شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 37777 | |

گوگل در ماه‌های اخیر به طور محرمانه درحال آزمایش پهپادهایی بوده که قادر به ارائه خدمات اینترنت و داده بر مبنای فناوری نسل ۵ هستند. سرعت این خدمات 40درصد سریع‌تر از خدمات نسل چهارم است.

این پهپادهای خورشیدی در ایالت نیومکزیکو مورد آزمایش قرار گرفته‌اند تا با استفاده از آنها بتوان از آسمان خدمات اینترنت فوق سریع به علاقه‌مندان ارائه کرد.

در قالب طرح مخفی گوگل در این زمینه که SkyBender نام دارد، فناوری خاصی برای انتقال داده به کار گرفته شده و آزمایش‌های مربوطه از تابستان سال گذشته در جریان است. همچنین پهپادهای متنوعی برای آزمایش این فناوری به کار گرفته شده‌اند.

گوگل برای تامین فضای مورد نیاز برای آزمایش پهپادهای خود به طور موقت فضایی به وسعت تقریبا 1400متر مربع را در اختیار گرفته و مرکز خاص کنترل پهپادهای خود را نیز در همین محل برپا کرده است.

فناوری جدید گوگل انتقال چند گیگابایت داده را در هر ثانیه ممکن می‌کند که 40درصد سریع‌تر از فناوری نسل چهارم LTE است. گوگل می‌گوید با تکمیل آزمایش‌هایش هزاران پهپاد خورشیدی خودکار را در سطح جهان به پرواز درمی‌آورد تا دسترسی به اینترنت را به سادگی ممکن کند. مهم‌ترین مزیت امواج میلی‌متری مذکور که در طیف فرکانسی جدیدی قابل دسترسی می‌شوند، هدایت مناسب ترافیک و عدم ایجاد اختلال و شلوغی در زمان ارائه خدمات اینترنت است.

البته گوگل نخستین سازمانی نیست که به دنبال ارائه چنین خدماتی است. ارتش امریکا هم در سال 2014 طرحی موسوم به موبایل هات اسپات به اجرا گذاشت تا از انبوهی از پهپادها برای برقراری ارتباطات با سرعت یک گیگابیت در ثانیه برای عملیات نظامیان خود در مناطق دورافتاده استفاده کند. گوگل مجوز کمیسیون فدرال ارتباطات امریکا را برای تداوم این آزمایش‌ها در نیومکزیکو تا ماه جولای به دست آورده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران