شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 59056 | |

گروه اقتصاد اجتماعی

رییس سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع با اشاره به اینکه هنوز در تشخیص صرع مشکل داریم، گفت: در کشور ما به دلیل بالابودن تعداد تصادفات و همچنین وجود آسیب‌دیدگان جنگی، شیوع صرع بیشتر از سایر کشورهای جهان است. به گزارش روابط عمومی انجمن صرع ایران، حسین پاکدامن در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع افزود: بیماری صرع از اهمیت ویژه‌یی برای هر پزشک برخوردار است و این مساله برای متخصصین مغز و اعصاب بیشتر حایز اهمیت است. همچنین هرچند که صرع نسبت به سایر بیماری‌های مغز و اعصاب شیوع کمتری دارد ولی از لحاظ درمانی اهمیت آن بیشتر است. او با اشاره به اینکه آمار دقیقی از مبتلایان به صرع در کشور وجود ندارد گفت: از حدود 3 ماه قبل طرح ملی اپیدمیولوژی صرع آغاز شده و در ماه‌های آینده آمار دقیقی از بیماران مصروع اعلام می‌شود. رییس سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع ادامه داد: ولی آنچه مسلم است این بوده که آمار مبتلایان به صرع در کشور ما بیش از سایر کشورها است چراکه آمار تصادفات زیاد بوده و این مساله ضایعات مغزی و صرع ایجاد می‌کند. مجروحان جنگی نیز از دیگر دلایل آمار بالای صرع در کشور است. البته حدود 30 تا 40 درصد موارد صرع با دارو کنترل می‌شود و بقیه مقاوم به درمان هستند و ما باید تمرکز بیشتری در این زمینه داشته باشیم تا خطرات کمتری بیمار و جامعه را تهدید کند. پاکدامن گفت: اگر صرع طولانی شود اختلالات مغزی و اختلالات خلقی همچون افسردگی و اضطراب و مرگ ناگهانی برای بیمار ایجاد می‌شود. برگزاری سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع در ارائه آخرین روش‌های درمانی و تشخیصی صرع بسیار حائز اهمیت است چراکه هنوز در تشخیص صرع مشکل داریم و این مساله سبب تحمیل عوارض دارویی به بیماران می‌شود و تشخیص نادرست می‌تواند مشکلاتی را برای بیمار به همراه داشته باشد. او با تاکید براینکه راه‌اندازی مراکز تخصصی و فوق‌تخصصی صرع در تشخیص مشکل بیماران صرع بسیار حایز اهمیت است، تاکید کرد: وزارت بهداشت و بیمه‌ها در تامین داروهای بیماران مبتلا به صرع همکاری مناسبی داشته‌اند. دبیر علمی سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع نیز با اشاره به نشانه صرع پایدار، گفت: در صورتی که این نوع صرع به موقع تشخیص و درمان نشود، می‌تواند برای بیمار خطر مرگ به همراه داشته باشد.

ساناز احمدی حمله‌های تشنجی صرع اصولا یک تا 2 دقیقه به طول می‌انجامد و اگر ضربه به سر نخورد عموما این حملات خطرناک نیستند ولی گاهی به صورت نادر حملات بیش از یک ربع زمان خواهد برد که در این حالت صرع پایدار بوده و درمان آن سخت و حتی گاهی با خطر مرگ همراه است. احمدی گفت: صرع پایدار در صورت عدم درمان ممکن است با عوارض پایدار مغزی همچون اختلال در تکلم و حرکت را به همراه داشته باشد. همچنین هر فرد مبتلا به صرع ممکن است یک بار دچار صرع پایدار شود. سرعت عمل در تشخیص و درمان صرع به ویژه صرع پایدار بسیار حائز اهمیت است و حتی یک دقیقه تاخیر در درمان می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. به گفته او، در هر دقیقه که بیمار دچار صرع پایدار شده نوع خاصی از دارو باید برای بیمار ارائه شود که خوشبختانه به‌طور کلی در درمان صرع مشکل دارویی در کشور نداریم.

دبیر علمی سیزدهمین کنگره بین‌المللی صرع خاطرنشان کرد: البته یک دارویی تحت عنوان لورازپام وریدی برای بیماران مبتلا به صرع دچار کمبود است که این نوع دارو وارداتی بوده ولی حتی در دسترس بیمارستان‌ها در بسیاری از مواقع نیست و پزشکان از داروهای جایگزین در این زمینه استفاده می‌کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران