شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 40347 | |

معاون وزیر ارتباطات خبر داد

گروه دانش‌وفن

صدور پروانه فعالیت و ایجاد نخستین اپراتور ماهواره‌یی از اولویت‌های برنامه‌های وزارت ارتباطات برای سال ۹۵ است و طبق گفته معاون وزیر ارتباطات در راستای تدوین طرح نهایی، جزییات طرح مدنظر برای مقررات‌گذاری اپراتور ماهواره‌یی به سازمان فضایی ایران ارسال شده است.

قرار است ماهواره ملی با حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فعال خواهد شد و علاوه بر آن بخش خصوصی باید در این پروژه انتقال تکنولوژی و مدیریت را مدنظر قرار دهد. بر این اساس با حضور اپراتور ماهواره‌‌یی، می‌توان در جهت استفاده از توان بخش خصوصی با همکاری دولت، برای ساخت ماهواره ملی، برنامه‌ریزی کرد.

در این خصوص معاون وزیر ارتباطات از صدور پروانه فعالیت نخستین اپراتور ماهواره‌یی در بازار ارتباطات کشور تا شهریورماه سال ۹۵ خبر داد و گفت: با ایجاد این اپراتور شرایط برای ساخت ماهواره ملی فراهم می‌شود.

علی اصغر عمیدیان با بیان اینکه پس از دریافت نظر نهایی سازمان فضایی ایران، اصول صدور حاکم بر پروانه اپراتور ماهواره‌یی در کشور تدوین می‌شود اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود که این مقررات اردیبهشت ماه ۹۵، برای تصویب نهایی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آماده شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه برای راه‌اندازی و ساخت ماهواره ملی در کشور نیازمند حضور یک اپراتور ماهواره‌یی هستیم، گفت: ماهواره ملی با حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فعال خواهد شد و علاوه بر آن بخش خصوصی باید در این پروژه انتقال تکنولوژی و مدیریت را مدنظر قرار دهد. براین اساس با حضور اپراتور ماهواره‌یی می‌توان درجهت استفاده از توان بخش خصوصی با همکاری دولت، برای ساخت ماهواره ملی، برنامه‌ریزی کرد.

دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات پیش‌بینی کرد که پس از طرح اصول حاکم بر پروانه اپراتور ماهواره‌یی، اسناد مزایده برای صدور پروانه، نهایی و اعلام می‌شود که در نهایت در شهریورماه سال ۹۵ مجوز ایجاد و بهره‌برداری از نخستین اپراتور ماهواره‌یی کشور صادر خواهد شد. به گفته وی با ایجاد این اپراتور، بهره‌برداران خدمات ماهواره‌یی ملزم خواهند شد از این اپراتور خدمات دریافت کنند.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکید کرد: این اپراتور می‌تواند ماهواره داشته باشد و خدمات ماهواره‌یی به سازمان‌هایی که نیاز به این خدمات دارند ارائه کند. براین اساس خدمات‌دهندگان ارتباطات ماهواره‌یی در کشور «SAP»، شرکت ارتباطات زیرساخت و بانک مرکزی به عنوان بهره‌برداران خدمات ماهواره‌یی در کشور و استفاده‌کنندگان از این خدمات، باید از این اپراتور ماهواره‌یی خدمات دریافت کنند و حتی می‌توانند به عنوان سرمایه‌گذار در این پروژه مشارکت کنند.

عمیدیان پیش از این نیز به مهر گفت: اپراتور ماهواره‌یی قرار است در قالب یک کنسرسیوم با مشارکت سازمان فضایی ایران، شرکت ارتباطات زیرساخت و بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز کند. این اپراتور باید نقطه مداری در اختیار بگیرد و امور مربوط به ماهواره‌ها را مدیریت کند و پس از آن به بهره‌برداران از این خدمات، سرویس‌دهی خواهد کرد.

پیش بینی می‌شود این مقررات اردیبهشت ماه ۹۵، برای تصویب نهایی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آماده شود. با ایجاد این اپراتور شرایط برای ساخت ماهواره ملی فراهم می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران