شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 40352 | |

پس از آغاز به کار ویکی‌پدیا در سال ۲۰۰۱ میلادی، این دانشنامه اینترنتی به اندازه‌یی گسترده، محبوب و مرجع شده که نمی‌توان اینترنت را بدون آن تصور کرد. با وجود بهره‌گیری از ۳۸میلیون مقاله در ۲۹۰ زبان، هنوز افرادی که از ناتوانی‌های جسمی و یادگیری رنج برده یا سواد کافی ندارند، نمی‌توانند از این منبع استفاده کنند، حال آنکه ویکی‌پدیا درصدد توسعه یک پلتفرم صوتی برای خواندن مقالات و ارائه اطلاعات از طریق صوت است. با زومیت همراه باشید.

پس از تاسیس ویکی‌پدیا در سال ۲۰۰۱ میلادی، این مرجع اینترنتی روز به روز گسترش یافته، بطوریکه این روزها می‌توان از آن به عنوان یک منبع قابل استناد در بسیاری از حوزه‌ها استفاده کرد. پس از ۱۵سال از زمان آغاز به کار ویکی‌پدیا، این مرجع اینترنتی در حال حاضر دارای بیش از ۳۸میلیون مقاله در بیش از ۲۹۰ زبان مختلف است. با وجود اینکه ویکی‌پدیا در سراسر جهان توسط طیف گسترده‌یی از کاربران اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هنوز هستند افرادی که نمی‌توانند با این سرویس ارتباط برقرار کنند. برای مثال می‌توان به افرادی اشاره کرد که از ناتوانی‌های جسمی نظیر نابینایی رنج می‌برند یا با مشکلات یادگیری دست به گریبان هستند. همچنین افرادی که سواد چندانی نیز ندارند، از گنجینه مطالب موجود در ویکی‌پدیا بی‌بهره مانده‌اند.

ویکی‌مدیای سوئد با درک این مشکلات، در پی آن است تا مطالب موجود در ویکی‌پدیا را برای تمام افراد قابل استفاده کند. این کمپانی برای تحقق ایده‌های خود با انستیتو فناوری سلطنتی KTH همکاری می‌کند تا یک پلتفرم صوتی را که اختصاصا برای ویکی‌پدیا بهینه شده، توسعه دهند. این دو نهاد برای عرضه سرویس مورد نظر در سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی برنامه‌ریزی کرده‌اند. البته در ابتدای کار این سرویس در چند زبان محدود در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. یواخیم گوستافسون، پروفسور دانشگاه KTH در این خصوص چنین اظهارنظر می‌کند: در مرحله اول تمرکز ما روی زبان سوئدی است که در خلال توسعه آن از منابع زبانی داخلی برای توسعه این سرویس استفاده خواهیم کرد. پس از آن زبان‌های انگلیسی که انتظار داریم منابع متن باز زیادی را از آن در اختیار بگیریم، توسعه داده خواهد شد. در مرحله بعد به سراغ زبان عربی خواهیم رفت.

با توجه به ماهیت ویکی‌پدیا که بصورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، این پلتفرم صوتی نیز بصورت رایگان بوده و بصورت متن باز در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. انتظار می‌رود نرم‌افزار توسعه یافته برای این پلتفرم در کاربردهای دیگری علاوه بر خواندن صفحات ویکی‌پدیا مورد استفاده قرار گیرد.

براساس آمارهای ارائه شده توسط ویکی‌پدیا، بیش از ۲۵ درصد از بازدیدکنندگان ماهیانه این سرویس که بالغ بر ۱۲۵ میلیون خواننده ماهیانه می‌شود، ترجیح می‌دهند تا با استفاده از یک سیستم صوتی، متون موجود را بصورت صوتی گوش کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران