شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 38225 | |

به روز رسانی مشکل‌ساز شد

گروه دانش‌و‌فن

اپل به انتقادها در زمینه Error 53 روی آیفون که طی دو روز اخیر در رسانه‌ها بسیار بالا گرفته پاسخ داد و آن را بخشی از پروسه حفاظت و امنیت کاربران دانست.

روزنامه گاردین فاش کرد که چگونه هزاران دارنده آیفون ۶ به دلیل این مشکل اطلاعات یا در مواردی گوشی خود را از دست داده‌اند.

هزاران کاربر آیفون 6 شرکت اپل مدعی هستند در نتیجه تغییرات اعمال شده در به‌روزرسانی جدید سیستم‌عامل iOS، دستگاه گران‌قیمت آنها عملا بلااستفاده شده است. منشا بروز این مشکل غیرفعال شدن دستگاه در صورت شناسایی انجام تعمیرات از سوی افراد یا شرکت‌هایی جز نمایندگی‌های رسمی اپل است.

این در حالی است که افراد کمی از Error‌53 آگاهی دارند اما در صورت نمایش چنین پیغام خطایی روی آیفون شما، عملا عمر دستگاه شما به پایان خواهد رسید.

آن‌طور که از شواهد امر پیداست، این مشکل تنها دستگاه‌هایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در آنها کلید هوم یعنی قسمتی که سنسور تشخیص اثرانگشت یا همان تاچ آی‌دی قرار گرفته توسط افراد یا شرکت‌های غیرمتخصص تعمیر و با نمونه‌های سخت‌افزاری نامعتبر جایگزین شوند. حتی کاربرانی که یک یا چند مولفه سخت‌افزاری دستگاه آنها آسیب دیده اما همچنان بدون نیاز به اعمال تعمیرات می‌توانند از گوشی خود استفاده کنند نیز از رویارویی با این مشکل در امان نیستند.

با این وجود مشکل یادشده تنها هنگامی مشهود خواهد بود که از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل اپل یعنی iOS 9 استفاده کنید. آن‌طور که از شواهد امر پیداست احتمال اینکه برای چندین هفته یا چندین ماه پس از تعمیر دستگاه، همچنان قادر به استفاده از دستگاه باشید نیز وجود دارد. کارشناسان مدعی هستند اپل از وجود چنین مشکلی باخبر بوده اما هیچ هشداری را در این خصوص منتشر نکرده است.

بخش اصلی مشکل به دکمه Home آیفون‌۶ بازمی‌گردد که اگر احیانا بر اثر حادثه‌یی از کار بیفتد و کاربر آن را به تعمیرکارانی غیر از اپل بسپرد امکان دیدن Error 53 و از کار افتادن همیشگی دستگاه وجود دارد.

به‌طور واضح‌تر سیستم عامل اپل با شناسایی دکمه Home جدید که ممکن است استاندارد نباشد کل دستگاه را از کار می‌اندازد. این مشکلی است که بسیاری از دارندگان آیفون‌۶ تعمیری در هنگام به‌روزرسانی به iOS9 با آن برخورد کرده‌اند و البته تعداد آنها مشخص نیست. این قطعا یک مشکل برای کاربران آیفون است اما از جهت اپل موضوع یک جنبه دیگر هم دارد و آن اینکه ممکن است کسی با تعویض دکمه Home (که سیستم اثر انگشت هم در آن به کار رفته) بخواهد به اطلاعات یک گوشی دزدیده شده دسترسی پیدا کند. یک سخنگوی اپل حالا در این باره گفته است: ‌«امنیت کاربران برای ما بسیار مهم است و Error 53 نشان‌دهنده این است که ما برای امنیت دستگاه کاربران چقدر مصمم هستیم.» این سخنگوی اپل افزود: iOS با چک کردن سنسور Touch ID که زیر دکمه Home قرار گرفته می‌سنجد که چقدر این سنسور با دیگر تجهیزات مربوط به آیفون یا آی‌پد تطابق دارد. اگر iOS عدم تطابقی را مشاهده کند این چک رد می‌شود و Touch ID و به دنبال آن Apple Pay هم از کار می‌افتد. این سطح از امنیت برای محافظت از کاربران دربرابر سرقت Touch ID یا سوءاستفاده از آن مهم و کلیدی است و اگر یک کاربر اپل با Error 53 روبه‌رو شد به فروشگاه‌های Apple Store مراجعه کند.» با این همه بعضی کاربران هم می‌گویند که Error 53 را حتی بدون تعمیر یا تغییر Touch ID هم مشاهده کرده‌اند و این چیزی است که برای مایک ونر نویسنده مطالب تکنولوژی رخ داده است. او سال گذشته این مشکل را با سنسور Touch ID پیدا کرد. هر چند او در نهایت توانست گوشی‌ جدیدی را از فروشگاه اپل دریافت کند اما هزاران کاربری که احتمالا گوشی خود را به تعمیرکار دیگری سپرده‌اند (مثلا کسانی که در ایران هستند و دسترسی به تعمیرکاران و فروشگاه اپل ندارند) اینقدر خوش شانس نیستند.

از سوی دیگر اپل هم از قبل مشخص نکرده که دقیقا چه بخش‌هایی از گوشی را می‌توان یا نمی‌توان به تعمیرکاران غیر رسمی سپرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران