شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 38227 | |

رسیدن به یک‌میلیارد کاربر برای بسیاری از توسعه‌دهندگان و حتی شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری دست نیافتنی است. بی‌جهت نیست که تعداد اپلیکیشن‌ها و سرویس‌هایی که بیش از این تعداد کاربر دارند، از تعداد انگشتان دست فراتر نمی‌رود. با زومیت همراه باشید تا در ادامه با باشگاه یک میلیاردی‌ها بیشتر آشنا شویم.

چیزی که از به دست آوردن یک‌میلیارد کاربر سخت‌تر است، «فعال نگهداشتن» آنهاست. به همین دلیل است که در اکثر مواقع منظور از تعداد کاربران یک اپلیکیشن یا سرویس، آنهایی است که به صورت فعال از آن استفاده می‌کنند.

فیس‌بوک هر روز با آمار و ارقام عجیب خود ما را شگفت‌زده می‌کند. از درآمد و سود شرکت گرفته تا ثروت شخصی مارک زاکربرگ و تعداد کاربران همه اعداد میلیاردی هستند. شبکه اجتماعی فیس‌بوک 1.6میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد، اما آماری که از این هم تکان‌دهنده‌تر است، ورود روزانه یک‌میلیارد نفر به فیس‌بوک است. یعنی چیزی حدود یک‌هفتم جمعیت زمین به صورت روزانه به فیس‌بوک سر می‌زنند. «شبکه اجتماعی فیس‌بوک» تنها محصول یک‌میلیاردی «شرکت فیس‌بوک» نیست. چند روز پیش پیام‌رسان واتس‌‌آپ هم به جمع میلیاردی‌ها پیوست. این‌طور که از رشد پیام‌رسان فیس‌بوک (Facebook Messenger) بر می‌آید، احتمالا این اپلیکیشن که در حال حاضر ۸۰۰ میلیون کاربر دارد هم در آینده‌یی نزدیک به واتس‌آپ ملحق خواهد شد. اینستاگرام نیز با داشتن حدود ۴۰۰میلیون کاربر فعال یکی دیگر از سرویس‌های بزرگ فیس‌بوک به شمار می‌رود.

گوگل دیگر شرکتی است که با اعداد میلیاردی سر و کار دارد. درست مثل فیس‌بوک، اعداد مربوط به کاربران اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های گوگل هم دارای همپوشانی است (به دلیل اینکه یک کاربر ممکن است از چندین سرویس این شرکت استفاده کند) و به همین دلیل برای به دست آوردن تعداد کسانی که از خدمات گوگل استفاده می‌کنند، نمی‌توان به راحتی آنها را با هم جمع کرد.

برجسته‌ترین محصول گوگل موتور جست‌وجوی آن است که برای بسیاری از کاربران به بخش جدانشدنی اینترنت تبدیل شده است. هر روز 3.5میلیارد جست‌وجو در گوگل انجام می‌شود و اندروید هم 1.4 میلیارد کاربر دارد. بعد از آنها نوبت یوتیوب است که بیش از یک‌میلیارد کاربر فعال در ماه دارد. جالب است، بدانید بیش از یک‌سوم تمام کاربران اینترنت برای مشاهده ویدیو به یوتیوب سر می‌زنند. کروم و جیمیل هم به تازگی به باشگاه میلیاردی‌ها ملحق شده‌اند.

مایکروسافت هم با داشتن 1.5میلیارد کاربر ویندوز در سطح جهان و 1.2میلیارد کاربر آفیس، از دیگر شرکت‌هایی است که به بیش از یک‌میلیارد کاربر سرویس می‌دهد.

سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های شرکت‌های دیگر هنوز به یک‌میلیارد کاربر دست پیدا نکرده‌اند. البته پلتفرم پیام‌رسان چینی QQ با داشتن ۸۰۰میلیون کاربر و رشد روزافزون احتمالا به زودی به یک‌میلیارد کاربر خواهد رسید. دیگر پیام‌رسان محبوب چینی یعنی اپلیکیشن وی‌چت را نیز نباید از یاد برد. این سرویس در حال حاضر ۶۵۰ میلیون کاربر دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران