تجهیزات پزشکی «کددار» می‌شوند

مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو خبر داد

۱۳۹۵/۰۵/۱۶ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو ضمن تشریح برخی اقدامات انجام شده جهت ساماندهی تجهیزات پزشکی، از کددار کردن ۹۲۰هزار قلم کالای پزشکی و ایجاد نظامی برای مبارزه با کالای قاچاق در بازار تجهیزات پزشکی خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمود بیگلر درباره اقدامات سازمان غذا و دارو در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی طی دو سال گذشته و در قالب طرح تحول نظام سلامت، با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت که از سال۹۳ با حمایت وزیر بهداشت آغاز شد، یکی از برنامه‌های اصلی دولت بود، می‌گوید: در قالب این طرح، بحث تجهیزات پزشکی نیز به صورت مستقیم وارد شد و اگر این اتفاق نمی‌افتاد، بسیاری از مشکلات عدیده ما در بازار کنترل نمی‌شد.


کاهش ۲۰۰درصدی قیمت تجهیزات پزشکی

وی می‌افزاید: بنابراین با مجوزهایی که وزیر بهداشت در بعد نظارت و قیمت‌گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی از هیات وزیران گرفتند، این حیطه‌ها در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت. در نهایت بر اساس هدف‌گذاری‌هایی که در قالب طرح تحول نظام سلامت در سطح بیمارستان‌ها، به عنوان خط اول طرح صورت گرفت و با اقداماتی که در بعد نظارت و بعد از آن قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی صورت گرفت، شاهد کاهش قیمت‌های ۲۰۰درصدی در حوزه تجهیزات پزشکی کشور بودیم. حتی در برخی اقلام کاهش قیمت‌های سه برابری نیز دیده شد که واقعا به پیشرفت طرح تحول نظام سلامت و کاهش هزینه‌هایی که در این بعد می‌توانست اتفاق افتد، کمک‌های زیادی کرد.

بیگلر ادامه می‌دهد: تقریبا هر قلم جنسی که در سبد بیمار قرار می‌گرفت اعم از هتلینگ، تجهیزات و ملزومات پزشکی مصرفی که به عنوان یک وسیله، پزشک در بدن بیماران کار می‌گذاشت و... در میان اهدف طرح تحول سلامت قرار گرفت تا بتوانند در این عرصه وارد قیمت‌گذاری شوند. به نوعی می‌توان گفت این اقدامات هزینه‌های تمام‌ شده یک خدمت را به‌شدت کاهش داد. از طرفی هم برای سازمان‌های بیمه‌گر که تا پیش از طرح تحول سلامت در آشفته بازار قیمت تجهیزات پزشکی هر کدام به نوعی انفرادی عمل می‌کردند، اجماعی ایجاد شد تا ملاک عمل قیمت‌گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی را سایت اداره کل تجهیزات پزشکی در نظر بگیرند و بتوانند بر مبنای آن هزینه‌های درمانی بیماران‌شان را حتی در بخش خصوصی پرداخت کنند.

مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو، به نواقصی که ممکن است در اجرای این اقدامات وجود داشته باشد، اشاره و اظهار می‌کند: هر چند شاید در اجرای کار نواقصی هم وجود داشته باشد، اما باید این اقدام را ادامه دهیم و همت کنیم تا نواقص را به حداقل ممکن رسانده و کاری کنیم تا هزینه‌های درمانی به همین شکل، روند کاهشی خود را ادامه دهند.


گامی برای شناسایی برندهای اصیل

بیگلر در ادامه صحبت‌هایش به برنامه‌های جدید اداره کل تجهیزات پزشکی اشاره و عنوان می‌کند: در عین حال برنامه دیگری که ما در سطح اداره کل در دست اجرا داشتیم تا بتوانیم از اصیل بودن برندهایی که در داخل بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، اطمینان حاصل کنیم و این موضوع در سبد طرح تحول هم مشخص شده، این بود که بیمارستان‌ها و شرکت‌های مجاز مشخص شده و دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها اجازه دارند صرفا از لیستی که در اداره کل تجهیزات پزشکی بارگذاری شده، خریدهایشان را انجام دهند. وی با بیان اینکه اگر بخواهیم این موضوع را به کل تجهیزات و ملزومات پزشکی تسری دهیم، باید نظام ثبتی استاندارد را در مجموعه کشور داشته باشیم، می‌افزاید: بر اساس این نظام ثبت می‌توانیم از لحظه‌یی که یک وسیله پزشکی تولید یا وارد کشور شده و به دست مصرف‌کننده اعم از بیمار، پزشک یا افرادی که به نوعی مصرف‌کننده کالاهای پزشکی هستند، می‌رسد، از اصالتش اطمینان داشته باشند.

مدیرکل نظارت بر تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو ادامه می‌دهد: این برنامه با نام «ایران رجیستری کد» آغاز شده و از ۱۵ اردیبهشت نیز با هماهنگی‌های لازم، این نرم افزار با سامانه گمرک، اداره مبارزه با قاچاق و صنعت و معدن لینک شده است و به این ترتیب سامانه مشترکی ایجاد کردند که بتوانند اطلاعات یکدیگر را دریافت کنند.


اجرای کد اصالت؛ این‌بار در تجهیزات پزشکی

بیگلر همچنین می‌گوید: هر چند تنوع تجهیزات پزشکی آن‌قدر است که حین اجرای این برنامه، با چالش‌هایی هم روبه‌رو هستیم. برای حل این چالش‌ها باید جلسات متعددی را هم با واردکنندگان و هم با تولیدکنندگان برگزار کرده و با کمک آنها بتوانیم نواقص را برطرف کنیم.

در عین حال این طرح به صورتی است که شرکت‌هایی که به نوعی نماینده کمپانی‌های خارجی هستند یا تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، کدهایی را با عنوان «کد اصالت» به کالاهایشان اختصاص دهند. به این ترتیب مصرف‌کننده می‌تواند از طریق سامانه و با ارسال پیامک یا ورود به سایت، از اصالت کالای مصرفی خود اطمینان یابد.

۹۲۰هزار قلم تجهیزات پزشکی کددار می‌شوند

وی با بیان اینکه این طرح تقریبا با سامانه اصالت دارو مشابه است، می‌گوید: البته از آنجایی که تعداد اقلام دارو کمتر از تجهیزات پزشکی است، کار در حوزه دارو آسان‌تر است، درحالی که در حوزه تجهیزات پزشکی باید بالغ بر ۹۲۰هزار قلم کالای پزشکی را کددار کرده و در نهایت هر یک از آنها زیرمجموعه‌هایی را دارند که باید کدهای فرعی را هم دریافت کنند. این کار تقریبا در تجهیزات پزشکی به دلیل تنوع‌ محصولات، پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد.

بیگلر بااشاره به کثرت ارباب رجوع‌ها در حوزه تجهیزات پزشکی، اظهار می‌کند: شاید بالغ بر ۱۵۰۰شرکت وارداتی است که باید در رابطه با این سامانه آموزش‌هایی را دریافت کنند. از طرفی هم ۴۰۰تولیدکننده در این حوزه در سطح کشور فعالند و باید در زمان لازم آموزش‌هایی را هم به آنها ارائه کرد تا با کمترین دغدغه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانند کالاهایشان را از مجموعه گمرک ترخیص کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران