شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 58556 | |

پاون| معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: اجرای طرح‌های توسعه‌یی بخش کشاورزی و افزایش برداشت آب موجب اخلال در روند احیا می‌شود. رحیم میدانی در نشستی با مدیران بخش آب استان درخصوص سهم استان کردستان برای احیای دریاچه ارومیه از حوضه آبریز این دریاچه و سفیدرود اظهار کرد: هم‌اکنون دولت طرح احیای این دریاچه را دنبال می‌کند و اجرای طرح‌های توسعه‌یی بخش کشاورزی و افزایش برداشت آب موجب اخلال در روند احیا می‌شود.

میدانی افزود: وزارت نیرو هم‌اکنون نسخه‌های مختلفی تدوین کرده تا با اجرای آن استان‌ها بتوانند در کنار یکدیگر به احیای دریاچه کمک و همچنین طرح‌های توسعه‌یی خود را دنبال کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح نسخه‌های جایگزین ابتدای سال 96 تکمیل و ابلاغ می‌شود، افزود: کاهش 40درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مهم‌ترین برنامه‌های ستاد احیاست تا با این اقدام سالانه حدود 1.2میلیارد مترمکعب آب روانه دریاچه شود.

میدانی با بیان اینکه جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز در استان‌های حوضه دریاچه از دیگر طرح‌های ستاد احیاست، گفت: این اقدام نیازمند کارهای فرهنگی و اجتماعی، اصلاح روش‌های آبیاری و مدیریت آب و خاک در مزارع و باغات است.

وی گفت: سهم عادلانه‌یی از منابع آب کردستان باید برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص یابد و همه مناطق درگیر باید در این امر سهیم باشند. معاون آب و آبفای وزارت نیرو همچنین تاکید کرد برای مشخص کردن سهم کردستان و تخصیص آب آن راه‌حل و برنامه داریم و در آینده‌یی نزدیک این سهم مشخص می‌شود.

پیش از صحبت‌های میدانی، اقبال شانظری، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌یی کردستان ضمن تشریح سیمای منابع و مصارف و بیلان منابع آب استان گفت: مشخص کردن و ابلاغ سهم استان از حوضه سیروان و سفیدرود و دریاچه ارومیه مطالبه مقامات استان، نمایندگان و مردم است و حساسیت ایجاد شده در این زمینه نیازمند پاسخگویی عملی به آن است. وی گفت: سهم آب قابل برنامه‌ریزی استان کردستان 13درصد آب تولیدی آن است و باید اقدام‌های مناسبی در این زمینه انجام شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران