شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41165 | |

محققان در کشور رواندا در مرکز آفریقا به توسعه یک پهپاد پرداختند که محموله‌های فوری خون و دارو را در جهت نجات جان انسان‌ها تحویل خواهد داد. شرکت بین‌المللی Zipline، این هفته اعلام کرد که راه‌اندازی پرواز هواپیماهای بدون سرنشین خود را در رواندا در ماه جولای تحت همکاری با دولت این کشور آغاز خواهد کرد. این وسایل نقلیه مستقل بدون سرنشین، خون و غذا را به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی سراسر کشور شرق آفریقا خواهد برد.

به گفته مقامات این دولت، این هواپیماهای بدون سرنشین نخستین سیستم تحویل در جهان هستند که در مقیاس ملی به کار گرفته شده‌اند.

رواندا یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و نرخ مرگ و میر نوزادان در این کشور بسیار بالاست. با تلاش و سرمایه‌گذاری این دولت در جهت ارتقای سیستم بهداشت و درمان خود، مرگ ناشی از اچ‌آی‌وی، سل و مالاریا در طول دهه گذشته تنزل پیدا کرده اما همچنان ارائه دارو و ملزومات پزشکی در «سرزمین هزار تپه» هنوز دارای مشکلات عمده است.

این پهپادها محموله‌هایی با وزن 1.5کیلوگرم را با یک چتر نجات زیست تخریب‌پذیر متصل به محل می‌رسانند. این شرکت ادعا می‌کند که زمان سفر این پهپاد کوتاه بوده و حدود 30دقیقه محموله را به محل مورد نظر می‌رساند. این به این معنی است که محموله در طول سفر نیازی به نگهداری در محیط سرد مانند یخچال ندارد.

این شرکت دو مرکز تحویل را در ماه جولای راه‌اندازی خواهد کرد که هر کدام آنها 10تا 15هواپیماهای بدون سرنشین را به 21درمانگاه مختلف در سراسر کشور می‌فرستند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران