شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 29686 | |

ایسنا خوزه میلان محقق مرکز پروتز عصبی موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان سوییس نوعی سیستم اندام هوشمند مصنوعی ارایه داده که از اشتباهاتش درس می‌گیرد.

فناوری رابط مغز و ماشین (بی‌ام‌آی) امکان استفاده از اندام مصنوعی را از طریق الکترودهای متصل به مغز فراهم می‌کند. پروتزهای عصبی موجود نیاز دارند که کاربر فعالیت‌های موج مغزی ویژه‌یی را برای حرکات خاص (به‌طور مثال درازکردن بازوی چپ) انجام دهد و فعالیت مغزی سپس از طریق یک الکتروانسفالوگرام شکار شده و به دستوراتی برای اندام پروتزی تبدیل می‌شود. چنانچه ایجاد فعالیت عصبی دقیقا درست نباشد، عمل مطلوب شکست خورده و مغز سیگنال الکتریکی مخابره می‌کند و این ناکامی را گزارش می‌دهد.

میلان شیوه‌یی را برای استفاده از این سیگنال‌های اشتباه ارایه داده و در واقع به خود ماشین یاد می‌دهد که از اشتباهاتش درس بگیرد.

زمانی که سیستم پروتز عصبی پیغام خطا را از مغز شکار می‌کند، آگاه می‌شود که عملکرد ناموفق بوده و براساس آن حرکاتش را سازگار می‌کند. به‌طور مثال، چنانچه یک بیمار بخواهد جسمی را بگیرد، پروتز هوشمند تنظیماتی انجام می‌دهد و دقت خود را بالا می‌برد تا زمانی که پیغام‌ خطایی تولید نشود و کاربر به هدفش دست یابد.

این رویکرد جدید می‌تواند نویددهنده نسل جدیدی از پروتز هوشمند باشد و قادر است طیف وسیعی از حرکات را یاد بگیرد. با استفاده از این شیوه امکان یادگیری و غلبه سریع بر حرکات پیچیده نیز وجود دارد.

جزییات این فناوری در مجله Nature Scientific Reports ارایه شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران