشته حالا رقیب‌های تجاری شده‌اند تا سهم خود را در بازار ‌آی تی افزایش دهند.

در بازار آی تی ایران و بعد از برجام به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران خارجی تمایل برای حضور در بازار‌ آی تی ایران دارند و در این بین هیات‌های تجاری مختلف با ورود به ایران و در دیدارهای مختلف با مسوولان و کارشناسان ‌آی تی کشور در حال بررسی و ارزیابی بازار‌ آی تی ایران هستند. این درحالی است که بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار بر این عقیده هستند که بازار پویای ایران می‌تواند علاوه بر جذب سرمایه‌گذار، محفلی برای رشد و توسعه صنعت آی تی باشد تا به کمک آن بتوان اقتصاد را رشد و گسترش داد. در این خصوص معاون وزیر ارتباطات، ارزش بازار فناوری اطلاعات ایران را ۳۵هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: سهم بازار فناوری اطلاعات ما نسبت به نرم جهانی باید حدود ۱۴۰هزار میلیارد تومان باشد. مرتضی براری در تشریح سهم فناوری اطلاعات ایران از بازار جهانی اظهار کرد: ارزش بازار فناوری اطلاعات دنیا در سال ۲۰۱۲ رقمی حدود ۲هزار و ۶۵۰ میلیارد یورو برآورد شده بود که در این رقم، سهم فناوری ارتباطات ۶۰ درصد و سهم فناوری اطلاعات ۴۰درصد بود. اما آخرین گزارش اتحادیه جهانی مخابرات از تغییر سهم فناوری اطلاعات نسبت به فناوری ارتباطات حکایت دارد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه سهم فناوری اطلاعات (IT) به تدریج نسبت به سهم فناوری ارتباطات (CT) درحال افزایش است، خاطرنشان کرد: دنیا به سمت استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی درحال حرکت است و آمارها نشان می‌دهد که به زودی سهم فناوری اطلاعات به ۸۰درصد در بازار جهانی ICT می‌رسد.

وی با اشاره به روند حرکت به سمت استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات در دنیا گفت: حتی در کشور ما نیز این مساله مشهود است چراکه اپراتورهای موبایل بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومان در یک سال سرمایه‌گذاری دارند اما بهره این سرمایه‌گذاری را شبکه‌های موبایلی مانند تلگرام و اتس آپ می‌برند. روند جهانی نیز نشان می‌دهد که شبکه‌های موبایلی با کمترین هزینه‌یی وارد اقتصاد صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات شده‌اند. معاون امور مجلس، دولت و استان‌های وزیر ارتباطات با بیان اینکه در ایران همچنان فناوری ارتباطات سهم ۸۰درصدی را نسبت به فناوری اطلاعات با ۲۰درصد سهم در اختیار دارد، اضافه کرد: البته منحنی کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ما مانند سایر کشورها به سمت استفاده از فناوری‌های اطلاعاتی در حرکت است اما روند کندتری دارد.

براری با اشاره به مزیت‌های نسبی ازجمله داشتن کاربران علاقه‌مند به فناوری اطلاعات و حجم دانشجویان فارغ‌التحصیل در حوزه ICT افزود: نمود این موضوع را می‌توان در گرایش مردم به سمت شبکه‌های موبایلی به وضوح دید. در همین حال ضریب نفوذ اینترنت و موبایل در کشور نیز حاکی از این موضوع است؛ به نحوی که ایران در منطقه در افزایش کاربردهای فناوری اطلاعات در رده نخست قرار دارد. این نشان می‌دهد که علاوه بر علاقه کاربران، نیروی توانمند و نخبه انسانی و زیرساخت‌ها نیز در این جهت است اما با این وجود سهم فناوری اطلاعات از اقتصاد چشمگیر نیست.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۵ سهم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات دنیا رقمی حدود ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد یورو برآورد شده است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۵ هزار میلیارد یورو برسد. این سهم را تعاریفی چون اینترنت اشیا، محاسبات ابری، بیگ دیتا و نسل پنجم سیار به ‌شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و به نظر می‌رسد ارزش کل بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات دنیا طی ۵ سال، ۲ برابر شود.

وی با بیان اینکه طبق تاکیدات اسناد بالادستی نظام و با توجه به جمعیت یک درصدی ایران نسبت به جمعیت کل جهان باید یک درصد تولید علم و یک درصد تولید فناوری نسبت به متوسط جهانی در اختیار ایران باشد، ادامه داد: طبق این محاسبات یاید بازار فناوری اطلاعات ایران نسبت به دنیا ارزشی حدود ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد یورو معادل ۳۵میلیارد دلار یا ۱۴۰هزار میلیارد تومان داشته باشد. اما برآوردها نشان می‌دهد که سهم ما از این بازار حدود ۳۰ تا ۳۵هزار میلیارد تومان است و ما فاصله حدود ۱۰۰هزار میلیارد تومانی با بازار فناوری اطلاعات دنیا داریم.

براری با تاکید بر اینکه افزایش بازار فناوری اطلاعات باید منتج به خلق ثروت و توسعه اقتصاد و توانمندسازی سایر صنایع شود، گفت: باید در سال ۹۵ تلاش کنیم که برای پرکردن این شکاف، حضورمان در بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات دنیا را افزایش دهیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران