شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41954 | |

رییس سازمان تامین اجتماعی مدعی شد

گروه اقتصاد اجتماعی

تقریبا 2سال از اجرای طرح تحول سلامت می‌گذرد تا شهروندان ایرانی از مزایای بزرگ‌ترین پروژه درمانی و رفاهی کشور بهره مند شوند. در این طرح بیش از گذشته سازمان‌های بیمه‌یی مخاطب قرار گرفتند تا در راستای کاهش هزینه‌های درمان بیماران کارگشا باشند. در این راستا با هدف هم اندیشی روسای سازمان‌های بیمه‌گر و رفاه اجتماعی نخستین نشست خبری مشترک در بیمارستان میلاد برگزار شد. خلاصه‌یی از مهم‌ترین دستاوردها و راهبردهای آتی سازمان‌های بیمه‌گر را در زیر می‌خوانید


2،5‌میلیون خانوار روستایی

فاقد ‌بیمه اجتماعی

محمدرضا رستمی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در نشست خبری مشترک روسای سازمان‌های بیمه‌گر و رفاه اجتماعی که در بیمارستان میلاد برگزار شد ضمن بیان اینکه این صندوق زیرمجموعه وزارت رفاه است و از سال 84 فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: «تولی‌گری بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر برعهده این صندوق است و ما فقط مواردی چون بازنشستگی، از کار افتادگی و پرداخت مستمری را در این بخش انجام می‌دهیم و درمان روستاییان برعهده سازمان بیمه سلامت است. در حال حاضر یک‌میلیون و 500‌هزار سرپرست خانوار کشاورز، روستایی و عشایر را تحت پوشش داریم و دوره بیمه‌پردازی هر عضو 15سال است. البته از آنجا که این صندوق 10سال است متولد شده، هنوز پرداخت مستمری بازنشستگی نداریم.»مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان اینکه در حوزه از کارافتادگی و بازماندگان 23‌هزار حقوق‌بگیر داریم، عنوان کرد: امسال سقف سطوح درآمدی برای بیمه‌پردازی در صندوق بیمه اجتماعی به 700‌هزار تومان افزایش یافته و فرمول‌های اخذ بیمه براساس این رقم تعیین می‌شود. 15‌درصد درآمد سالانه یک روستایی را در نظر می‌گیریم که 5‌درصد حق بیمه را خود فرد و 10‌درصد را دولت پرداخت می‌کند. همچنین 23‌هزار مستمری‌بگیر در صندوق داریم و البته بیمه ما اختیاری است و به همین علت از 6‌میلیون نفر روستایی فاقد بیمه اجتماعی توانسته‌ایم 1.5‌میلیون خانوار را بیمه کنیم. البته برآوردهای ما نشان می‌دهد در حال حاضر 2.5‌میلیون خانوار روستایی فاقد بیمه اجتماعی هستند.


اعتبار 50میلیارد تومانی برای مهدروستاها

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی نیز در این نشست خبری با بیان اینکه در سازمان بهزیستی بیشتر به جنبه‌های پیشگیرانه سلامت توجه داریم، اظهار کرد: «به عنوان مثال پیشگیری از معلولیت‌ها را به صورت جدی در دستور کار داریم و 15 سال است که پیشگیری از تنبلی چشم در قالب برنامه‌های غربالگری دنبال می‌شود و پوشش 90‌درصدی در این زمینه محقق شده است. همچنین غربالگری شنوایی نوزادان را با نرخ پوشش 75‌درصد انجام می‌دهیم. اخیرا وزارت بهداشت قصد ورود به این حیطه را دارد و اگر بتوانیم با همکاری بیشتر نرخ پوشش غربالگری شنوایی نوزادان را به صددرصد نزدیک خواهیم کرد. وی به وجود 1000 مرکز مشاوره ژنتیک در سطح کشور نیز اشاره کرد و گفت: غربالگری اوتیسم را نیز در سازمان بهزیستی انجام می‌دهیم و از آنجا که سلامت کودکان برای ما حائز اهمیت است، در روستامهدها یک وعده غذای گرم توزیع می‌کنیم که اعتبار لازم برای اجرای آن امسال به 50 میلیارد تومان افزایش یافته است.»


رشد 460‌درصدی سرانه بیمه روستایی

دکتر محمدجواد کبیر مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از دیگر سخنرانان این نشست با بیان اینکه ماموریت اصلی نظام‌های سلامت حفاظت مالی از مردم در برابر هزینه‌های سلامت است، اظهار کرد: «دسترسی یکسان و بهره‌مندی عادلانه به خدمات سلامت براساس نیاز بیمه‌شدگان، وظیفه ماست و باید امکان برخورداری مردم از سلامت را به اندازه نیازشان فراهم کنیم. بیمه مهم‌ترین رکن مداخله دولت‌ها در حوزه اجتماعی است و رییس‌جمهور با اهتمام به استیفای حقوق شهروندی، مساله سلامت را به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی دولت یازدهم مطرح کرد. در سال 93 نزدیک به 9‌میلیون و تا به امروز نزدیک به 11‌میلیون نفر از مردم را که فاقد هرگونه بیمه‌یی بودند را تحت پوشش برد. برای چنین اقدام بزرگی قطعا نیاز به حمایت‌های دولت داشتیم.»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: مقرر شده بود واحدهای دولتی در قالب طرح تحول سلامت، پرداخت از جیب مردم را به کمتر از 10‌درصد کاهش دهند که این رقم اکنون در مناطق شهری 6‌درصد و در مناطق روستایی 3‌درصد است. همچنین برای 23‌میلیون بیمه شده روستایی در قالب تفاهمی با وزارت بهداشت، سرانه‌ها را افزایش دادیم؛ به گونه‌یی که سرانه بیمه روستایی از 21‌هزار و 532 تومان به 96‌هزار و 520 تومان رسید و از رشد 460‌درصدی برخوردار شد.

وی به اقدامات انجام شده در زمینه اجرای طرح تحول سلامت نیز اشاره و اظهارکرد: وزارت رفاه و سازمان‌های بیمه‌گر مشارکت جدی در اجرای طرح تحول داشتند و کارنامه خوبی در این زمینه داریم. این طرح باید از ابتدا مورد اهتمام همه کارگزاران دولت قرار می‌گرفت و در همین زمینه بیمه‌ها به عنوان دیده‌بانان نظام مدیریت منابع اقدام به رصد کارکرد عملیات مدیریت مالی طرح شدند و توفیقات خوبی را در این زمینه به دست آوردند.


توسعه و تقویت پزشک خانواده

کبیر ادامه داد: البته در ادامه طرح مشکلاتی به وجود آمد و براساس مطالعات به این نتیجه رسیدیم که باید نظام ارائه خدمت به سمتی برود که با حداکثر اثربخشی و بهره‌وری و حداقل منابع بتوانیم ارائه خدمت کنیم به همین خاطر ضرورتی برای اصلاح نظام ارائه خدمت احساس شد، کمیته‌های تحلیل هزینه را در سطح استان‌ها تشکیل دادیم، 50 اولویت خدمات پر هزینه در هر استان شناسایی شد و برای انجام مداخلات لازم برنامه‌ریزی کردیم.

وی با بیان اینکه در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید استراتژی نظام ارائه خدمات در طرح تحول سلامت را به سمت خدمات ساده، ارزان، پایه‌یی و قابل دسترس برای همه مردم ببریم و این مورد را بیشتر مورد توجه قرار دهیم، گفت: سازمان بیمه سلامت در حال تلاش است که بتواند امسال با همراهی وزارت بهداشت، برنامه پزشک خانواده را در شهرهای با جمعیت 20 تا 50‌هزار نفر و 50 تا 100‌هزار نفر اجرا کند که البته مستلزم تامین منابع است.

وی با بیان اینکه سال گذشته از محل هدفمندی یارانه‌ها 550میلیارد تومان در اختیار ما قرار می‌گرفت، گفت: این منابع در شرف تخصیص است و امیدواریم بتوانیم آن را برای بیمه‌شدگان جدید هزینه کنیم. برای برون رفت از مشکلات سلامت، راهی نداریم به جز آنکه خدمات اولیه سلامت را توسعه دهیم و برنامه پزشک خانواده را در ترکیب ارائه خدمات قرار دهیم. به همین خاطر است که امسال توسعه و تقویت پزشک خانواده در دستور کار ماست.


رفع نواقص همپوشانی بیمه‌ها

سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه تامین اجتماعی دارای 41‌میلیون و 200‌هزار بیمه شده است، اظهار کرد: از این تعداد 13‌میلیون و 800‌هزار بیمه شده اصلی، 9‌میلیون نفر بیمه شده اجباری، یک‌میلیون نفر بیمه شده مشاغل آزاد و اختیاری و 3‌میلیون و 800‌هزار نفر بیمه‌شدگان توافقی مانند رانندگان تاکسی و قالیبافان هستند که حق بیمه کارفرمایی آنان را دولت پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: البته شاید جای سوال باشد که چرا مجموع آمار بیمه‌شدگان سلامت و تامین اجتماعی از جمعیت کشور بیشتر است. طبیعی است که قانون اجازه داده که برخی افراد دو دفترچه بیمه داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است یک سرپرست خانوار، کارگر و تحت پوشش تامین اجتماعی باشد و همسرش نیز تحت تکفل او قرار داشته باشد. از سوی دیگر اگر همسر او کارمند باشد، یک دفترچه دیگر هم خواهد داشت و این موضوع را نباید یک نقیصه تلقی کرد.

نوربخش با بیان اینکه البته هنوز با نواقصی در اجرای طرح روبرو هستیم و کنترل نواقص باید انجام و برخی سیستم‌ها اصلاح شوند، اظهار کرد: دولت تا حد توان منابع را تخصیص داده، اما باید کنترل منابع و مصارف به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد. ما یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی را در سال گذشته شاهد بودیم و نقدینگی کشور تحت تاثیر قرار گرفته بود. با این وجود، توانستیم طرح تحول را ادامه دهیم و اکنون پرداخت ما به بیمارستان‌ها به روز شده است و هر مرکزی که اسنادش را به باجه بانک رفاه ببرد 60‌درصد مبلغ را دریافت و 40‌درصد آن را سه ماه بعد دریافت خواهد کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران