شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 31467 | |

محققان با استفاده از کریستال‌های ریز و نور فرابنفش موفق به تشخیص سریع و دقیق هویت مجرمان در صحنه‌های جرم می‌شوند.

اثر انگشت در انسان، اثری از سایش شیارهای پایانه انگشت است. با توجه به اینکه هیچ دو انسانی اثر انگشت مشابه ندارند، می‌توان از این اثر برای شناسایی افراد بهره‌ برد.

اثر انگشت، یکی از راه‌های تشخیص هویت محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر با ورود فناورهای جدید دستخوش تغییرات بسیاری شده تا بتوان با راهکارهای جدیدتری به تشخیص سریع‌تر هویت مجرمان پرداخت.

در روش جدیدی که توسط محققان استرالیایی ابداع شده، با استفاده از کریستال‌های ریز و نورفرابنفش UV light می‌توان روند تشخیص اثر انگشت در صحنه‌های جرم را تسریع کرد. دکتر Kang Liang درباره این پروژه می‌گوید: «اثر انگشت در روش جدید و در مدت ۳۰ ثانیه زیر نور فرابنفش UV به درخشش درآمده تا بتوان به اثر انگشت مجرمان دست یافت.» دستیابی به اثر انگشت مجرمان در سریع‌ترین بازه زمانی کمک سودمندی به نیروهای امنیتی محسوب می‌شود.

در فناوری جدید، از مایع حاوی کریستال‌های ریز استفاده می‌شود که پس از قرار گرفتن روی سطوح مختلف جزییات را به نمایش گذاشته و قابل تشخیص می‌شوند. این کریستال‌ها از قیمتی نازل برخوردار بوده اما از واکنشی سریع برخوردار هستند که می‌توانند نور را به خوبی ساطع کنند. این قابلیت جدید به محققان و کارشناسان اجازه می‌دهد تا با سرعت و همین‌طور دقت بیشتری به شناسایی هویت مجرمان بپردازند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران