شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 56011 | |

ایسنا ‌

شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب براساس الگوی جدید قراردادهای نفتی برای توسعه میادین رگ سفید، پارسی و شادگان، تفاهمنامه همکاری و قرارداد محرمانگی با شرکت‌ بین‌المللی شلمبرژه منعقد کرد.

این تفاهمنامه در راستای اجرای الگوی جدید قراردادهای نفتی در حوزه بالادستی صنعت نفت و با هدف توسعه میادین نفت و گاز میان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت شلمبرژه روز گذشته در اهواز امضا شد. این مدل قرارداد که توسط کارشناسان مناطق نفتخیز جنوب تدوین شده در کلیات تابع مدل‌های قراردادی وزارت نفت و در جزئیات تابع شرایط خاص مخازن مناظق نفتخیز جنوب است. در این مدل قراردادی شرکت ملی نفت ایران کارفرما، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به عنوان مجری و شرکت شلمبرژه پیمانکار است. این تفاهمنامه روز گذشته 7 آذرماه با حضور مدیر بخش مدیریت تولید شرکت شلمبرژه، مدیرعامل مناطق نفتخیز جنوب، رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و دیگر نمایندگان خوزستان در مجلس منعقد شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: توسعه 4 میدان کرنج، شادگان، رگ‌سفید و پارسی به مناطق نفتخیز واگذار و در این زمینه اجازه داده شده است تا به عقد تفاهمنامه و قرارداد با شرکت‌های بزرگ نفتی بپردازد.

بیژن عالیپور در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاری با شرکت شلمبرژه که در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به مذاکراتی که از اسفند سال 94 با وزیر نفت جهت عقد قراردادهای جدید داشتیم، سرانجام با موافقت وزیر این شیوه‌های جدید برای انعقاد قراردادها را نهایی کردیم. وی افزود: در این زمینه با 33شرکت اروپایی، آسیایی و سایر کشورها مذاکراتی انجام شد که منجر به برگزاری چنین جلساتی شد تا بتوانیم به جذب سرمایه‌گذاران و انعقاد تفاهمنامه با شرکت‌های بزرگ نفتی بپردازیم. عالیپور تصریح کرد: امیدواریم با پشتیبانی اعضای کمیسیون انرژی امضای این تفاهمنامه منجر به عقد قرارداد شود و پیمانکاران طرح نیز هر چه سریع‌تر تعیین شوند.

در ادامه این جلسه حمید دریس، مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: در انتخاب شرکت‌ها برای جذب سرمایه و همکاری آنها به دنبال نام و شهرت نبوده‌ایم زیرا به دنبال آن هستیم تا شرکت‌ها کار کنند و سرمایه لازم را داشته باشند و بتوانند براساس طرح توسعه مناطق نفتخیز جنوب کار کنند. وی افزود: طرح‌های توسعه‌یی که مورد قبول قرار گیرند پس از تصویب نهایی به همراه شرکت‌هایی که صداقت آنها تصویب شده است برای عقد قرارداد توسعه انتخاب خواهد شد. دریس تصریح کرد: تفاوت این مدل قرارداد با قراردادهای گذشته، آن است که برای پیمانکار و سرمایه‌گذار صرفا براساس خط تخلیه پایه، دستمزد و پاداش داده نخواهد شد اما در مدل‌های دیگر بر اساس تولید و خط پایه تخلیه علاوه بر هزینه و سود جهانی دستمزد داده می‌شد. وی گفت: در مدل جدید طراحی‌ شده برای رغبت افزایش پیمانکار برای تولید بیشتر و انتقال دانش و تکنولوژی، دو خط پایه در نظر گرفته شده است. مدیر بخش مدیریت تولید شرکت شلمبرژه گفت: مدل قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز برای ما آشناست و ما آماده هستیم که در این زمینه به عقد قرارداد و همکاری با این شرکت بپردازیم.

آنتونی بومن در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری با شرکت مناطق نفتخیز جنوب که هفتم آذر ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: شرکت شلمبرژه بزرگ‌ترین شرکت خدمات نفتی در جهان است و با توجه به تجربیات زیادی که در بخش مدیریت تولید دارد، می‌تواند به همکاری با مناطق نفتخیز جنوب بپردازد. وی افزود: مدل قرارداد پیشنهادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را درک می‌کنیم و در این زمینه با همان روش پیشنهادی به همکاری و پشتیبانی خواهیم پرداخت. بومن تصریح کرد: امیدواریم هر دو طرف با هم همکاری داشته باشند و با نیت مثبت به تفاهم و امضای قرارداد بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: این تفاهمنامه یک فرصت استثنایی برای طرفین آن است که باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران