شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 57270 | |


شانا مدل قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در نشست‌های جداگانه این شرکت در تهران برای سه شرکت داخلی قرارگاه خاتم الانبیا، نفت و گاز پرشیا و انرژی دانا رونمایی و تشریح شد و حاضران در این باره بحث و تبادل نظر کردند.

بیژن عالی‌پور در حاشیه نشست با شرکت‌های داخلی که روز یک‌شنبه (٢٨ آذر ماه) در تهران برگزار شد، گفت: نشست‎ها با قرارگاه خاتم‌الانبیا، شرکت نفت و گاز پرشیا و انرژی دانا برگزار و طی آن مدل قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تشریح و دیدگاه‎های آنها دریافت شد.

وی افزود: نشست‎های ما افزون بر شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی صاحب صلاحیت وزارت نفت در تهران و اهواز درحال برگزاری است.

عالی‌پور این نشست‎ها را زمینه‎سازی برای امضای تفاهمنامه با شرکت‎های داخلی در چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب دانست و درباره شیوه همکاری با شرکت‌های داخلی توضیح داد: شرکت‌های داخلی مورد مذاکره برای همکاری و توسعه میدان‌ها باید شریکان خارجی پیدا کنند تا در سایه این مشارکت منابع مالی و فناوری روزآمد دنیا برای توسعه میدان‌ها استفاده شود.

وی با مثبت ارزیابی کردن نشست‎ها با شرکت‌های داخلی اظهار امیدواری کرد که به زودی با برخی از آنها تفاهمنامه همکاری امضا شود.

عالی‌پور با اشاره به امضای دو تفاهمنامه براساس چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با کنسرسیوم پرگس و شرکت شلمبرژه گفت: مذاکره با دیگر شرکت‌های خارجی همچون بی‌پی، شرکت نفتی آرژانتین، شرکت ملی نفت چین (سی‎ان‎پی‎سی) و سینوپک برای همکاری براساس این چارچوب قراردادی درحال انجام است.

وی همچنین به سفر مقام‎های شرکت نفت و گاز لهستان در ماه ژانویه به ایران برای مذاکره در مسیر قراردادی این شرکت خبر داد.

عالی‌پور گفت: مدل قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب پیرو موافقت وزیر نفت تهیه شد که بر این اساس مشارکت شرکت‌های داخلی و خارجی در صنعت نفت براساس سبد قراردادی خواهد بود تا بتوانیم افزون بر جذب سرمایه، فناوری مورد نیاز را پیاده کنیم. عالی‌پور این نشست‎ها را همسو با دستور وزیر نفت و مصوبه شرکت ملی نفت ایران برای زمینه‎سازی امضای تفاهمنامه با این شرکت‌ها در چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب دانست. چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به پیشنهاد این شرکت و با موافقت و ابلاغ وزیر نفت تدوین شد و پس از تصویب در هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران قابلیت اجرا پیدا کرد. این چارچوب قراردادی در مسیر الگوی جدید قراردادهای نفتی و منطبق با کلیات آن و در جزئیات تابع شرایط می ‌و ساختار فنی و تخصصی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که برای نخستین ‌بار در صنعت نفت اجرا می‌شود. با اعلام و تایید وزیر نفت 4 میدان ‍پارسی، کرنج، رگ سفید و شادگان شامل ٩ مخزن برای توسعه براساس چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در نظر گرفته شده‌اند، مخزن آسماری میدان پارسی و ٢ مخزن آسماری و بنگستان میدان شادگان است.

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران که عهده‌دار تولید حدود ٨٠ درصد از نفت کشور است، قرار است براساس چارچوب قراردادی مختص این شرکت 4 میدان پارسی، کرنج، رگ سفید و شادگان که مشتمل بر ٩مخزن است را توسعه دهد. این ٩مخزن شامل سه مخزن آسماری، پابده و خامی میدان کرنج، سه مخزن آسماری، بنگستان و خامی میدان رگ سفید، مخزن آسماری میدان پارسی و ٢ مخزن آسماری و بنگستان میدان شادگان است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران