شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 63998 | |

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی روند حرکت سامانه بارشی در کشور را تشریح کرد و نسبت به وقوع بارش‌های شدید موقت، وقوع صاعقه و توفان تندری که منجر به سیلاب می‌شود، هشدار داد. به گزارش ایسنا، احد وظیفه وضعیت جوی کشور طی روزهای آینده را تشریح کرد و گفت: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی، با گذر امواج تراز میانی جو از روی کشور، طی چند روز آینده به تناوب بخش‌هایی از کشور تحت تاثیر قرار گرفته و بارندگی در برخی مناطق رخ خواهد داد.

وی افزود: فعالیت سامانه بارشی در مناطق غرب، شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی، سواحل دریای خزر و به تدریج دامنه‌های البرز شرقی و به صورت پراکنده‌تر جنوب شرق کشور را نیز فرا می‌گیرد. همچنین با استقرار جریان‌های شمالی در سواحل دریای خزر بارش باران، وزش باد و افت دما در این مناطق رخ خواهد داد و دریای خزر مواج خواهد شد.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه در حال حاضر تصاویر ماهواره هواشناسی بیانگر پوشش ابرهای جوششی در استان‌های غربی کشور است، گفت: تصاویر رادار هواشناسی و گزارش‌های ایستگاه‌های هواشناسی بیانگر بارش باران در برخی استان‌های غرب کشور در ایلام و کرمانشاه و دامنه‌های جنوبی البرز در استان قزوین است. به گفته وظیفه، انتظار می‌رود تداوم جریان‌های گرم و مرطوب و گذر ناوه تراز میانی سبب بارش‌های رگباری توام با رعد و برق و باد شدید موقت شود این وضعیت نیز احتمالا موجب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها در کرمانشاه، نیمه جنوبی کردستان، ایلام، لرستان، شمال خوزستان، نیمه جنوبی همدان، مرکزی، شرق گیلان، غرب مازندران و دامنه‌های البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران می‌شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی افزود: مهم‌ترین مخاطره اینگونه سامانه‌های همرفتی بارش‌های شدید موقت، وقوع صاعقه و تندباد شدید موقت (توفان تندری) است که می‌تواند منجر به سیلاب و شکست درختان شود. بنابراین توصیه می‌شود ضمن رعایت نکات ایمنی و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارت، از توقف در حاشیه رودخانه‌ها، کانال‌ها و مناطق مستعد سیلاب و همچنین از تردد غیرضروری در رود دره‌های مناطق کوهستانی خودداری شود، همچنین بازبینی تابلوهای شهری و تخلیه آبراه‌ها و کانال‌ها برای جلوگیری از خسارت باد شدید و سیلاب موقت توصیه می‌شود. وی در ادامه به وقوع گرد و خاک در برخی نقاط کشور اشاره کرد و گفت: وزش باد شدید در کشور عراق و خیزش گرد و غبار و انتقال آن به مناطقی از غرب و جنوب غرب کشور احتمالا باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی خواهد شد.

به گفته وظیفه، در روز یک‌شنبه 27 فروردین، با تقویت و حرکت شرق سوی سامانه بارشی، گستره بارش‌ها علاوه بر مناطق فوق، شمال شرق، بخش‌هایی از مرکز و جنوب غرب کشور را نیز در بر خواهد گرفت. ضمن اینکه وزش باد طی امروز در نیمه شرقی کشور و دامنه‌های جنوبی البرز قابل‌توجه خواهد بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی افزود: دوشنبه 28 فروردین، بارش بیشتر در دامنه‌های زاگرس و نیمه شرقی کشور متمرکز خواهد شد، همچنین طی روزهای یک‌شنبه و دوشنبه خلیج‌فارس مواج خواهد بود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران