شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 64040 | |


ایسنا| مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از امضای توافقنامه نهایی بین وزارت نفت و شرکت توتال در زمینه توسعه فاز ۱۱پارس جنوبی تا آخر فروردین خبر داد.

علی کاردر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به امضای حدود ۲۰تفاهمنامه و HOA با خارجی‌ها اظهار کرد: MOU و تفاهمنامه با شرکت‌های بین‌المللی نفتی که بسیار معتبر هستند، امضا شد جز تعدادی که تقاضای مطالعه میدانی مشترک را داشتند هر کدام از شرکت‌ها یک میدان را برای مطالعه انتخاب کردند. امضای تفاهمنامه دوره قراردادی را کوتاه‌تر می‌کند. شرکت‌ها یک دوره مطالعات فنی دارند که باید اطلاعات فنی میدان را از ما بگیرند و پیشنهاد فنی خودشان را به ما عرضه کنند.

وی افزود: تاکنون حدود ۵ پیشنهاد فنی دریافت کرده‌ایم. مهلت ۶ ماهه بسیاری از شرکت‌ها هنوز تمام نشده است. برخی شرکت‌ها علاقه‌مند بودند از آنجا که مذاکرات قراردادی طول می‌کشد یک قرارداد میانی به نام HOA امضا شود. حدود ۸۵‌درصد مفاهیم قرارداد داخل HOA است و مهم‌ترین مورد آن بخش فنی و بخش بازرگانی و مالی است بنابراین هنگامی که وارد مذاکرات قرارداد می‌شویم دیگر در دو مورد مذکور بحثی مطرح نمی‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد مذاکره با توتال در زمینه فاز ۱۱پارس جنوبی توضیح داد: درحال حاضر با توتال برای فاز ۱۱ در مرحله مذاکره برای قرارداد هستیم و مباحث مالی آن حل شده است. قبل از سال جدید تیم توتال دو هفته در تهران حضور داشت و مذاکرات به صورت فشرده انجام می‌شد. فکر می‌کنم قرارداد و توافق نهایی تا آخر فروردین امضا شود.

کاردر با بیان اینکه تاکنون رای دادگاهی علیه توتال صادر نشده، اظهار کرد: زمانی که شرکت توتال داماتو را با کمک فرانسه و پارلمان اروپا لغو کرد و اعلام کردند، تحریم داماتو یک قانون فرامرزی است و در کشور اروپا قابل اجرا نیست، توتال را تهدید کردند. حتی بسیاری اعلام کردند که سهام توتال در بورس امریکا زمین می‌خورد زیرا توتال یکی از صادرکنندگان بسیار بزرگ در حوزه عطر است و صادرات زیادی هم به امریکا دارد. اما این اتفاق به دلیل موضع قوی‌یی که کل اتحادیه اروپا در مورد اینکه شرکت‌های اروپایی مستقل هستند گرفت، نیفتاد.

وی افزود: طبق اطلاعاتی که ما داریم تاکنون رای دادگاهی برای توتال صادر نشده و فقط دادخواست برای آنها زده شده و محکومیت ندارد. به نظر من از آنجا که امریکایی‌ها علاقه دارند سیطره خود را گسترده کنند، شرکت‌ها را در جایی اذیت کنند اما اینکه پشت آن چقدر اطلاعات فسادگونه بوده، مشخص نیست. باید گفت مدیران صنعت نفت سلامت و پاک هستند و یک مورد هم شکایتی در این زمینه وجود ندارد. ما مباحث را نه تایید می‌کنیم نه تکذیب اما ساده‌انگاری است که گمان کنیم همه دادگاه‌ها و جریانات امریکا کاملا شفاف است. امریکا هم هنگامی که منافعش در خطر باشد از مکانیسم‌های مختلف، فشار لازم را به شرکت‌ها و کشورهای مختلف خواهد آورد. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به سابقه حضور توتال در ایران اظهار کرد: شرکت توتال بعد تحریم جزو نخستین شرکت‌ها بوده که داخل ایران آمده و این به این معناست که می‌خواهد یک رفتار مستقلانه انجام دهد. مدیرعامل این شرکت اعلام نکرد از قوانین امریکا تبعیت می‌کند بلکه اعلام کرد اگر قوانین بین‌المللی محدودیت‌هایی اعلام کند مجبور به تبعیت هستیم. توتال قبل از توسعه فازهای پارس جنوبی، این میدان را مطالعه کرد و مطالعه فنی نحوه توسعه میدان پارس جنوبی را حدود ۱۷یا ۱۸سال پیش توتال انجام داده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران