تمبر هوشمند پوشیدنی با چندین کاربرد

۱۳۹۵/۰۱/۳۱ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

ابزارهای پوشیدنی همچون برچسب‌های هوشمند تاکنون بسیار مورد توجه سازندگان این دست ابزارها و البته کاربران عمومی قرار گرفته است. این ‌بار با تمبری هوشمند آشنا می‌شویم که چندین قابلیت را به صورت همزمان ارائه می‌دهد.

فناوری که در برچسب بسیار کوچکی که در تصویر مشاهده می‌کنید به کار رفته است، می‌تواند در آینده‌یی نزدیک به روشی استاندارد و معمولی برای نظارت بر سلامت بیماران یا ورزشکاران تبدیل شود. این برچسب ابعادی حدود یک تمبر معمولی دارد و ضخامت آن نیز حدود ضخامت موی انسان است ولی با وجود کوچکی می‌تواند کاربردهای بسیاری از حوزه سلامت تا حوزه‌های عمومی همچون جایگزینی بلیت‌ کنسرت‌ها یا مسابقات ورزشی را پوشش دهد. این فناوری که توسط شرکت MC10 توسعه داده شده به نوعی ادامه ثبت اختراع این شرکت برای فناوری تمبرهای هوشمند پوشیدنی محسوب می‌شود که توسط پرتو فرابنفش کار می‌کرد و اوایل امسال به بازار معرفی شد.

نکته اصلی در فناوری جدید معرفی شده، بهره‌گیری از فناوری خوانش به وسیله امواج رادیویی از راه نزدیک یا همان NFC است که می‌تواند داده‌های لازم را از روی تمبر هوشمند بخواند یا روی آن بنویسد. NFC مجموعه‌یی از پروتکل‌های ارتباطی است که امکان برقراری ارتباط بین دو ابزار الکترونیکی را که در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند به شکلی ایمن فراهم می‌کند. در این حالت هر ابزار هوشمندی که به قابلیت NFC مجهز باشد، توانایی خوانش یا نوشتن روی تمبرهای هوشمند را دارا بوده و می‌توان از آنها برای کار کردن با تمبر هوشمند بهره گرفت.

همچنین در این فناوری برای رفع نگرانی از دسترسی‌های غیرمجاز و امنیت پایین از فناوری قفل الکترونیکی برای تنها خوانشی (Read-Only) کردن تمبر و نیز الگوریتم‌های محافظت اطلاعاتی بهره گرفته شده است. کندن این تمبر از روی پوست هم آن را کاملا غیرقابل استفاده می‌کند بنابراین کاربر هر زمانی که دلش بخواهد می‌تواند آن را دور بیندازد.

البته تاکنون تاتوها و برچسب‌های هوشمند بسیاری در دانشگاه‌ها و پروژه‌های مختلف معرفی شده‌اند اما تمامی آنها برای یک هدف خاص طراحی و ساخته شده بودند درحالی که تمبر هوشمندی که توسط این شرکت معرفی شده است می‌تواند کاربردهای متفاوتی برای کاربر خود داشته باشد. این تگ را می‌توان تا دو روز روی پوست نگه داشت که این شامل فعالیت‌هایی همچون ورزش یا دوش گرفتن هم می‌شود. ۴ لایه اصلی این تگ عبارت‌اند از لایه‌یی از چسب پزشکی که به تگ امکان کشش و تغییر ابعاد متناسب با پوست فرد را می‌دهد، لایه‌یی که آنتن و چیپ اصلی روی آن قرار گرفته است، لایه‌یی برای قرار‌گیری طرح گرافیکی و لایه‌یی برای محافظ در برابر امواج فرابنفش تا لایه‌های دیگر را از آسیب دور نگه دارد. البته این شرکت تاکنون اطلاعاتی از قیمت یا زمان عرضه این محصول به بازار ارائه نداده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران