شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 55997 | |

تعادل تصادفات دلیل عمده شکستگی شانه در افراد جوان و زمین خوردن علل عمده شکستگی شانه در افراد مسن است.

فوق تخصص آرتروسکوپی و جراحی شانه با اشاره به علل بیماری«شانه‌های یخ زده» گفت: دلیل بروز این عارضه به صورت کامل شناخته نشده و در افراد میانسال و مسن بروز می‌کند البته این بیماری در افراد مبتلا به دیابت 12برابر شایع‌تر است.

به گزارش روابط عمومی انجمن ارتوپدی ایران، حمیدرضا اصلانی در ارتباط با شکستگی‌های شانه اظهار کرد: درمان این شکستگی‌ها سخت و پیچیده است و باید بسیار با دقت انجام گیرد. شکستگی مفصل شانه معمولا در آسیب‌های با شدت زیاد مثل تصادفات وسایل نقلیه و سقوط از ارتفاع در افراد جوان دیده می‌شود و به همین خاطر شکستگی شانه در بسیاری اوقات با آسیب به دیگر قسمت‌های بدن مثل آسیب به جمجمه یا ستون مهره یا آسیب به ریه و شکستگی دنده‌ها همراه است. اصلانی گفت: درمان شکستگی استخوان شانه به صورت درمان غیرجراحی بوده و در بعضی از انواع شکستگی‌های مفصل شانه مانند شکستگی گردن آناتومیک جراحی و شکستگی‌های چند قطعه‌یی با جابه‌جایی وجود دارد که ممکن است نیاز به عمل توسط جراح شانه داشته باشند. وی با اشاره به اینکه تصادفات و آسیب‌های هنگام ورزش ممکن است صدمات ناحیه شانه را به همراه داشته باشد، افزود: بعد از مشکلات ارتوپدی ستون فقرات و زانو مشکلات شانه شایع بوده و درمان آن بسیار حائز اهمیت است.

فوق تخصص آرتروسکوپی و جراحی شانه ادامه داد: ضربات به شانه ممکن است منجر به شکستگی، در رفتگی شانه یا پارگی تاندون روتاتورکاف گردد که نیاز به بررسی با‌ ام‌آر‌آی داشته و در صورت پارگی کامل نیاز به جراحی و ترمیم پارگی خواهد داشت. اصلانی در ارتباط با بیماری شانه یخ زده گفت: در این بیماری مفصل شانه دردناک و حرکات آن بسیار محدود می‌شود. وی ادامه داد: این مشکل عمدتا بدون علل خاص در افراد میانسال بروز می‌کند و در افراد مبتلا به دیابت شایع‌تر است. فوق تخصص آرتروسکوپی و جراحی شانه خاطرنشان کرد: درمان شانه یخ زده عمدتا از طریق تزریق داخل مفصل به طور مثال پی آر پی یا تزریق با کورتون بوده و در مواقعی که این روش موثر واقع نشود از جراحی استفاده خواهد شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران