شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 65992 | |

ایلنا| تولید تجمعی لایه نفتی پارس جنوبی از مرز یک‌میلیون بشکه عبور کرد و برآورد می‎شود دومین محموله نفتی این میدان مشترک تا پایان اردیبهشت ماه امسال بارگیری شود. رهام قاسمی، مدیرعامل شرکت پتروایران اعلام کرد: تولید تجمعی لایه نفتی پارس جنوبی از مرز یک‌میلیون بشکه گذشت. وی ابراز امیدواری کرد که دومین محموله نفتی این میدان تا پایان اردیبهشت ماه بارگیری شود. براساس این گزارش، نخستین محموله لایه نفتی پارس جنوبی به میزان 611هزار بشکه اوایل اردیبهشت ماه امسال بارگیری شده بود.

طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی که تولید آزمایشی از آن، 29 اسفندماه پارسال همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت آغاز شده بود، 27 فروردین ماه امسال با دستور رییس‌جمهوری و از طریق ویدئو کنفرانس به بهره‎برداری رسید و قفل تولید از این میدان نفتی مشترک پس از سال‎ها گشوده شد.

قرارداد خدماتی بیع متقابل طرح توسعه لایه نفتی در سال ٨٣ با شرکت پتروایران امضا شد و این طرح از معدود طرح‎های توسعه‎یی است که به‎صورت مستقیم از سوی شرکت ملی نفت ایران اجرایی شده است.

لایه نفتی پارس جنوبی، میدانی مشترک با قطر است که عمدتا از مخازن کربناته تشکیل شده و مجموع نفت درجای آن بین یک میلیارد و ٥٠٠ میلیون تا چهار میلیارد بشکه در سه سازند مدود، دالیان بالایی و دالیان پایینی برآورد می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران